روزشمار معکوس برای شروع نمایشگاه IFA 2017 برلین آغاز شده است. روز 9 شهریور برابر با 31 آگوست در شهر برلین سونی کنفرانس مطبوعاتی خود را برگزار خواهد کرد که در این نمایشگاه گوشی های هوشمند جدید سونی به عنوان گل سرسبد محصولات این کمپانی ژاپنی به نمایش گذاشته خواهند شد.

کمتر از 10 روز تا آغاز این رویداد مهم زمان داریم اما هنوز وضعیت مشخصی پیرامون گوشی های هوشمند سونی که در این رویداد معرفی خواهند شد وجود ندارد. البته اطلاعاتی از گوشی های هوشمند جدید سونی بدست آمده اما اینکه سونی چند تلفن هوشمند را با خود به برلین می آورد هنوز مشخص نیست.

چندی قبل اطلاعاتی از سونی منتشر شده بود که از برنامه های این شرکت برای معرفی دو گوشی هوشمند در نمایشگاه IFA 2017 خبر داد. با این حال اطلاعات بدست آمده از سونی تا این لحظه و نیز شایعاتی که پیرامون این شرکت وجود دارد، نشان میدهد سونی در نمایشگاه امسال بیشتر از دو گوشی هوشمند را معرفی خواهد کرد.

البته تلفن های هوشمند تنها ابزارهای سونی برای نمایشگاه پیش رو نیستند. اما به واسطه اهمیت آنها در این مطلب سعی میکنیم آخرین اطلاعات و شایعات پیرامون آنها را بررسی کنیم. این مطلب تا روز نمایشگاه لحظه به لحظه آپدیت خواهد شد تا آخرین اطلاعات را تا پیش از معرفی رسمی در دست داشته باشیم.


1- اکسپریا XZ1
نام پرچمدار اصلی سونی در نیمه دوم سال هنوز مشخص نیست اما به احتمال فراوان سونی نام اکسپریا XZ1 را برای آن انتخاب خواهد کرد. این دستگاه در رده ای متفاوت نسبت به اکسپریا XZ Premium با په بازار خواهد گذاشت. در واقع اکسپریا XZ1 به نوعی جایگزین اکسپریا XZ است مشتریان خاص خود را هم دارد.

در زمینه صفحه نمایش همچنان سونی به رزولوشن 1080×1920 در اندازه 5.2 اینچی اصرار دارد. البته سونی بعد از اکسپریا XZ Premium قصد دارد تا از صفحه نمایش HDR در اکسپریا XZ1 نیز استفاده کند. چیپست اسنپدراگون 835 با رم 4 گیگابایتی همانی است که در اکسپریا XZ Premium مورد استفاده قرار گرفته بود که در اکسپریا XZ1 نیز سخت افزار اصلی دستگاه را تشکیل میدهد. البته این سخت افزار را باید با سخت افزار اکسپریا XZ با چیپست اسنپدراگون 820 و رم 3 گیگابایتی مقایسه کنیم که از این نظر ارتقای قابل قبولی به نظر میرسد.

دوربین 19 مگاپیکسلی با تمام امکاناتی که در اکسپریا XZ Premium وجود داشت، به اکسپریا XZ1 هم وارد میشود. البته قابلیت جدید و مهمی به اسم 3D Creator وجود دارد که هنوز اطلاعات زیادی از آن در دسترس نیست. این قابلیت احتمالاً ابزاری است که توسط آن امکان ساخت تصاویر سه بعدی فراهم خواهد شد.


2- اکسپریا XZ1 Compact
اطلاعاتی که تا این لحظه در دست است، نشان از معرفی یک اسمارت فون کامپکت از سونی دارد اما نام آن هم مثل اکسپریا XZ1 هنوز به صورت کامل مشخص نیست. ما از نام احتمالی اکسپریا XZ1 Compact برای این محصول استفاده میکنیم. اکسپریا XZ1 Compact سعی دارد قدرت کامپکت های سری Z را در سری X تکرار کند. یک اسمارت فون قدرتمند با سخت افزار مشابه با مدل اصلی که فقط از حیث ابعاد با آن تفاوت دارد.

اطلاعاتی که در دسترس است همان چیپست اسنپدراگون 835 و رم 4 گیگابایتی را تایید میکند. اندازه صفحه نمایش 4.6 اینچی است و دوربین نیز مشابه با نسخه اصلی پرچمدار سونی در سال جاری خواهد بود.


3- اکسپریا X1 ؟
سونی پیش از این تایید کرده بود که تصمیمی برای ادامه راه سری X ندارد و در نیمه دوم سال جاری فقط دو گوشی هوشمند از بدنه پرچمداران به بازار عرضه میکند. اما شایعات و اطلاعات بدست آمده تا این لحظه نشان میدهد، اسمارت فون سومی نیز در کار است.

این محصول یه میان رده قدرتمند است که شاید نام اکسپریا X1 بر آن نهاده شود. یک مدل 5 یا 5.2 اینچی که سخت افزاری ضعیفتر از اکسپریا XZ1 دارد و قصد تکرار تجربه اکسپریا X را خواهد داشت.


4- اکسپریا XZ Premium قرمز
در ماه های اخیر چند بار شایعاتی از احتمال معرفی نسخه قرمز رنگ اکسپریا XZ Premium شنیده شده بود. یکی از این شایعات نمایشگاه IFA را محل رونمایی از این دستگاه پیش بینی میکرد که با نزدیک شدن به این رویداد به نظر احتمال رونمایی از آن در رویداد پیش رو کاملا زیاد است.

در مورد اکسپریا XZ Premium قرمز رنگ گفته شده بود که احتمالاً از رم 6 گیگابایتی و حافظه داخلی 128 گیگابایتی در آن استفاده شود. این احتمال نه تایید میشود و نه رد! اما به عنوان یک شایعه اندکی قابل تأمل است.

این اطلاعات تا روز 30 مرداد آخرین وضعیت گوشی های هوشمند جدید سونی را نشان میدهد. ما به عنوان سایت تخصصی اکسپریا در ایران هیچکدام از اطلاعات فوق را به صورت رسمی تایید نمیکنیم و تنها به کمک شایعات موجود و اطلاعاتی که از آنها درز کرده، این مقاله را آماده کرده ایم.