android-7-0-nougat-13
همانند اندروید مارشمالو شرکت گوگل پیش از عرضه نسخه اصلی و پایدار اندروید نوقا دست به عرضه بتا هایی از این سیستم عامل کرد تا با جمع آوری نظرات توسعه دهندگان بتواند نسخه اصلی را هرچه بهترو بدون باگ تر آماده کرده و بصورت رسمی انتشار دهد. انتشار پنج نسخه از بتای این سیستم عامل باعث شد تا توسعه دهندگان مختلف با شناسایی نقاط ضعف این سیستم عامل کمکی شایان به گوگل کنند و علاوه بر این برنامه های خود را در برابر امکانات و قابلیت های جدید نسخه جدید محک بزنند و ایراد های موجود را از بین ببرند.

همانند گذشته نسخه جدید اندروید نیز در گام نخست برای دستگاه های رسمی شرکت گوگل، نکسوس ها و دیگر دستگاه های این شرکت عرضه خواهد کرد اما دیگر شرکت ها نیز به فاصله چند ماه اندروید جدید را برای دستگاه های خود عرضه خواهند کرد.

روز گذشته بخش اول این بررسی را با هم خواندیم. امروز قصد داریم تا این بررسی را با نگاهی به عملکرد آن و قابلیت های جدید در زمینه مولتی تسکینگ ادامه دهیم.


مالتی تسکینگ با چاشنی تصویر در تصویر
بطور قطع یکی از بهترین قابلیت های اندروید نوقا قابلیت مالتی تسکینگ چند تصویره است. البته این قابلیت نیز هنوز با تمامی برنامه ها سازگاری ندارد ولی بزودی با بروزرسانی این برنامه ها به نسخه جدید این قابلیت نیز به آنها اضافه خواهد شد. بعضا خود سیستم نیز گزارش خطا را به کاربر میدهد و در بعضی از برنامه ها شاهد ثابت ماندن تصویر در حین استفاده از این قابلیت بودیم.


قطعا بازی ها و برنامه هایی همانند اینستاگرام که در برابر تغییر جهت صفحه مقاومت میکنند میتوانند مشکلاتی را برای کاربر در حین این قابلیت ایجاد بکنند. اما نکته عجیب مقاومت برنامه سرچ گوگل در برابر این قابلیت است. با این وجود نکته جالبی که میتوان از دو تب همزمان در برنامه کروم وجود دارد که میتواند بسیار هیجان انگیز و جالب باشد. میتوان این کار با انتخاب گزینه جابجایی تب به صفحه دیگر (Move to other window) انجام داد. برای دسترسی به این قابلیت میتوانید با نگه داشته دکمه تاریخچه برنامه ها(Recent Apps) از هر منویی به آن دسترسی داشته باشید. با این کار برنامه در حال استفاده به یک قسمت از صفحه پین میشود و در نصفی از صفحه لیست برنامه های گذشته نمایان میشود و میتوانید با انتخاب برنامه مورد نظر نیمه دیگر را از آن برنامه استفاده کنید.

همچنین میتوان با استفاده از جدا کننده صفحات اندازه یک برنامه را در هنگام استفاده همزمان از دو برنامه کوچک و یا بزرگ کرد. البته این قابلیت بیشتر بر روی فبلت ها و تبلت ها قابل استفاده است ولی دیگر دستگاه ها هم از این قابلیت برخوردارند.

همانطور که در آغاز این مقاله نیز گفتم قابلیتی بسیار کار آمد نیز به این بخش اضافه شده است که میتوان با استفاده از آن به راحتی بین دو برنامه جابجا شد. زین پس میتوان با دوبارتاچ کردن دکمه مالتی تسک یا همان تاریخچه برنامه ها بین دو برنامه آخر مورد استفاده جابجا شد.

علاوه بر اینها صفحه تاریخچه برنامه ها هم دچار تغییراتی شده است که در برخورد اول کاملا برایتان مشهود خواهند بود. حالا تعداد برنامه های نمایش داده شده در صدر کمتر شده است ولی بر اندازه نمایش آنها افزوده شده است و میتوان تصاویری بزرگتر از برنامه ها را مشاهده کرد.


مصرف انرژی و دیتا، Doze بهبود یافته
قابلیت Doze یکی از قابلیت هایی بود که به همراه اندروید مارشمالو معرفی شد تا با استفاده این قابلیت در متن سیستم عامل مصرف انرژی کلی دستگاه را کاهش دهد. این قابلیت با اضافه شدن موردی جدید بیش از پیش میتواند مصرف انرژی دستگاه را کاهش دهد. این قابلیت در هنگامی که دستگاه در حال استفاده نیست و در کیف یا جیب کاربر قرار دارد با فعالسازی قابلیت باتری سیور به کاهش انرژی دستگاه کمک شایانی میکند. افزودن این قابلیت به حالت Doze پیشرفتی بسیار خوب برای این حالت بحساب می آید زیرا این حالت فقط زمانی فعال میشد که دستگاه برای مدت طولانی ای ساکن و بدون کارکرد قرار داشت.


علاوه بر اینها گوگل با افزودن بخشی مصرف داده ها را نیز کاهش داده است تا در این مورد این سیستم غنی تر شده و نیازی به دیگر برنامه های سوم شخص نباشد. درصورتی که این قابلیت را فعال کنید برنامه های فعال در بکگراند سیستم دسترسیشان به اینترنت قطع شده و مصرف داده به این نحو کاهش می یابد. البته میتوانید بصورت دستی برنامه ای را به لیست سیاه اضافه نمایید تا دسترسی اینترنت به این برنامه ها داده شود.


سایز صفحه را خودتان انتخاب کنید
در گذشته امکانی مبنی بر تغییر اندازه فونت دستگاه وجود داشت اما در اندروید نوقا میتوان جزئیات بشتری را تغییر داد. جزئیاتی همانند اندازه آیکون ها، اندازه متن ها در کل محیط سیستم عامل و اندازه دکمه های نوار اعلانیه ها و نویگیشن بار.


پس اگر احساس میکنید جزییات در سیستم عامل بزرگتر یا کوچکتر از چیزی هستند که دلخواه شماست میتوانید با تغییر انازه به اندازه دلخواه آن ها را شخصی سازی کنید.