XperiaX
چند هفته قبل، ما با بررسی تخصصی اکسپریا X هر آنچه که از این دستگاه لازم بود را با شما به اشتراک گذاشتیم. در بررسی تخصصی این دستگاه اشاره کردیم که عملکرد پردازنده دستگاه در برابر فعالیت های سنگین بسیار عالی بود به طوری که مشکلی از بابت داغ شدن دستگاه در حین کار برای ما بوجود نیامد.

داغ شدن دستگاه در حین فعالیت های سنگین به خصوص کار با دوربین یکی از دغدغه های اصلی کاربران است که گاهاً بسیار آزار دهنده به نظر می آید. در پرچمداران قبلی اکسپریا که از قابلیت فیلم برداری 4K برخوردار بودند آزمایش های متنوعی به عمل آمد تا قدرت کنترل گرما را در برابر فشار فیلم برداری 4K بسنجند.

اکسپریا X همانطوری که میدانید از قابلیت فیلم برداری با کیفیت 4K محروم است، به همین خاطر فیلم برداری 1080 بالاترین کیفیتی است که در اختیار کاربر قرار دارد. ما به منظور پاسخ به این شایعه که آیا اکسپریا X با مشکل داغ شدن در حین کار با برنامه دوربین مواجه است یا خیر این دستگاه را مورد آزمایش قرار دادیم.

در بخش فیلم برداری اکسپریا X را در هوای آزاد و در دمای تقریبا 30 درجه ای قرار دادیم. طبیعی است که فیلم برداری فول اچ دی فشار کمتری نسبت به فیلم برداری 4K بر پردازنده دستگاه وارد می آورد. به همین خاطر انتظار خروج از برنامه دوربین را بعد از مدت زمان کوتاهی نداشتیم. شاید جالب باشد بدانید که در تست ما دستگاه به صورت مداوم تا یک ساعت و 37 دقیقه مشغول فیلم برداری بود تا در نهایت شارژ باتری دستگاه خالی شده و دستگاه خاموش شد. باتری دستگاه در شروع فیلم برداری دقیقا 52 درصد بود و با این تست میتوان انتظار داشت که از 100 تا 0 درصد حدود 3 ساعت مداوم فیلم برداری صورت خواهد گرفت.
Screenshot_20160617-190828
اما تست دیگر ما در بخش عکس برداری روز گذشته بود که البته تست عکس برداری در هوایی به مراتب گرم تر از حالت فیلم برداری صورت گرفت. ما در برنامه دوربین تمامی عکس ها را با کیفیت 23 مگاپیکسلی ثبت کردیم که بیشترین میزان فشار را به پردازنده مرکزی وارد میکند. ما بعد از حدود 20 دقیقه با پیغامی مبنی بر گرم شدن دستگاه مواجه شدیم اما گرما موجب بیرون آمدن از برنامه دوربین نشد.

پیغام گرم شدن دستگاه معمولا در گوشی های قبلی اکسپریا نیز دیده شده بود اما اینجا با یک تفاوت خود را نمایان کرد. سونی در اکسپریا X بر اثر داغ شدن، کاربر را از برنامه دوربین دستگاه خارج نمیکند بلکه برخی از ویژگی ها را محدود میکند تا فشار کمتری بر دستگاه وارد آید. بعد از داغ شدن دستگاه پیغامی بر صفحه نمایش ظاهر شد که به ما اطلاع میدهد برخی از قابلیت های دوربین از جمله قابلیت تشخیص اتوماتیک صحنه، صورت و ردیابی اشیا (Object tracking) غیر فعال شده است.
Screenshot_20160616-163202

شاید این سه ویژگی به صورت معمول زیاد به کار نیاید اما داغ شدن عملکرد مستقیمی بر کیفیت دوربین داشت. به طوری که پس از ظهور این پیغام عکس های ثبت شده توسط ما کیفیت قبل را نداشت و با نویز بیشتری همراه شد. با این وجود داغ شدن دستگاه به عوامل مختلفی از جمله دمای محیط بستگی دارد که شاید در هوایی گرم تر از هوای این روزها، گرما زودتر به سراغ دستگاه بیاید و در دمای خنکتر پیغام داغ شدن هیچگاه مشاهده نشود. به هر حال این ویژگی که سونی برنامه دوربین دستگاه را به طور کامل نمیبندد و تنها برخی قابلیت های آن را محروم میکند ایده ای جدید است که سونی آن را در پیش گرفته و شاید در آینده در تمامی گوشی های اکسپریا نیز مشاهده گردد.