android-7-0-nougat-13
همانند اندروید مارشمالو شرکت گوگل پیش از عرضه نسخه اصلی و پایدار اندروید نوقا دست به عرضه بتا هایی از این سیستم عامل کرد تا با جمع آوری نظرات توسعه دهندگان بتواند نسخه اصلی را هرچه بهترو بدون باگ تر آماده کرده و بصورت رسمی انتشار دهد. انتشار پنج نسخه از بتای این سیستم عامل باعث شد تا توسعه دهندگان مختلف با شناسایی نقاط ضعف این سیستم عامل کمکی شایان به گوگل کنند و علاوه بر این برنامه های خود را در برابر امکانات و قابلیت های جدید نسخه جدید محک بزنند و ایراد های موجود را از بین ببرند.

همانند گذشته نسخه جدید اندروید نیز در گام نخست برای دستگاه های رسمی شرکت گوگل، نکسوس ها و دیگر دستگاه های این شرکت عرضه خواهد کرد اما دیگر شرکت ها نیز به فاصله چند ماه اندروید جدید را برای دستگاه های خود عرضه خواهند کرد.

روز گذشته مقدمه ای از بررسی را با هم خواندیم. امروز قصد داریم تا این بررسی را با نگاهی به ظاهر رابط کاربری و تغییرات قسمت های مختلف دستگاه آغاز کنیم.


صفحه اصلی، تکراری ولی آشنا
اولین چیزی ک پس از چند دقیقه استفاده از نسخه جدید اندروید آن را درمیابید بازطراحی لوگو میباشد. این لوگو بالاخره در بوت انیمیشن نیز درج شده است تا نشان دهنده این باشد که گوگل تا چه حد مصمم به یکپارچگی سیستم خود دارد.

پس از اولین بوت شما با یک نکته نا امید کننده روبه رو خواهید شد، گوگل لانچری قدیمی بدون قابلیتی جدید و قابلیت ها و ظاهری تکراری. دلیل این تکراری بودن نیز آپدیت نشدن لانچر گوگل برخلاف انتظار ها در نسخه نهایی اندروید میباشد. در نتیجه با همان صفحه اصلی، منو برنامه ها و قابلیت هایی که از قبل با آنها آشنایی داشتیم مواجه میشویم.

چیدمان قفل صفحه نیز در نسخه جدید دستخوش تغییرات نشده است شرتکات ها تغییری نکرده سات و همچنان شاهد شرتکات تماس در سمت چپ و شرتکات دوربین در سمت راست هستیم.


تغییرات گسترده در تنظیمات
به جرأت تنظیمات را میتوان یکی از بخش هایی دانست که دستخوش تغییرات فراوانی شده است. دکمه سرچ کماکان در مکان قبلی خود باقی مانده است، در صورتی که قابلیت Do Not Disturb فعال باشد پایین تر از دکمه سرچ نواری مبنی بر فعال بودن این حالت نمایان میشود که قابلیتی جدید در تنظیمات است. کمی پایین تر پیشنهاد های راهنمایی کننده برای کابران تازه وارد به نمایش در میآید که وجودش برای تازه کاران خالی از لطف نیست و درصورت عدم نیاز توانایی غیر فعال کردن این قابلیت نیز وجود دارد.

نمایش توضیحات بخش جذاب و کار آمد دیگری است که به تنظیمات اضافه شده است به این معنی که کمی پایین تر از هر گزینه موجود در صفحه اصلی تنظیمات توضیحات کوتاهی به نمایش در میآید که بسیار کار آمد میباشد برای مثال میتوان به فضای خالبی باقی مانده، نام وای فای متصل شده، صدای زنگ و یا بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

اما تغییرات تنظیمات به همین جا ختم نمیشود و گوگل قابلیتی بسیار جالب را نیز به تنظیمان اندروید نوقا افزوده است. از این پس میتوانید در تنظیمات از هرجای ممکن با دسترسی منوی کشویی به سادگی به منوی دلخواه در تنظیمات جابجا شوید.


اعلانیه هایی با تغییرات فراوان
این ناحیه نیز دچار تحولاتی عظیم شده است. تغییرات به قدری بود که کمی طول کشید تا کامل آن را فرا بگیریم و با آن آشنا بشویم. قابلیت های بسیاری در این بخش قابل رویت است که اکثر آن ها در جهت راحتی و سرعت بخشیدن به کار کردن کاربران است.

در نسخه جدید میتوان بجای ورود به خود برنامه در هنگام مشاهده اعلانیه ای در همان زمان پاسخ مستقیم را داد که کاربران را در بیشتر مواقع بی نیاز از باز کردن برنامه خاصی میکند. اما این قابلیت فعلا برای تمامی برنامه ها در دسترس نیست و فقط برنامه هایی که با این قابلیت سازگاری داشته باشند میتوانند از این قابلیت استفاده کنند. اما این مورد نکته نگران کننده ای نخواهد بود چون تمامی توسعه دهندگان با بروز رسانی برنامه خود این قابلیت کلیدی را به برنامه خودشان اضافه خواهند کرد.

برای مثال برنامه جیمیل را امتحان میکنیم. در هنگام دریافت چند ایمیل از چند شخص بجای نمایش چند پیام سیستم جدید تمامی ایمیل ها را در قالب یک پیام در میاورد که میتوانید با استفاده از آن پیش نمایشی از پیام را دریافت کنید یا در صورت لزوم ایمیلی را پاک و یا آرشیو کنید.

 


منوی تنظیمات سریع آشنا و بهبود یافته
همانند گذشته برای نمایش کامل منوی تنظیمات سریع باید نوار اعلانیه ها را دوبار رو به پایین بکشیم اما این بخش نسبت به گذشته تغییری کاربردی را شامل میشود. در گذشته با یک بار کشیدن نوار اعلانیه ها فقط اعلانیه های موجود به نمایش در می آمد اما اکنون با این کار علاوه بر اعلانیه ها ردیفی از تنظیمات سریع نیز به نمایش در می آید. در اندروید مارشمالو میتوانستیم نوار تنظیمات سریع را ادیت کنیم اما در جابجایی تنظیمات کمی دچار مشکل بودیم که این مشکل نیز در اندروید نوقا برطرف شده است. همانطور که انتظار میرود با کشیدن نوار اعلانیه ها باید این پنج گزینه در لاک اسکرین نیز به نمایش در باییند اما در این مورد تمامی تنظیمات سریع نمایان میشوند که به شخصه این مورد را کمی آزار دهنده قلمداد میکنم.