sony-xperia-x-performance-10
یکی از مهمترین ویژگی اسمارت فون های سری Z سونی مقاومت آنها در برابر نفوذ مایعات است. این ویژگی کم و بیش در خانواده های دیگر اکسپریا نیز دیده میشود اما سونی مدتی است که سیاست های متفاوتی را در این باره اتخاذ کرده است.

حتما به یاد دارید که پس از معرفی اکسپریا Z5 و در دفترچه راهنمای کاربر این دستگاه، سونی توصیه کرد که کاربران این گوشی را در زیر آب قرار ندهند. البته سونی بعد از آن بارها تایید کرد که اکسپریا Z5 تمامی استانداردهای مقاومت در برابر آب را پشت سر گذاشته اما این توصیه برای آن دست از کاربرانی است که با این استدارد ها و نحوه استفاده صحیح از آن آشنایی ندارند.

حالا و بعد از گذشت چند ماه سونی سه عضو جدید را به گوشی های خود اضافه کرد. سری X با سه گوشی اکسپریا XA، اکسپریا X و اکسپریا X Performance جدیدترین گوشی های معرفی شده توسط سونی هستند که این روزها خبرهای زیادی از آنها در رسانه ها مشاهده میکنیم.

بعد از معرفی گوشی های سری X ما با استناد به مشخصات درج شده در وبسایت رسمی سونی موبایل گفتیم که هیچکدام از گوشی های سری X در برابر نفوذ آب مقاوم نیستند. اما برخی رسانه ها از وجود این قابلیت در نسخه پرفورمنس خانواده X گفتند که این مورد هنوز هم توسط سونی تایید نشده است. باور حذف این ویژگی در یک گوشی گران قیمت به نام اکسپریا X Performance برای ما بسیار سخت است اما هنوز بود و نبود این قابلیت در پس پرده ابهام قرار دارد. با وجود اینکه سونی هیچ اشاره ای به وجود این قابلیت در اکسپریا X Performance نکرده اما در جریان نمایشگاه MWC برخی از بازدیدکنندگان اکسپریا X Performance را در درون آب قرار داده و هیچ اثری از نفوذ آب به درون دستگاه و خرابی آن مشاهده نکردند.

در اینجا دو سوال مطرح میشود. یک اینکه آیا واقعا اکسپریا X Performance در برابر نفوذ آب مقاوم است؟ اگر بله چرا سونی هیچ اشاره ای به آن نکرده است؟ سونی در تیزر تبلیغاتی تمامی گوشی های ضد آب خود بدون استثنا بر وجود این قابلیت تاکید میکرد. عکس های متعددی از گوشی های سری Z مشاهده میکنیم که در آنها سونی گوشی های خود را در مجاورت آب قرار داده بود. اما در هیچ یک از تصاویر اکسپریا X Performance حتی یک قطره آب هم دیده نمیشود!
xperia-z5-waterproof
سونی حتی در صفحه مشخصات گوشی هایی که استانداردهای مقاومت در برابر آب را دارند به وجود این قابلیت به عنوان یک ویژگی کلیدی و مهم اشاره کرده بود. اما در صفحه مشخصات اکسپریا X Performance هیچ حرفی از استاندارد مقاومت در برابر آب به میان نیاورده است.

065

2000

687
اگر سونی فقط در صفحه مشخصات اکسپریا X Performance این ویژگی را ذکر نکرده بود میتوانستیم این اتفاق را در اثر یک اشتباه تصور کنیم اما مجموعه این اتفاقات نشان میدهد که سکوت سونی در خصوص این ویژگی در سری X اتفاقی نیست. سونی به صورت آگاهانه هیچ حرفی از مقاومت گوشی های سری X در برابر آب نزده اما اینکه چرا چنین رفتاری دارد جای تامل است.

شاید سیاست جدید سونی باشد که باعث شده تا آنها در اکسپریا X Performance هیچ حرفی از مقاومت در برابر آب نزند. سونی در گوشی های خود همچنان استانداردهای لازم را برای مقاومت در برابر آب پشت سر میگذارد اما این بار ترجیح داده تا از آن سخنی به میان نیاورد. این عمل میتواند مشکلاتی که از روی ناآگاهی برخی کاربران بوجود می آید را به حداقل برساند. با سیاست جدید سونی کاربران دیگر بدون توجه به استانداردهای موجود گوشی های خود را در درون آب قرار نمیدهند! اما اگر این اتفاق ناخواسته رخ داد باز هم مشکلی برای آنها بوجود نخواهد آمد.

بسیاری فقط گوشی های سونی را به مقاومت در برابر آب میشناسند اما باید بپذیریم که این ویژگی کم کم در حال فراگیر شدن است. شب قبل از معرفی سری X، سامسونگ گلکسی S7 را معرفی کرد که در آن سامسونگ به شدت بر روی مقاومت آن برابر نفوذ آب تاکید داشت. حالا که سامسونگ به وجود این ویژگی در سری S7 افتخار میکند، بی توجهی سونی به این قابلیت میتواند در نوع خود بسیار جالب باشد که نشان میدهد: چیزهایی که برای بعضی ها آرزوست، برای سونی خاطره است…
xperia-x-performance-the-masterpiece-desktop-514c217458a41d687f207da56b75b1e2
به هر حال موضوع مقاومت در برابر آب در گوشی های اکسپریا و سیاست جدید سونی جای بحث فراوانی دارد که بهتر است منتظر ارائه دلیل توسط خود سونی باشیم. اگر سونی بخواهد در تبلیغات گوشی خود از تاکید بر این ویژگی مهم صرف نظر کند، باید به فکر یک ویژگی جدید باشد که آن را نیز همانند مقاومت در برابر آب در گوشی های اکسپریا مرسوم کند. ما که منتظر اتفاقات خوبی هستیم. شما چطور؟ نظرات خود را در ادامه با ما در میان بگذارید.