DSC_0262 (3)
رام گوشی من برای کدام منطقه و کشور است؟ چرا با وجود انتشار آپدیت من هنوز موفق به دریافت آن نشدم؟ چه زمانی میتوانم آپدیت جدید را دریافت کنم؟ و … این ها سوالاتی است که همواره پس از انتشار یک مرحله به روزرسانی به کرات توسط کاربران پرسیده میشود.

پیش از این دفعات متعددی نسبت به چگونگی آپدیت ها توضیحاتی ارائه کردیم اما امروز به این سوال به صورت کوتاه پاسخ میدهیم، راه تشخیص منطقه رام فعلی گوشی های ما چیست؟

به روزرسانی گوشی های اکسپریا بر اساس شماره CDA هر دستگاه منتشر میشود. این شماره CDA به صورت نرم افزاری و برای هر منطقه متفاوت است. به همین خاطر اگر شما رام منطقه اروپا را بر روی گوشی خود فلش بزنید، از این پس به روزرسانی ها را هنگامی که در اروپا منتشر شود دریافت خواهید کرد. به همین علت است که گاهاً بعضی از کاربران میپرسند چرا با وجود اینکه در ایران، سایر کاربران آپدیت را دریافت کردند من هنوز قادر به دریافت آپدیت ها نیستم!

اما چگونه تشخیص دهیم شماره CDA گوشی ما چند است و این شماره برای کدام منطقه است؟ برای تشخیص شماره CDA فعلی دستگاه خود کد *#*#۷۳۷۸۴۲۳#*#* را در قسمت شماره گیر تلفن خود وارد کنید تا منوی سرویس اکسپریا باز شود. سپس با مراجعه به قسمت Service info/Software info میتوانید شماره CDA خود را که با عنوان Customization Version نوشته شده ببینید.

شما با این کار شماره CDA رام فعلی خود را پیدا کردید، اما این شماره برای کدام منطقه است؟ از این مرحله به بعد سرویس آپدیت یاب اکسپریا به کمک شما می آید. فقط کافیست مدل گوشی خود را پیدا کرده و از ستون سمت راست، شماره CDA رام خود را پیدا کنید. به طور مثال اگر مدل گوشی شما D6503 اکسپریا Z2 و شماره CDA نیز 2115-1281 است، رام فعلی شما برای منطقه خاورمیانه بوده و آپدیت های خود را هنگام انتشار در این منطقه دریافت خواهید کرد.

اما در انتها چند نکته را در خصوص آپدیت های اکسپریا یاد آور میشویم.

  • آپدیت ها تنها بر اساس شماره CDA عرضه میشوند و موقعیت جغرافیایی شما، سیم کارت، آی پی اینترنت و … هیچ تاثیری در دریافت آپدیت ندارند.
  • زمان انتشار هیچ یک از آپدیت ها و اینکه هر آپدیت برای هر منطقه چه زمانی منتشر میشود، به هیچ وجه مشخص نیست.
  • آپدیت دستگاه بوسیله برنامه Xperia Companion یا از طریق آپدیت سنتر خود گوشی (OTA) امن ترین روش است که به این وسیله نیز هیچ یک از اطلاعات گوشی شما پاک نخواهد شد.
  • آپدیت مستقیم یا OTA معمولا کمی دیرتر از آپدیت توسط Xperia Companion قابل دریافت است که زمان انتشار به این صورت نیز به هیچ وجه مشخص نیست.