781596_9661d10283eb9e3bc96328994f5b1db7
سونی بالاخره پس از کش و قوس های فراوان مدل های باقیمانده سری Z که شامل اکسپریا Z، اکسپریا ZL ، اکسپریا ZR و تبلت Z میشد را به اندروید 4.4.2 به روز کرد. این یک خبر خوش برای صاحبان این دستگاه ها بود که بالاخره توانستند طعم شیرین کیت کت را بچشند.

در کنار این خبر خوش یک خبر بد نیز برای صاحبان این دستگاه ها داریم. به روزرسانی اندروید 4.4 کیت کت میتواند آخرین به روزرسانی برای اکسپریا Z و برادرانش باشد و صاحبان این دستگاه ها برای تجربه نسخه های بالاتر چاره ای جز استفاده از کاستوم رام ها نداشته باشند.

البته این بدان معنا نیست که سونی پشتیبانی خود را در این مقطع برای این 4 مدل قطع خواهد کرد. طبیعتا سونی در هفته های آینده به روزرسانی های کوچک دیگری را در جهت رفع ایرادات نسخه فعلی در دسترس کاربران قرار خواهد داد. اما دیگر نباید انتظار ارتقای نسخه نرم افزاری فراتر از کیت کت را داشته باشیم.

هرچند که این اتفاق کاملا قابل پیش بینی بود. تا همین حالا نیز اکسپریا Z با 3 ارتقای نرم افزاری از اندروید 4.1 به 4.2 – 4.2 به 4.3 و 4.3 به 4.4 در این زمینه رکورد دار محسوب میشود.

اما در خصوص ارتقای نرم افزاری از اندروید 4.4.2 به 4.4.3 که بسیاری در این زمینه سوالاتی را مطرح میکردند. این ارتقای نرم افزاری هرچند که به طور کامل رد نمیشود اما بعید به نظر میرسد سونی مرحله ای جدید از به روزرسانی را برای اکسپریا Z در نظر گرفته بگیرد. گوگل هنوز تاییدیه این نسخه را به هیچ یک از کمپانی ها ارائه نداده و سونی نیز در این مقطع قادر به ارائه اندروید 4.4.3 نیست. ولی باز هم صاحبان این دستگاه میتوانند به انتشار این نسخه امیدوار باشند.

آپدیت: هر چند که هنوز این خبر به طور رسمی از سوی سونی به تایید نرسیده و اما شواهد و قرائن حاکی از آن است که شانس دریافت آپدیتی فراتر از کیت کت برای اکسپریا Z تقریبا 0% است.
با توجه به شرایط فعلی و نزدیک شدن به پایان مدت زمان 18 ماهه پشتیبانی اکسپریا Z و تجربه به روزرسانی کیت کت برای این دستگاه ( آغاز آپدیت رسانی پس از گذشت 6 ماه از معرفی رسمی کیت کت توسط گوگل ) و مشخص نبودن وضعیت نسخه آینده گوگل بعید به نظر میرسد که ارتقای نرم افزاری جدیدی برای اکسپریا Z در راه باشد.