در بین تمام تست هایی که از یک گوشی هوشمند به عمل می آید، تست مقاومت بدنه تنها آزمایشی است که هرکسی دل و جرأت انجام آن را ندارد. به همین خاطر برخلاف تست های دیگر که به وفور در شبکه های اجتماعی و یا یوتیوب نمونه های آن را پیدا میکنیم، تست مقاومت بدنه یک گوشی هوشمند نمونه ای کمیاب است که طرفداران بسیار زیادی هم دارد.

یکی از کاربران یوتیوب به اسم Jerry که معمولا بی ترس و واهمه، تمام گوشی های هوشمند شاخص را با سخت ترین آزمایش های ممکن محک میزند، این بار به سراغ اکسپریا XZ Premium رفته تا این پرچمدار پر ادعا را در برابر فشار، حرارت و خراش اجسام تیز مورد آزمایش قرار دهد.

مثل همیشه آزمایش با مقاومت صفحه نمایش در برابر خط و خش آغاز میشود که در هفت سطح مختلف با میزان فشار متفاوت مورد ارزیابی واقع شد. عملکرد اکسپریا XZ Premium در این قسمت ستودنی بود که در تنها بالاترین سطح ممکن در برابر فشارهای وارده خود را تسلیم نمود.

بدنه پشت اکسپریا XZ Premium از شیشه است که این قسمت نیز در برابر خط و خش مقاومت بسیار خوبی از خود نشان داد. اگر به خاطر داشته باشید در آزمایش اکسپریا Z5 Premium، لنز پلاستیکی دستگاه به شدت در برابر خراشیدگی آسیب پذیر بود که در اکسپریا XZ Premium لایه شیشه ای موجود بر روی لنز، با مقاومت بسیار بالای خود در برابر خط و خش پیروز واقع شد.

فریم دور دستگاه در قسمت راست و چپ از جنس نایلون و در قسمت بالا و پایین از جنس فلز است که همگی در برابر خراشیدگی با کاتِر نوک تیز آسیب پذیر بودند که البته با فشاری که این جسم تیز به آن وارد می آورد اگر غیر از این باشد تعجب برانگیز است. نکته جالب اینکه سنسور اثر انگشت با وجود خراشیدگی عملکرد اصلی خود را حفظ کرد و به خوبی انگشت را با همان سرعت سابق شناسایی نمود.

تست بعدی، مقاومت صفحه نمایش در برابر حرارت بود که اینجا هم اکسپریا XZ Premium سربلند از میدان بیرون آمد. صفحه نمایش 4K اکسپریا XZ Premium تنها از حیث کیفیت تصویر زبانزد نیست، بلکه در برابر حرارت نیز با وجود سیاه شدن، مجدداً خود را ترمیم کرده به طوری که هیچ اثری بر جا نماند.

اما به یکی از جذاب ترین بخش های این آزمایش که برسیم، عملکرد اکسپریا XZ Premium ستودنی تر میشود. در تست مقاومت اکسپریا XZ Premium در برابر فشار، برای اولین بار مشاهده میکنیم که با وجود فشار بسیار زیادی که به آن وارد شد، این دستگاه کاملا در برابر خم شدن از خود مقاومت نشان داد. با اینکه اکسپریا XZ Premium نسبت به اکسپریا XZ بزرگتر است و طبیعتاً باید در مقابل خمیدگی آسیب پذیر تر باشد، اما مشاهده کردیم که مقاومت این دستگاه به حدی است که فشارهای بسیار زیاد را هم به راحتی تحمل میکند.

سونی در فریم دور اکسپریا XZ Premium نایلونی استفاده کرده که به گفته سونی، حدود 20 تا 30 درصد از آن را شیشه تشکیل داده است. این ترکیب که جایگزین فریم فلزی اکسپریا Z5 Premium شده، به نظر موفقیت آمیز بوده است. چرا که در تست مقاومت اکسپریا Z5 Premium که توسط همین Jerry انجام شد، فریم فلزی به راحتی و با فشار دست دچار خمیدگی شد. اما امروز مشاهده میکنیم که ترکیب جدید سونی تا چه اندازه محکم و مقاوم است که فشارهای سنگین را به راحتی هر چه تمام تر تحمل میکند.

این آزمایش نشان میدهد سونی با هر ترکیبی، فقط به فکر کیفیت ساخت محصولات خود است. به شما توصیه میکنیم آزمایش ویدئویی مقاومت بدنه اکسپریا XZ Premium را که در ادامه برای شما آماده کرده ایم تماشا کرده و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.