برنامه اختصاصی Backup & Restore اختصاصی اکسپریا را به یاد دارید؟ سونی در گوشی هایِ سال 2015 خود این نرم افزار اختصاصی را حذف کرد، نرم افزاری که شاید کارایی لازم را در بسیاری از مواقع نداشت. اما آیا جایگزینی برای برنامه اختصاصی تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات گوشی هایِ اکسپریا در رامهایِ رسمی سونی وجود دارد؟ جواب شما مثبت است.

سونی پس از معرفی گوشی هایِ سری 2015 خود و به صورت تخصصی، بخش تهیه نسخه پشتیبان و بازگردانی اطلاعات را به تنظیمات دستگاه آورده است. محصولات خانواده Z5 سونی که پرچمداران این شرکت محسوب میشوند ( و گوشی هایِ سری 2015 به بعد ) از این قابلیت بهره میبرند، اما شاید بسیاری با این بخش آشنایی لازم را نداشته باشند. از همین رو تصمیم گرفتیم آموزش تصویری تهیه و بازگردانی نسخه پشتیبان در گوشی هایِ اکسپریایِ سونی را برای شما عزیزان آماده کنیم. با ما همراه باشید…

 

نکته بسیار مهم:

به این موضوع توجه داشته باشید که با بروزرسانی سیستم عامل گوشی، نسخه نرم افزار Backup & Restore گوشی شما نیز ارتقا می یابد و در نتیجه بعد از بروزرسانی هایِ سیستمی بزرگ نمیتوانید از نسخه هایِ پشتیبان تهیه شده در نسخه هایِ قبل بر رویِ نسخه جدید بهره بگیرید. برایِ برطرف شدن این مشکل، بهتر است یا قبل از بروزرسانی به صورت کامل از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید و بعد از بازگشت به تنظیمات کارخانه بر رویِ همان نسخه از اَندروید، نسخه پشتیبان خود را بازگردانید و سپس گوشی را بروزرسانی کنید یا اینکه برایِ نتیجه بهتر گوشی خود را به نسخه جدید اَندروید بروزرسانی کرده، در نسخه جدید از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و سپس بازگشت به تنظیمات کارخانه کرده و اطلاعات خود را بازیابی کنید.

 

« تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات به صورت اتوماتیک »

1. ابتدا به تنظیمات دستگاه بروید و به پایین اسکرول کنید تا به بخش Bacup & Reset برسید. وارد این بخش شوید. گزینه Automatic Backup را انتخاب کنید. در بخش جدید باز شده طبق شکل زیر گزینه غلطکی Off را به On تغییر وضعیت بدهید.

2. وقتی که گزینه Off را به On تغییر وضعیت دادید، پنجره ای برای شما نمایش داده میشود که از شما میخواهد محل ذخیره سازی نسخه پشتیبانتان را انتخاب کنید. بسته به نیاز، یکی از 3 گزینه آنلاین، مموری کارت یا ابزار ذخیره سازی قابل حمل را برایِ تهیه نسخه پشتیبان انتخاب کنید. پس از انتخاب محل ذخیره سازی، میتوانید سایر گزینه ها را به دلخواه تغییر دهید. به عنوان مثال، اولین گزینه برای تغییر محل ذخیره سازی پس از انتخاب اولیه است. دومین گزینه مربوط به زمان تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات شما به صورت اتوماتیک ( روزانه، هفتگی و ماهیانه ) و در نهایت گزینه هایِ بعدی مربوط به انتخاب هر یک از بخش هایِ مذکور برای تهیه نسخه پشتیبان میباشد.

 

« تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات به صورت دستی »

1. ابتدا به تنظیمات دستگاه بروید و به پایین اسکرول کنید تا به بخش Bacup & Reset برسید. وارد این بخش شوید. گزینه More را انتخاب کنید. در بخش جدید باز شده طبق شکل زیر گزینه Manual Backup را انتخاب کنید.

2. در این بخش میتوانید از طریق گزینه اول محل ذخیره سازی نسخه پشتیبان از اطلاعاتتان و از طریق سایر گزینه ها اطلاعات مد نظرتان را برای تهیه نسخه پشتیبان به صورت دستی انتخاب کنید. همچنین از طریق گزینه دیگری که در بخش More قرار دارد ( Edit Backup File ) میتوانید نسخه هایِ پشتیبان تهیه شده از اطلاعاتتان را ویرایش کنید یا تغییر دهید.

 

« بازگرداندن اطلاعات »

1. برای بازگرداندن نسخه پشتیبان اطلاعات خود به تنظیمات دستگاه بروید و به پایین اسکرول کنید تا به بخش Bacup & Reset برسید. وارد این بخش شوید. حالا گزینه Restore Data را انتخاب کنید.