بار بعدی که وارد اپلیکیشن دوربین خود می شوید و قصد ثبت یک عکس سلفی را دارید، پیش از این که این کار را انجام دهید، به Tatsuhiko Ikeda فکر خواهید کرد که یکی از رهبران دنیای تکنولوژی دوربین ها است.

از آنجا که این شخص نقش مهمی در ساخت تکنولوژی دوربین های سلفی داشته است، در این پست گفتگوی او با بلاگ سونی را برای شما عزیزان در نظر گرفته ایم. آقای Tatsuhiko، از دیدن شما واقعاً خوشحالیم. اجازه دهیم مستقیم به اصل مطلب برویم؛

در ساخت دوربین های سلفی چه چیزی مهم است؟
نخستین نکته ی حیاتی در این قسمت این است که ببینیم کاربران می خواهند چگونه از آن استفاده کنند. ما باید بدانیم که چه کسی، چه زمانی و در چه مکانی از آن استفاده خواهد کرد. استفاده از یک دوربین سلفی کاملاً با دوربین های اصلی متفاوت است. بنابر این، ما با همکاران خود در بخش ارتباط با مشتریان صحبت کردیم و دیدگاه های آن ها را برای برطرف کردن نیاز تمام کاربران در نظر گرفتیم.

بنابر این، بررسی های چندباره بخش بزرگی از کار است. شما چگونه به مرحله ی تست می رسید؟ آیا برای این کار تمام روز را به ثبت عکس های سلفی مشغول می شوید؟

البته، عکس های سلفی بخش مهمی از کار دوربین های سلفی هستند؛ بنابر این ما تست های گوناگونی را در این بخش انجام می دهیم. مهم ترین بخش تست، تست دوربین در عمل است. تیم ما باید بررسی کند که دوربین ساخته شده در زندگی روزانه چگونه عملکردی دارد تا بتواند بهبودهایی را در آن ایجاد کند. به همین دلیل هم تیم ما تست های دشواری را بروی این دوربین انجام می دهد تا از عملکرد آن اطمینان حاصل کند.

فکر می کنید برای تست یک دوربین، چه تعداد سلفی با آن ثبت می کنید؟ چندهزارتا؟

خب، تعداد دقیق آن را نمی دانیم ولی بدون شک بیش از هزارتا.

ما می دانیم که دوربین باید عملکرد خوبی داشته باشد ولی علاوه بر آن، باید در طراحی موبایل نیز جای بگیرد. برای داشتن طراحی مناسب شما چه کاری انجام می دهید؟

ما ارتباط بسیار خوبی با طراحان UI/UX داریم. ما معمولاً پس از آغاز یک طرح، آن را با طراحان دیگر درمیان میگذاریم و درمورد آن، با آن ها بحث می کنیم تا بهترین طراحی را در اختیار کاربر خود قرار دهیم.

شما درمورد فیلترهای عکس و اپلیکیشن های عکاسی که گاهی کیفیت عکس را تخریب می کنند چه فکری می کنید؟

همیشه ثبت یک عکس باکیفیت ترجیح داده می شود ولی به نظر من ثبت عکس، ویرایش آن و اشتراک گذاری آن، فرهنگ خوبی است. کیفیت عکس تنها مسئله مهم در این بخش نیست؛ فوکوس، سرعت شاتر و ترکیب بندی عکس، همگی مواردی هستند که با استفاده از فیلترها و اپ های عکاسی قابل تنظیم نیستند. قابیت Hand Shutter ما، این امکان را به کاربر می دهد تا بتواند بهترین شات را ثبت کند.

کیفیت و رزولوشن دوربین ها به نظر بصورت پیوسته درحال افزایش است. آیا حداکثری برای این پیشرفت وجود دارد؟

ما همیشه در تلاشیم تا بتوانیم تجربه ی کاربری بهتری را ایجاد کنیم. نمونه سازی یک مسئله حیاتی است. ما بطور پیوسته به ساخت نمونه هایی مشغول هستیم. هرچند که این نمونه ها محصول نهایی نیستند، ولی به ما این امکان را می دهند تا بتوانیم امکانات جدیدی را تجربه کنیم و سپس در محصول نهایی خود از آن استفاده کنیم.

به نظر شما بزرگترین اشتباهی که مردم در هنگام ثبت عکس های سلفی انجام می دهند، چیست؟

زمانی که مردم در حال عکاسی با دوربین دوم دستگاه خود هستند، تنها به ظاهر خود در آن اهمیت می دهند و معمولاً تصویر پشت آن ها برایشان اهمیتی ندارد. البته با استفاده از دوربین های سلفی Xperia که گستره ی دید بالایی دارند، می توان هم به ظاهر خود و هم به تصویر زمینه اهمیت داد.

شما چه تنظیماتی را برای ثبت عکس های سلفی در Xperia XZ پیشنهاد می کنید؟
سوال بسیار خوبی است. من پیشنهاد می کنم که Soft skin را روشن کنید و EV را بروی بیشتر از 0.7 تنظیم کنید. بصورت کلی قابلیت هایی که ما در دوربین قرار داده ایم، این امکان را به کاربر می دهد تا نیاز خود را بصورت دقیق برطرف کند.

از زمانی که در اختیار ما قرار دادید، سپاسگزاریم. به عنوان پرسش پایانی، آیا می توانید اطلاعاتی در مورد محصولات آینده ی خود در اختیار ما قرار دهید؟

من در حال کار بروی دوربین های دیجیتال و دوربین های مورد استفاده در اسمارت فون ها هستیم. ولی در حال حاضر در حال کار بروی دوربین های سلفی با قابلیت های جدید می باشیم که امکان ثبت ” لبخندهای بزرگتر ” را دارا است. این تمام چیزی است که می توانم به شما بگویم، حتی شاید بیشتر از آن چه باید می گفتم!

منبع: