maxresdefault
سونی معمولا در هر سال، یک اسمارت فون مینی پرچمدار را در نیمه های دوم سال معرفی میکند که مشخصات پرچمدار همان سال را در قالبی کوچکتر به همراه دارد. اکسپریا Z1 Compact، اکسپریا Z3 Compact و اکسپریا Z5 Compact سه کامپکت سونی در سال های اخیر هستند که در بسیاری از زمینه ها با پرچمداران هم دوره خود برابری میکنند.

با این حال امسال، در نمایشگاه IFA 2016 با وجود این که سونی یک مدل کامپکت را در کنار پرچمدار اصلی خود معرفی کرده بود اما ماجرا با قبل متفاوت است. اکسپریا XZ نام پرچمدار اصلی سونی است در حالی که کامپکت امسالِ سونی اکسپریا X Compact نام دارد! یعنی مدل کوچکتر شده اکسپریا X که چند ماه قبل معرفی و به بازار فرستاده شد.

مدیر ارشد بازاریابی محصولات سونی، آقای جان ماکینو در گفتگو با یکی از رسانه ها به سوال خبرنگار پاسخ داده و دلایل چنین اقدام سونی را بازگو میکند. وی در پاسخ به سوال خبرنگار این رسانه مبنی بر این که چرا سونی امسال به جای معرفی اکسپریا XZ Compact، دست به معرفی اکسپریا X Compact زده اینگونه پاسخ میدهد:

مطالعات ما از مشتریان و دوست داران اسمارت فون های کامپکتِ سونی نشان میدهد که آنها بیشتر به دو فاکتور مهم در گوشی های کوچکِ سونی اهمیت میدهند. دوربین و باتری برای علاقه مندان به سری کامپکت اهمیت ویژه ای دارد در حالی که علاقه مندان به این سری کمتر به پردازنده قدرتمند و یا مقاومت در برابر آب تمایل نشان میدهند. به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم تا امسال یک مدل کامپکت با نام اکسپریا X Compact را با تکیه بر تمایلات مشتریان ما و با قیمت بسیار پایین تر از کامپکت های قبلی معرفی کنیم.
screen-650-80

آقای ماکینو همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مبنی بر این که با این حساب، اکسپریا X Compact چه تفاوتی با اکسپریا X دارد نیز پاسخ جالبی میدهد. وی معتقد است DNA اکسپریا X Compact با اکسپریا XZ یکی است و سونی بسیاری از مشخصه های مهم اکسپریا XZ را در این کامپکت جای داده است. تکنولوژی های برتر دوربین مثل فوکوس لیزری، سنسور تشخیص رنگ به همراه لرزشگیر 5 محوره در چارچوب یک طراحی جدید مشخصه هایی هستند که در اکسپریا X وجود نداشتند اما سونی آنها را در اکسپریا X Compact به مانند اکسپریا XZ به کار گرفت.

تمامی این موارد باعث میشود ما یک نگاه متفاوت به اکسپریا X Compact داشته باشیم. این دستگاه هرچند نام کامپکتِ اکسپریا X را دارد، اما نسبت به اکسپریا X برتری هایی دارد. به همین خاطر اکسپریا X Compact برای دوست داران سری کامپکت سونی بهترین انتخاب است.

در این مصاحبه، مدیر ارشد بازاریابی سونی بیشتر به حذف امکانات غیر ضروری مثل فیلم برداری 4K و در مقابل توجه به نیازهای مشتریان این خانواده تاکید دارد تا نهایتِ امر، یک کامپکت قدرتمند با کمترین هزینه و قیمت به دست مشتری برسد. حرف آخر آقای ماکنیو نیز چیزی نیست جز این که سونی برنامه ای برای معرفی اکسپریا XZ Compact در آینده ندارد چرا که اکسپریا X Compact میتوانند نیازهای مشتریان سری کامپکت را برطرف کند.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا تصمیم سونی برای معرفی اکسپریا X Compact با چنین مشخصاتی که میبینیم درست است یا این که سونی میتوانست مشخصات اکسپریا XZ را در قالب کوچکتر و البته با قیمتی گرانتر از اکسپریا X Compact معرفی و عرضه کند؟

sony-xperia-x-compact-2648-009

منبع: