Z-series-12
خانواده Z نه تنها شناخته شده ترین سری گوشی های هوشمند سونی است، بلکه یکی از معتبرترین گروه از اسمارت فون های لوکس بازار را تشکیل میدهد. از اکسپریا Z به عنوان اولین عضو این خانواده تا اکسپریا Z5 تمامی گوشی های این خانواده در زمان حیات خود در بالاترین سطح بازار قرار داشتند.

در اولین روزهای سال 2013 بود که سونی با معرفی اکسپریا Z و اکسپریا ZL خانواده ای بزرگ از اسمارت فون های بالارده را تشکیل داد. بامداد 19 دی ماه سال 1391 و در نمایشگاه CES 2013 سونی دست به معرفی اکسپریا Z زد و از آن روز بود که گوشی های خانواده Z به عنوان گل سرسبد محصولات سونی نقش مهمی را در بازار گوشی های هوشمند ایفا کردند.

ساعاتی دیگر خانواده بزرگ Z وارد چهارمین سال فعالیت خود میشود. این خانواده همیشه با قدرت ظاهر شده و با قدرت نیز به کار خود در دنیای گوشی های هوشمند ادامه خواهد داد. سونی در طول سه سال گذشته، بدون احتساب نسخه های دو سیم کارته و همچنین اسمارت فون های منطقه ای و اپراتوری، 13 گوشی هوشمند از این خانواده را به همراه چهار تبلت روانه بازار کرد. اگر اسمارت فون های تحت قرارداد با اپراتورها را نیز محاسبه کنیم این تعداد بسیار بالاتر از این ارقام خواهد بود.
Z-series-1
اسمارت فون هایی که سونی در طول این سه سال معرفی کرد به ترتیب تاریخ:

Xperia Z
Xperia ZL
Xperia ZR
Xperia Z Ultra
Xperia Z1
Xperia Z1 Compact
Xperia Z2
Xperia Z3
Xperia Z3 Compact
Xperia Z3 Plus
Xperia Z5
Xperia Z5 Compact
Xperia Z5 Premium

شاید بسیاری از شما تجربه کار کردن با حداقل یکی از نسل های خانواده Z را داشته باشید. اگر این گونه بوده در بخش نظرات نام گوشی هایی که از این خانواده در اختیار داشتید را بنویسید.