هر چه به نمایشگاه MWC نزدیکتر میشویم، شایعات بیشتری از گوشی های هوشمند به گوش میرسد. سونی با توجه به اینکه یکی از فعالان در نمایشگاه MWC 2017 است، به شدت تحت تاثیر این شایعات قرار گرفته و هر روز صحبت جدیدی از یک گوشی هوشمند با نام اکسپریا میشود.

شاید شما هم از این وضعیت خسته شده باشید. اطلاعاتی که تا این لحظه از گوشی های هوشمند جدید سونی درز کرده بسیار پراکنده بوده و بعضاً حتی با هم تناقض نیز دارند. پس ما چه چیزی را باور کنیم؟ کدام خبر موثق است؟ به نظر فرصت این رسیده تا با اطلاعات جدیدی که امروز بدست آوردیم، مثل یک پازل این معمای پیچیده را حل کنیم تا به نتایجی که دنبال آن هستیم برسیم.

از هفته گذشته شروع میکنیم. اگر به خاطر داشته باشید برخی منابع از احتمال معرفی 5 گوشی هوشمند از سونی در نمایشگاه MWC صحبت کرده بودند. این خبر که ما در مقاله ای کوتاه آن را بعید دانسته بودیم، حالا با اطلاعات جدیدی که بدست آمده کاملتر شده است. اطلاعات جدیدِ ما از سونی همگی توسط منابع داخلی ژاپنی بدست آمده که در حین آزمایش گوشی های هوشمند جدید سونی افشا شده است.

اطلاعات بدست آمده از ابزارهای شناسایی دستگاه های کاربران در ژاپن نشان میدهد، این روزها چند مدل جدید از سونی در کشور ژاپن در حال گشت و گذار در وب جهت آزمایش هستند. همین کافیست که اطلاعات اولیه این مدل ها ثبت و سپس افشا گردد تا ما به کمک آن به اهداف خود، یعنی بدست آوردن اطلاعات از اکسپریاهای 2017 برسیم.


 Mozilla/5.0 (Linux; Android 7.1.1; 64QJ91L Build/41.2.B.0.23) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/55.0.2883.91 Mobile Safari/537.36

Mozilla/5.0 (Linux; Android 7.0; 13WE47Q Build/45.0.B.0.115) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/55.0.2883.91 Mobile Safari/537.36

Mozilla/5.0 (Linux; Android 7.1.1; 602SO Build/41.2.D.0.28) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/55.0.2883.91 Mobile Safari/537.36


این اطلاعات در درجه اول شماره ساخت های نرم افزاری این سه دستگاه را نشان میدهد. در شماره ساخت دستگاه هایی که به صورت جهانی عرضه شدند از حرف A استفاده شده در حالی که حرف B برای اپراتور DoCoMo، حرف C برای اپراتور KDDI و حرف D نیز برای اپراتور SoftBank است. پس از این سه دستگاه به این نتیجه رسیدیم که دو دستگاه اختصاصاً برای اپراتور DoCoMo و یک دستگاه برای اپراتور SoftBank ژاپن در نظر گرفته شده است.

در کنار شماره ساخت، اطلاعات سخت افزاری این سه دستگاه نیز ثبت شده که حتما برای شما جالب خواهد بود. مدل های اول و سوم که با شماره ساخت 41.2 آغاز شده با صفحه نمایش 5.2 اینچی مجهز به پردازنده اسنپدراگون 821 هستند، در حالی که مدل دوم با شماره ساخت 45.0 از پردازنده اسنپدراگون 835 قدرت گرفته است. این مدل صفحه نمایش 5.5 اینچی با رزولوشن 4K دارد که به نظر همان نسل جدید پریمیوم های سونی است که روز گذشته Ricciolo نوید آن را داده بود.

چیزی که ما حدس میزنیم این است که دو مدل اول و سوم با هم تفاوتی نداشته و هر دو مربوط به یک دستگاه است که یکی برای اپراتور DoCoMo و دیگری برای اپراتور SoftBank ساخته میشود. این دستگاه به احتمال زیاد به صورت اختصاصی برای بازار ژاپن در نظر گرفته شده و به عنوان یک مدل اختصاصی قرار نیست به بازارهای جهانی عرضه شود. مثل اکسپریا A2 یا ZL2 که به صورت اختصاصی در ژاپن معرفی و عرضه شد. اما دستگاهی که از صفحه نمایش 4K و پردازنده اسنپدراگون 835 بهره مند است بعد از نمایشگاه MWC معرفی و به بازار عرضه خواهد شد.

تا اینجا به اطلاعات جالبی رسیدیم. اما این پایان ماجرا نیست. اکسپریا X و اکسپریا X Compact دو گوشی هوشمند جدید سونی هستند که هر دو از پردازنده سری 650 سونی قدرت گرفتند. کدهای منبع کرنل سونی نشان میدهد که این شرکت ژاپنی در اندیشه معرفی یک گوشی هوشمند دیگر با پردازنده سری 600 است که احتمالا آخرین نسل این خانواده یعنی اسنپدراگون 653 خواهد بود. لقب این دستگاه OAK است که احتمالا با همان صفحه نمایش 5.0 اینچی به بازار عرضه خواهد شد.

اگر بخواهیم این اطلاعات را جمع بندی کنیم، سونی در نمایشگاه MWC احتمالا یک جایگزین برای اکسپریا X با پردازنده اسنپدراگون 653 و یک جایگزین برای اکسپریا XA با پردازنده Helio P20 مدیاتک معرفی خواهد کرد. یک دستگاه دیگر که نسل جدید پریمیوم خواهد بود در بهار سال آینده و با پردازنده اسنپدراگون 835 و صفحه نمایش 4K معرفی میشود و در این اثناً سونی در ژاپن نیز برای اپراتورهای این کشور، اسمارت فون هایی را به صورت اختصاصی معرفی و روانه بازار خواهد کرد.

در انتها باید تاکید کنیم که هیچکدام از این اطلاعات به معنای معرفی قطعی نیست. شرکت ها معمولا دیوایس های مختلفی را در طول زمان مورد آزمایش قرار میدهند که تعدادی از آنها هیچگاه به مرحله معرفی و عرضه نمیرسد. با این حال ما امیدواریم جذاب ترین اسمارت فون سال از سونی با پردازنده اسنپدراگون 835 و صفحه نمایش 4K که هم اکنون در حال گذراندن آزمایشات اولیه است، به مرحله نهایی رسیده و در آینده ای نزدیک در دستان من و شما قرار بگیرد.