همانطور که در جریان هستید، گزارش مالی 3 ماهه سوم سال 2016 سونی منتشر شده است، که در آن با جزئیات کامل میتوانیم به تحلیل و بررسی وضعیت فروش بخش هایِ مختلف این کمپانی اَصیل ژاپنی بپردازیم. این گزارش مالی برایِ ما بسیار اُمیدوارکننده است، چون اکثر بخش ها در این گزارش مالی وضعیت خوبی دارند و از این رو آینده برایِ سونی بسیار روشن به نظر میرسد.

در خبر قبل درباره فروش بخش موبایل با شما سخن گفتیم و به تحلیل آمارهایِ ارائه شده از سویِ سونی برایِ سه ماهه سوم سال 2016 میلادی در این بخش پرداختیم. اَکنون قصد داریم بخش پلی استیشن را زیر ذره بین ببریم و ببینیم که آیا سونی در بخش پلی استیشن همچون قبل سودآور بوده است یا وضعیت تغییری نکرده است و این بخش در حال طی کردن مسیر خود بر رویِ یک خط صاف میباشد.

از همین ابتدایِ کار باید بگوییم که بخش پلی استیشن باز هم به واسطه کنسول محبوب پلی استیشن 4 سونی توانسته است سود هنگفتی را عاید سونی کند. در گزارش مالی منتشر شده از سویِ سونی، فروش بینظیر کنسول پلی استیشن 4 همچون قبل خودنمایی میکند، که در نظر داریم جزئیات فروش دوره اَخیر و دوره مشابه گذشته به همراه پیش بینی سونی از آینده فروش بخش پلی استیشن را با هم بررسی کنیم.

سونی پیش از این تأیید کرده بود که در تعطیلات سال 2017 میلادی موفق به فروش 6.2 میلیون نسخه از کنسول هایِ PS4 ( کنسول اصلی PS4، کنسول جمع و جور PS4 Slim و کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro ) شده است، که این میزان فروش، تعداد کنسول هایِ فروخته شده پلی استیشن 4 را از ابتدا ( سال 2013 میلادی ) تا پایان سال 2016 میلادی به عدد خارق العاده 54 میلیون نسخه رسانده است و این میزان همچنان در حال افزایش میباشد.

بر اساس آمار منتشر شده، سونی در سه ماهه سوم سال مالی 2016 میلادی موفق به فروش 9.7 میلیون نسخه از کنسول PS4 شده است، که برایِ این شرکت سود ناخالص 617.7 میلیارد ینی و سود خالصی بالغ بر 50 میلیارد ین در پی داشته است. برایِ مقایسه میتوانیم 3 ماهه مالی سوم سال 2015 را با سه ماهه اَخیر مقایسه کنیم. سونی در سه ماهه سوم مالی سال 2015 میلادی حدود 8.4 میلیون نسخه کنسول PS4 را به فروش رسانده بود و موفق به کسب سود ناخالص 587.1 میلیارد ینی و سود خالص 40.2 میلیارد ینی شده بود. این موضوع به خوبی نشانگر رُشد فروش پلی استیشن 4 در زمان مشابه نسبت به سال گذشته میلادی دارد.

اما میرسیم به پیش بینی هایِ سونی که جذاب ترین بخش این گزارش مالی هستند. سونی پیش از این و در سال مالی 2015 میلادی موفق به فروش حدود 17.7 میلیون نسخه از کنسول PS4 شده بود، که سود ناخالص 1.551.9 میلیارد ین و سود خالص 88.7 میلیارد ینی را عاید سونی کرده بود. در دوره قبل و در 3 ماهه دوم سال مالی اَخیر سونی پیش بینی فروش 20 میلیون کنسول PS4 تا پایان سال مالی 2016 میلادی را کرده بود، که نهایتاً منجر به کسب سود ناخالص 1.590 میلیارد ین و سود خالص 135 میلیارد ین برایِ این شرکت میشود؛ اما اَکنون و با انتشار گزارش مالی جدید، سونی همچنان هدف خود را برایِ فروش 20 میلیون نسخه کنسول PS4 و سود خالص ( عملیاتی ) 135 میلیارد ین بسته است، ولی سود ناخالص را بسیار بیشتر و چیزی حدود 1.640 میلیارد ین تخمین زده است، که قطعاً یک رکورد برایِ بخش پلی استیشن محسوب میشود.

سونی در بخش هایِ تابعه نیز سودهایِ کلانی را در 3 ماهه سوم سال مالی اَخیر به جیب زده است. بر اساس گزارش هایِ منتشر شده سونی موفق به فروش بیش از 50.4 میلیون نسخه از بازی هایِ کنسول پلی استیشن 4 شده است و در بخش شبکه آنلاین و فروشگاه خود نیز موفق به کسب سود ناخالص 431 میلیون دلاری و سود خالص 5.3 میلیون دلاری شده است. این میزان نسبت به دوره همسان در سال مالی گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است، چون در سال گذشته در چنین مقطعی سونی موفق به کسب سود ناخالص 372 میلیون دلاری و سود خالص 5.2 میلیون دلاری در بخش مذکور شده بود.

در این بین اَما گزارشی از فروش هدست واقعیت مجازی Playstation VR سونی هنوز منتشر نشده است و نمیدانیم وضعیت فروش اولین هدست واقعیت مجازی سونی چگونه است. البته گزارش ها نشان میدهند که Playstation VR نیز فروش بسیار خوبی دارد و کاربران نسبت به نسل اول هدست واقعیت مجازی سونی احساس بسیار خوبی دارند و بر اساس پیش بینی ها، استقبال از هدست واقعیت مجازی پلی استیشن بسیار بینظیر بوده است.

تمامی گزارش هایی که برایِ شما بیان شد مربوط به 3 ماهه سوم مالی سال 2016 میلادی ( 3 ماهه چهارم سال 2016 میلادی ) میباشند و گزارش بعدی در پایان ماه آوریل سال 2017 میلادی منتشر میشود و کارنامه یکساله ای از فعالیت هایِ سونی در سال مالی ای که گذشت را به ما نشان خواهد داد.