dsc_1393
امروز قصد داریم تا یکی از کاربردی ترین و جذاب ترین آموزش های اندروید را به شما ارائه کنیم. این آموزش که شاید بسیاری از شما از آن با خبر هستید و برخی از شما نیز اطلاعاتی در مورد آن نمیدانید. میتواند در شرایط مهمی به کمک شما بیاید.

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده که یک دوست، برای استفاده از یکی از برنامه های موجود در گوشی شما، از شما درخواست میکند که قفل گوشی خود را باز کرده و در اختیار او قرار دهید. یا مثلا یکی از کودکان اطرافتان میخواهد با گوشی شما بازی کند و شما از این که او از سر ناآگاهی به قسمت های دیگر دستگاه رفته و خرابکاری هایی را در اصطلاع عرفی ما ایجاد کند نگران هستید. تمام این مشکلات یک راه چاره دارند و آن هم چیزی نیست جز پین کردن یکی از برنامه ها بر روی صفحه!

پین کردن برنامه چیست؟ پین کردن صفحه که یکی از قابلیت های اندروید است، این امکان را به شما میدهد که صفحه نمایش را فقط بر روی یکی از برنامه ها فعال کنید. با این کار، فقط برنامه مورد نظر نمایش داده میشود و دسترسی به تمام قسمت های دیگر دستگاه محدود میشود. به طور خلاصه تر، شما در یک برنامه زندانی هستید و حق خروج از آن را حتی به مقصد منوی اصلی و یا تنظیمات هم ندارید.

فعال سازی این قابلیت ساده تر از آن چیزی است که تصور میکنید. برای شروع به تنظیمات دستگاه و قسمت امنیتی Lock Screen & Security مراجعه کنید. در انتهای این بخش گزینه ای به اسم Screen pinning مشاهده میکنید که برای شروع باید آن را فعال کنید.

بعد از فعال سازی Screen pinning در تنظیمات، حالا وقتی بر روی دکمه منو، یا همان آخرین برنامه ها کلیک میکنید، یک علامت مخصوص پین کردن در کنار برنامه های اخیر شما ظاهر میشود. فقط کافیست این گزینه را انتخاب کرده تا دستگاه بر روی همان برنامه پین شود.

از این لحظه تا زمانی که شما به صورت دستی پین کردن برنامه مذکور را لغو نکنید، امکان خروج از آن برنامه وجود نخواهد داشت. برای لغو پین کردن یک برنامه نیز وقتی در درون آن برنامه قرار دارید، به طور همزمان دکمه Menu (دکمه سمت راست) و دکمه Back (دکمه سمت چپ) را بگیرید تا عملیات پین کردن صفحه نمایش لغو گردد.

طبیعی است که اگر کسی این آموزش را یاد داشته باشد، به راحتی میتواند برنامه ای که شما پین کرده اید را لغو کند. اما برای جلوگیری از خرابکاری افرادی که اطلاعات زیادی از سیستم عامل اندروید ندارند و یا کودکانی که فقط دنبال بازی کردن با گوشی هستند این آموزش میتواند بسیار مفید باشد. توجه داشته باشید که گزینه Screen pinning در تنظیمات به نسخه اندروید بستگی داشته و در برخی نسخه های قدیمی تر وجود ندارد.