Sony-Xperia-Sea1
مایعات، یکی از بزرگترین دشمنان لوازم الکتریکی هستند. روزی دارندگان موبایل به شدت از مجاورت تلفن های خود با مایعات، مخصوصاً آب خودداری میکردند اما با گذشت زمان، مقاومت در برابر آب به عنوان یکی از قابلیت های جدید در تلفن های همراه مطرح شد.

این روزها وجود استانداردهای مقاومت در برابر آب به یکی از فاکتورهای نه چندان شاخص در گوشی های هوشمند تبدیل شده است. تقریبا تمامی شرکت ها تجربه ساخت گوشی های هوشمند مقاوم در برابر آب را بدست آوردند اما در این بین، وقتی نام اسمارت فون مقاوم در برابر آب که می آید، ناخودآگاه همه به یاد سونی و اسمارت فون های اکسپریا می افتند.

در این روزهایی که بسیاری از کمپانی های بزرگ به ساخت گوشی های هوشمندِ مقاوم در برابر آب روی آوردند و جالب اینکه بسیار هم به این قابلیت تاکید دارد و در تبلیغات خود روی آن مانور میدهند، بد نیست با هم به اولین شناگرانی که از تیم سونی وارد میدان شدند داشته باشیم.

اگر جمله “The first waterproof Smartphone” را در گوگل سرچ کنیم، نام اکسپریا Z به عنوان اولین اسمارت فون مقاوم در برابر آب ظاهر میشود. گوگل اولین پرچمدار سری Z را به عنوان اولین گوشیِ هوشمند مقاوم در برابر آب میشناسد در حالی که پیش از اکسپریا Z هم مدل های مقاوم در برابر آب به بازار عرضه شده بودند. شاید به خاطر شهرت اکسپریا Z این دستگاه در نظرها به عنوان اولین دستگاه مقاوم در برابر آب شناخته میشود.

اولین اسمارت فون هایی که با نام تجاری سونی به بازار عرضه شدند و قابلیت مقاوم در برابر آب را نیز با خود یدک میکشیدند، اکسپریا Acro S و اکسپریا Go بودند. این دو دستگاه هر دو در سال 2012 و به صورت همزمان معرفی شدند که در دو سطح میان رده و گران قیمت قرار داشتند. اکسپریا Acro S به نوعی مدل ضدآب اکسپریا S بود که در نیمه اول سال 2012 لقب پرچمدار سونی را داشت. این دستگاه از استاندارد مقاومت IP57 بهره مند بود اما اکسپریا Go استاندارد IP67 را به همراه داشت.
gsmarena_001
هر چند که اکسپریا Acro S و اکسپریا Go اولین اسمارت فون های سونی با قابلیت مقاوم در برابر آب بودند، اما اولین اکسپریای مقاوم در برابر آب در زمان سونی اریکسون ساخته شده بود. اکسپریا Active که یک اسمارت فون خاص برای ورزشکاران بود، در سال 2011 با قابلیت مقاومت در برابر آب با استاندارد IP67 به بازار عرضه شد.
dsc00961
اما سابقه سونی اریکسون در ساخت موبایل های مقاوم در برابر آب به سال ها عقب تر برمیگردد. سال 2005 سونی اریکسون اولین موبایل مقاوم در برابر آبِ خود را با نام SO902iWP معرفی کرد. این دستگاه با دوربین دیجیتالی 1.3 مگاپیکسل و صفحه نمایش 1.9 اینچی استاندارد مقاومت 7 از 8 را در اختیار داشت که برای یک موبایل در سال 2005 عددی قابل تحسین است. البته این دستگاه اولین موبایل مقاوم در برابر آب در جهان نبود و چند ماه قبل از آن نیز Casio یک گوشی کوچک را با چنین قابلیتی معرفی کرده بود.
so9iw013hr_2006_05_22
سونی در حالی بیش از یک دهه سابقه ساخت موبایل های مقاوم در برابر آب را دارد که بسیاری از کمپانی ها تازه از چنین قابلیتی بر روی گوشی های خود استفاده میکنند و تاکید زیادی نیز بر آن دارند.