اجرای طرح رجیستری! جمله ای که چندین سال است آن را به دفعات شنیدیم و هر بار با کلمه “به زودی” برای اجرای آن مواجه شدیم. با این حال، به نظر این طلسم چندین ساله شکسته شده و در آینده ای نزدیک شاهد اجرای قطعی این طرح خواهیم بود.

بر پایه اطلاعاتی که تا این لحظه در دست است، طرح رجیستری تلفن های همراه به طور حتم از روز 28 مهر ماه اجرایی خواهد شد. آغاز طرح رجیستری در یک طرف ماجرا است، اما در طرف دیگر پیامد های ناشی از اجرای آن است که هنوز به طور کامل برای همه مشخص نیست. شاید سوالی که شما هم داشته باشید، این است که اجرای طرح رجیستری چه تاثیری بر بازار تلفن های همراه خواهد گذاشت.

همانطور که مشخص است، از روزهای پایانی مهر ماه، طرح رجیستری کار خود را آغاز میکند تا به مبارزه با ورود گوشی های قاچاق برخیزد. همه میدانیم که حجم زیادی از گوشی های وارداتی به صورت قاچاق به دست من و شما رسیده، اما این اصلا جای نگرانی نیست. چرا که اجرای طرح رجیستری، به هیچ وجه تاثیری بر گوشی هایی که قبل از اجرای این طرح فعال شده باشند نخواهد داشت.

تمامی گوشی های هوشمندی که تا این لحظه فعال شده و در حال استفاده هستند، با اجرای این طرح همچنان فعال خواهند بود. اما ممکن است تا چند هفته پس از اجرای این طرح، گوشی های هوشمندی که کاربران به تازگی خریداری میکنند با مشکل مواجه شوند. چرا که ممکن است برخی از گوشی های موجود در بازار از مجاری قانونی وارد نشده و به عنوان گوشی قاچاق شناخته شوند. پس اجرای این طرح اولین تاثیر خود را بر روی گوشی هایی میگذارد که هنوز به فروش نرسیدند!

هدف اصلی از اجرای طرح رجیستری، مبارزه با ورود گوشی های قاچاق است. شاید اجرای این طرح پیامدهای منفی مثل بالارفتن قیمت ها را در پی داشته باشد، اما اثرات مثبت آن طبیعتاً بیشتر است. پشتیبانی از یک کالا مثل تلفن همراه، بحث بسیار مهمی است که متاسفانه در کشور ما چندان جدی گرفته نمیشود. به طور وقتی شما برای خرید یک تلفن هوشمند مبلغ 600 دلار پرداخت میکنید، بخشی از این مبلغ برای پشتیبانی و حمایتی است که پس از خرید توسط تولید کننده یا نماینده وی از شما خواهد شد. پس این حق قانونی مشتریان است که در ازای پرداخت پول، حمایت تولید کننده را تا مدت زمان مشخص داشته باشند.

با اجرای طرح رجیستری، مطمئنترین راه برای رهایی از مشکلات احتمالی، خرید گوشی هایی است با گارانتی رسمی و قانونی عرضه میشوند. بحث گارانتی نیز در نوع خود بحث پیچیده ای است، چرا که بسیاری از گارانتی هایی که در بازار مشاهده میکنیم، قانونی نبوده و تضمینی برای امنیت مشتری نیست. فرقی نمیکند که شما، چه تلفن همراهی از چه برندی را خریداری میکنید، اگر به دنبال گارانتی رسمی هستید، گارانتی 18 ماهه با یک ماه تعویض را در نظر بگیرید! گارانتی هایی که مدت زمان متفاوتی برای پشتیبانی از مشتری دارند، مثل شش ماهه یا یک ساله، هر چند که ممکن است تا مدت زمان اعلام شده حامی مشتری باشند، اما قانوناً به عنوان گارانتی رسمی شناخته نخواهند شد!

پس از اجرای طرح رجیستری، برای آن دسته از تلفن های همراه که شماره سریال آنها ثبت نشده و به عنوان گوشی قاچاق شناخته میشوند، پیامکی ارسال میشود که در این خصوص هشدارهای لازم را خواهد داد. البته این مورد به معنای غیر فعال شدن دائمی گوشی نیست، بلکه کاربر میتواند با مراجعه به مراکز قانونی، با پرداخت عوارض ورود که متناسب با قیمت هر گوشی تعیین میشود، نسبت به فعال سازی تلفن همراه خود اقدام کند. تعرفه ورودی اعلام شده برای هر تلفن همراه، 5 درصد از قیمت کل آن است که با پرداخت آن میتوان تلفن همراه را در سامانه مورد نظر ثبت نمود.

آخرین مبحث، تاثیر اجرای این طرح بر قیمت های تلفن همراه است. در حال حاضر، اکثر تلفن های همراه در بازار کشور، با گارانتی و بدون گارانتی عرضه میشود. گوشی های با گارانتی و بدون گارانتی، حدودً 10 درصد اختلاف قیمت دارند که با اجرای این طرح و حذف گوشی های بدون گارانتی از بازار، برای خرید گوشی های هوشمند ناچاراً باید مدل با گارانتی را انتخاب کرده و 10 درصد قیمت بیشتر را پرداخت کنید. اما علاوه بر آن، احتمال افزایش قیمت تلفن های همراه در هفته های ابتدایی اجرای این طرح تا حدود 5 درصد نیز وجود دارد.