تماس صوتی تلگرام پس از کش و قوس هایِ فراوان و گمانه زنی هایی که انجام شده بود، نهایتاً در شبانگاه پنجشنبه، 24 فروردین 96 به صورت تجربی برایِ کاربران این پیام رسان محبوب در ایران منتشر شد. با توجه به استقبال هموطنان عزیزمان از این قابلیت، این ویژگی هم اَکنون بر رویِ خیل عظیمی از سیمکارت هایِ ایرانی برایِ کاربران فعال میباشد و بسیاری در حال بهره برداری از آن میباشند.

اما همیشه پس از ورود یک قابلیت جدید همچون تماس صوتی، با تمام خوبی هایش مشکلاتی نیز برایِ کاربران فراهم میشود. یکی از این معضلات که شاید بسیاری در حال دست و پنجه نرم کردن با آن باشند یا در آینده گرفتار آن شوند، مزاحمت هایِ احتمالی برخی افراد سودجو میباشد. همچنین، با توجه به تازه وارد بود این ویژگی شاید بسیاری از میزان مصرف دیتایِ این قابلیت آگاه نباشند و با مشکل مواجه شوند.

به همین دلیل، سایت تخصصی اکسپریا تصمیم گرفت طی مقاله ای آموزشی به همراه عکس، تمام مبانی مربوط به تماس صوتی تلگرام و مدیریت تنظیمات تماس را برایِ شما همراهان همیشگی آماده کند، تا بیش از پیش بتوانید به صورت بهینه از این قابلیت بهره ببرید. در ادامه با این آموزش جذاب با ما همراه باشید…

 

قدم اول: تنظیمات حریم خصوصی

تلگرام برایِ راحتی کاربران خود و حفظ حریم خصوصی و آرامش آنها، تنظیمات خاصی را برایِ دریافت تماس صوتی در پیام رسان خود در دسترس کاربران قرار داده است. این تنظیمات میتواند محدود به مخاطبین شما، هر کسی یا هیچکس باشد. همچنین، در قسمت تنظیمات حریم خصوصی تماس هایِ ورودی، یک گزینه برایِ استثناء کردن افراد نیز وجود دارد، که تحت شرایطی میتوانید کس یا کسانی را کُلاً از تماس با خود محروم کنید. در ذیل این تنظیمات را با هم بررسی خواهیم کرد.

1. ابتدا تنظیمات تلگرام را از منویِ سمت چپ احضار کنید و سپس به قسمت Privacy and Security بروید.

2. در اینجا، بر اساس عکسی که در ذیل مشاهده میکنید، وارد گزینه Calls یا همان تماس ها شوید.

3. در این قسمت 2 کادر دیده میشود. کادر اول مربوط به تنظیمات اینکه « چه کسی میتواند با من تماس بگیرد؟ » میباشد و کادر دوم مربوط به اضافه کردن استثناء، « هیچگاه به این اشخاص اجازه تماس با من را نده » میباشد.

4. توضیحاتی برایِ کادر دوم نیاز نیست، چون بسیار روشن میباشد. اما درباره کادر اول و گزینه هایِ آن توضیحاتی ارائه میدهیم. بر اساس عکسی که در فوق مشاهده میکنید، شمـا میتوانیـد به ترتیب تمـاس هـایِ ورودی خود را برایِ « همه، مخاطبین خود یا هیچکس » محدود کنید.

 

قدم دوم: تنظیم میزان حجم مصرفی تماس

همانطور که در جریان هستید، تماس هایِ تلگرام بر بستر اینترنت انجام میشود و از این رو مصرف دیتایِ شما با افزایش نسبی روبرو خواهد شد. تلگرام برایِ مدیریت مصرف و مصرف بهینه دیتا، تنظیماتی را در دسترس کاربران قرار داده است تا با مشکل از دست رفتن بیش از اندازه حجم مواجه نشوند. در این قدم با هم به تشریح و تنظیم این قسمت خواهیم پرداخت، که مستقیماً مربوط به میزان مصرف دیتا توسط تماس صوتی میباشد.

1. ابتدا تنظیمات تلگرام را از منویِ سمت چپ احضار کنید و سپس به قسمت Data and Storage بروید.

2. به قسمت آخر صفحه اسکرول کنید تا به گزینه Calls برسید. گزینه ذیل این قسمت را لمس کنید تا شکل زیر نمایش داده شود.

3. اَکنون 3 گزینه به شما نمایش داده میشود و پیشِ رویِ شما قرار میگیرد، که بر اساس نیاز خود میتوانید یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید. گزینه اول با عنوان « هرگز » میباشد. یعنی در واقع وقتی این گزینه را انتخاب کنید، چه بر رویِ اینترنت سیمکارت باشید و چه بر رویِ اینترنت خانگی ( که از خدمات دهنده هایِ اینترنتی دریافت میکنید )، برنامه هیچگاه دیتایِ کمتری را مصرف نخواهد کرد. گزینه دوم که پیشنهاد اصلی ما میباشد، بهبود مصرف دیتا را محدود به زمانی میکند که شما در حال استفاده از « اینترنت سیمکارت » میباشید. به این ترتیب، وقتی بر رویِ اینترنت خانگی هستید این بهبود مصرف اِعمال نخواهد شد. گزینه سوم نیز با عنوان « همیشه » در دسترس شما قرار دارد، که با انتخاب این گزینه چه بر رویِ اینترنت سیمکارت باشید، چه اینترنت خانگی، برنامه همیشه دیتایِ کمتری را در تماس هایتان مصرف خواهد کرد.

نکته: توجه داشته باشید که با انتخاب یکی از این 3 گزینه، در واقع شما پیام رسان تلگرام را در مصرف دیتا به نحوی محدود خواهید کرد و برنامه دیتایِ کمتری در تماس هایِ شما مصرف میکند. توصیه ما این است که این حالت را محدود به مورد دوم کنید، که پیشتر به تشریح آن پرداختیم.

 

قدم سوم: مدیریت حجم مصرفی تماس

تلگرام در نظر دارد نهایت انعطاف را در برابر کاربرانی که در کشورهایِ جهان سوم زندگی میکنند نشان دهد. موضوع حجم مصرفی در کشورهایی مثل کشور عزیزمان ایران بسیار مهم میباشد، چون هر گیگابایت اینترنت به قیمت گزافی باید خریداری شود. از این رو، علاوه بر تنظیمات میزان حجم مصرفی تماس، تلگرام قسمتی را در اختیار کاربران قرار داده است، که به صورت بسیار شفاف عملکرد شما در مصرف دیتا را نمایش خواهد داد. در ذیل مدیریت حجم مصرف شده در تماس هایِ تلگرام را به شما آموزش خواهیم داد.

1. ابتدا تنظیمات تلگرام را از منویِ سمت چپ احضار کنید و سپس به قسمت Data and Storage بروید.

2. در اینجا 2 قسمت پیشِ رویِ شما قرار دارد، که تک به تک به تشریح آنها خواهیم پرداخت.

3. قسمت اولی که در تنظیمات Data and Storage مشاهده میشود مربوط به میزان حجم مصرفی تماس هایِ صوتی بر رویِ شبکه هایِ موبایل است. برایِ مشاهده و مدیریت دیتایِ مصرفی بر رویِ شبکه هایِ موبایل وارد گزینه Mobile Data Usage شوید.

4. حالا میتوانید با اسکرول کردن به پایین قسمت مربوط به تماس هایِ صوتی یا Calls را پیدا کرده و میزان دیتایِ مصرف شده بر رویِ شبکه هایِ موبایل را مشاهده کنید.

5. قسمت دومی که در تنظیمات Data and Storage مشاهده میشود مربوط به میزان حجم مصرفی تماس هایِ صوتی بر رویِ اینترنت خانگی یا همان وایفای میباشد. برایِ مشاهده و مدیریت دیتایِ مصرفی بر رویِ اینترنت خانگی وارد گزینه Wi-Fi Data Usage شوید.

6. حالا میتوانید با اسکرول کردن به پایین قسمت مربوط به تماس هایِ صوتی یا Calls را پیدا کرده و میزان دیتایِ مصرف شده بر رویِ اینترنت خانگی را مشاهده کنید.

نکته: در خط اول Outgoing Calls همان تماس هایِ خروجی شما میباشند، در خط دوم Incoming Calls همان تماس هایِ ورودی میباشند، که به صورت تعداد تماس در مقابلشان مشخص شده و قابل مشاهده میباشند. در خط سوم دیتایِ ارسال شده و در خط چهارم دیتایِ دریافت شده مشخص میباشند و در خط آخر نیز زمان کُل تماس هایِ شما به صورت دقیق مشخص شده است.

 

قدم چهارم: برقراری تماس با یک مخاطب و نمایش آخرین تماس ها

حالا که تنظیمات حریم خصوصی و مدیریت حجم مصرفی را با هم مرور کردیم، وقت آن رسیده است که به آموزش برقراری تماس با یک مخاطب و چگونگی مشاهده آخرین تماس ها بپردازیم. پیشتر در مطلبی به صورت بسیار سریع آموزش برقراری تماس را برایِ شما همراهان همیشگی آماده کرده بودیم، اما در این قسمت به تشریح کامل آن خواهیم پرداخت.

1. برایِ برقراری تماس با یک مخاطب دو راه پیش رویِ شماست. یا اینکه از قسمت مدیریت تماس ها گزینه Call را انتخاب کنید و یک مخاطب را برایِ برقراری تماس انتخاب کنید؛ یا اینکه وارد قسمت چت با یک کاربر یا پروفایل وی شوید و با او تماسی برقرار کنید.

2. برایِ برقراری تماس به شیوه اول ابتدا تنظیمات تلگرام را از منویِ سمت چپ احضار کنید و سپس به قسمت Calls بروید.

3. در اینجا لیستی از تماس هایِ اَخیر ( تماس هایِ ورودی و خروجی ) را مشاهده خواهید کرد و با لمس کردن علامت گوشی، میتوانید یک مخاطب را برایِ برقراری تماس انتخاب کنید. این در واقع ساده ترین شیوه برقراری تماس در تلگرام میباشد.

4. راه دیگر، برقراری تماس از درون چت با دوستانتان یا از داخل پروفایل آنها میباشد.

5. برایِ برقراری تماس از داخل چت، 3 نقطه سمت راست بالا را انتخاب کنید و سپس Call را لمس کنید.

6. یا اینکه وارد پروفایل دوستتان شوید و با لمس کردن علامت گوشی که در تصویر زیر نیز مشاهده میشود، تماس مد نظر خود را برقرار کنید.

در این مقاله سعی شد تمام تنظیماتی که برایِ برقراری تماس صوتی در تلگرام مورد نیاز شما میباشد گردآوری شده و در قالب یک آموزش تصویری، این مبانی به شما آموزش داده شود. اُمید میرود که با امکان برقراری تماس برایِ پیام رسان تلگرام هموطنان عزیزمان بتوانند نهایت استفاده از آن را برده و روزهایِ خوشی را پیش رو داشته باشند.