sony-xperia-z5-premium-aa-16-792x446
حتما شما هم بارها با پیغام پر شدن حافظه داخلی گوشی های خود مواجه شدید. در گوشی های اکسپریا، هنگامی که ظرفیت حافظه داخلی از 75% فراتر میرود، هشدارهای مداوم در این مورد و نیز پیغام انتقال فایل ها به کارت حافظه خارجی برای کاربر ظاهر میشود.

مقداری از حافظه داخلی گوشی های اکسپریا مربوط به سیستم عامل است که کاربر نقشی در آن ندارد. اما آن مقدار حافظه ای که به اصطلاح به آن مدیا میگویند و در اختیار کاربر قرار دارد ممکن است خیلی سریع و بی آنکه کاربر با اراده خود فایل های مورد نیاز خود را در آن قرار بدهد تکمیل شود.

خالی کردن حافظه داخلی به روش های زیادی صورت میگیرد. حتی برنامه های مختلفی نیز در این خصوص وجود دارند که با یک کلیک میتوانند حافظه داخلی دستگاه شما را خالی کنند. این برنامه ها با وجود تمام مزایایی که دارند در تشخیص صحیح فایل های ضروری و غیر ضروری درست عمل نمیکنند به همین خاطر ممکن است گاهی فایل های ضروری شما را در لا به لای سایر فایل های غیر ضروری حذف نمایند.

به همین خاطر است که شاید راحت ترین و امن ترین راه برای خالی کردن حافظه داخلی گوشی، انجام این عمل به صورت دستی باشد. در گوشی های اکسپریا معمولا حافظه داخلی به علل مختلف پر میشوند که ما امروز با هم چگونگی حذف فایل های غیر ضروری و خالی کردن حافظه داخلی را به شما آموزش میدهیم.

1- انتقال فایل ها به حافظه خارجی به صورت خودکار
اگر شما در کنار حافظه داخلی خود، از کارت های حافظه خارجی استفاده میکنید، هیچ جای نگرانی نیست. شما میتوانید از طریق قابلیت Transfer data to SD card که در تنظیمات دستگاه قرار دارد فایل های خود را به حافظه خارجی منتقل کنید.
برای انجام این کار شما از مسیر Setting/Storage/Transfer data to SD card و با انتخاب تمام فایل ها، آنها را به حافظه خارجی انتقال دهید.
Screenshot_2016-01-08-15-13-43
2- انتقال فایل ها به حافظه خارجی به صورت دستی
شاید در بسیاری از مواقع شما روش اول را به درستی انجام داده اید اما هنوز با پیغام پر بودن حافظه داخلی مواجه هستید. دلیل این مشکل این است که روش اول تنها عکس ها، ویدئوها، موزیک ها و نرم افزارها را به حافظه خارجی انتقال میدهد و سایر فایل ها با فرمت های متفرقه از این طریق قابل شناسایی نیستند. در این روش شما باید به صورت دستی فایل های موجود در حافظه داخلی خود را شناسایی کرده و آنها را از طریق فایل منیجر به حافظه خارجی منتقل کنید.
شاید یافتن فایل های متفرقه در حافظه داخلی کار دشواری باشد اما شما میتوانید با مراجعه به مسیر زیر در تنظیمات، به راحتی تمامی فایل های خود را شناسایی کنید.

Setting/Storage/Device memory/Misc

3- پاک کردن کش (Cache) برنامه ها
بسیاری از برنامه های نصب شده در گوشی شما، مقداری از حافظه داخلی را به کش اختصاص میدهند. پاک کردن کش برنامه ها هیچ ضرری ندارد که شما میتوانید با این کار تا حد زیادی حافظه داخلی گوشی خود را خالی کنید. از مسیر Setting/App و با انتخاب هر کدام از برنامه ها، گزینه ای به نام Clear Cache وجود دارد که با انتخاب آن کش برنامه مورد نظر پاک خواهد شد. روش آسان تر این است که کش تمامی برنامه ها را با یک کلیک و از مسیر زیر پاک کنید.

Setting/Storage/Device memory/Cached data


4- پاک کردن فایل های حجیم در پوشه thumbnails
شاید یکی از سنگین ترین فایل هایی که به صورت خودکار در گوشی های اکسپریا ایجاد میشود، فایل های موجود در پوشه thumbnails باشند. برای پاک کردن این فایل ها باید بوسیله یک فایل منیجر که قابلیت نمایش های فایل های مخفی را دارد به مسیر DCIM/.thumbnails در حافظه داخلی رفته و فایل های ناشناخته مثل عکس زیر را پاک کنید. البته این فایل ها معمولا به صورت خودکار ساخته میشوند و بعد از مدتی پس از پاک کردن ممکن است دوباره ایجاد شده و حافظه داخلی شما را در اختیار بگیرند که هر بار میتوانید با پاک کردن آنها حافظه داخلی گوشی خود را خالی کنید.

برای انجام این روش ما به شما فایل منیجر Root explorer را پیشنهاد میکنیم که میتوانید از لینک زیر در پلی استور سایت تخصصی اکسپریا آن را دانلود کنید.
دانلود فایل منیجر Root explorer

5- انتقال برنامه ها به حافظه خارجی
در نهایت انتقال برنامه های نصب شده آخرین راهی است که ما به شما برای خالی کردن حافظه داخلی توصیه میکنیم. از مسیر Setting/App و با انتخاب هر برنامه میتوانید از طریق گزینه MOVE TO SD CARD آن را به حافظه خارجی منتقل کنید.