mansonfat_1_4551_9230e7a48aaef4e2eed197a306b7559d
سونی روز گذشته، سه گوشی هوشمند از خانواده X را با نام های اکسپریا X، اکسپریا XA و اکسپریا X Performance معرفی کرد. این سه گوشی، هر کدام در یکی از رده های بازار قرار میگیرند تا حضور آنها به موفقیت دیگری لطمه ای وارد نکند. اما هر کدام در رده قیمت خود، رقبای جدی از سونی را می بینند.

اکسپریا X Performance با توجه به قیمت تعیین شده آن، هم رده و هم قیمت اکسپریا Z5 است. با عرضه رسمی این دستگاه که البته به این زودی اتفاق نمی افتد، این سوال مطرح میشود که آیا اکسپریا X Performance برای فروش اکسپریا Z5 تهدید محسوب میشود یا نه؟ آیا کاربرانی که قصد خرید اکسپریا Z5 را داشتند، با دیدن اکسپریا X Performance به سراغ این گوشی میروند یا تصمیم خود را در مورد اکسپریا Z5 تغییر نمیدهند؟

این سوالی است که ما امروز میخواهیم با بررسی مشخصات این دو گوشی به جواب آن برسیم. اگر شما هم برای خرید یک گوشی هوشمند قدرتمند بین اکسپریا X Performance و اکسپریا Z5 دودل هستید این بررسی را تا پایان مطالعه کنید.

دوربین
هر دو گوشی از یک دوربین 23 مگاپیکسلی بهره میبرند. اما در جزئیات تفاوت هایی با هم دارند. برتری های اکسپریا X Performance در این قسمت، فوکوس Predictive پیشرفته است که اکسپریا Z5 از آن بی بهره است. همچنین دوربین سلفی این دستگاه نیز 13 مگاپیکسلی است که در مقایسه با دوربین 5 مگاپیکسلی Z5 تفاوت زیادی دارد.

اما در این زمینه اکسپریا Z5 نیز برتری هایی دارد. فیلم برداری 4K و نیز فیلم برداری با سرعت 120 فریم بر ثانیه از دیگر مشخصاتی است که سونی آن را در اکسپریا X Performance جای نداده است. در بخش دوربین هر کدام از این دو دستگاه قابلیت هایی را در خود جای دادند که دیگری فاقد آنهاست. باید ببینیم کدام قابلیت های برای مشتریان اهمیت بیشتری دارد که باعث شود بین این دو یکی را انتخاب کند.

صفحه نمایش
هر دو گوشی اکسپریا X Performance و اکسپریا Z5 در زمینه صفحه نمایش، وضوح 1080×1920 را به کاربر ارائه میکنند. البته اندازه صفحه نمایش اکسپریا X Performance در مقایسه با صفحه نمایش 5.2 اینچی اکسپریا Z5 اندکی کوچکتر است. اکسپریا X Performance با صفحه نمایش 5.0 اینچی خود تراکم پیکسلی بیشتری نسبت به اکسپریا Z5 دارد. با این حال در زمینه صفحه نمایش با توجه به بهره مندی هر دو دستگاه از موتورهای پردازشی قوی مثل Triluminos و X-Reality نمیتوانیم هیچ کدام را بر دیگری برتر بدانیم.

طراحی و مشخصات فیزیکی
هر دو دستگاه از نظر ظاهری تقریبا شبیه به هم هستند. البته در ساخت اکسپریا Z5 از ترکیب فلز و شیشه استفاده شده اما اکسپریا X Performance تماما فلزی است. ابعاد کلی اکسپریا X Performance نیز با توجه به کوچکتر بودن صفحه نمایش کمی از اکسپریا Z5 کوچکتر است اما ضخامت اکسپریا Z5 سه دهم میلیمتر و وزن آن نیز حدود 10 گرم کمتر از اکسپریا X Performance است. در مجموع از نظر طراحی و مشخصات فیزیکی نیز بیشتر بحث سلیقه مطرح است که میتواند در خرید مشتریان تاثیر گذار باشد.

پردازنده
برتری اصلی اکسپریا X Performance بر اکسپریا Z5 بدون هیچ تردیدی قسمت پردازنده آن است. سونی در اکسپریا X Performance از چیپست اسنپدراگون 820 استفاده کرده که به مراتب قوی تر از چیپست اسنپدراگون 810 است. پردازنده گرافیکی نیز در اکسپریا X Performance به لطف آدرنو 530 امتیاز بالاتری را در این زمینه نسبت به گرافیک اکسپریا Z5 دارد. پس در زمینه پردازنده اگر کاربری در خرید خود به فکر یک گوشی هوشمند با سخت افزار قوی است اکسپریا X Performance میتواند گزینه مناسبتری نسبت به اکسپریا Z5 باشد.

باتری
اکسپریا X Performance و اکسپریا Z5، هر دو از نظر سونی با هر بار شارژ تا 2 روز دوام می آورند. البته ظرفیت باتری اکسپریا X Performance نسبت به اکسپریا Z5 کمتر است اما این دستگاه با فناوری های جدید به اعتقاد سونی ضعفی در خصوص باتری نسبت به اکسپریا Z5 ندارد. در زمینه باتری بهتر است منتظر تست های عملی باشیم اما در این بخش بعید است هیچ کدام از این دو دستگاه نسبت به دیگری برتری محسوسی داشته باشد.

نسخه نرم افزاری
اکسپریا X Performance به صورت پیش فرض اندروید 6.0 را با خود به همراه دارد در حالی که اکسپریا Z5 از اندروید 5.1 برخوردار است. البته این اصلا نشانه برتری اکسپریا X Performance نیست چرا که اکسپریا Z5 هم در لیست به روزرسانی اندروید 6.0 قرار دارد و به زودی این آپدیت را دریافت خواهد کرد. پس در زمینه نسخه نرم افزاری میتوانیم انتظار این را داشته باشیم که هر دو دستگاه شانه به شانه هم قابلیت های نرم افزاری را در خود جای دهند.

سایر قابلیت ها
بلوتوث: سونی از نسخه بلوتوث 4.2 در اکسپریا X Performance استفاده کرده که نسخه 4.1 را پیش از این در اکسپریا Z5 قرار داده بود.
رادیو: اکسپریا Z5 مثل بسیاری از گوشی های هوشمند سونی دارای رادیو است که اکسپریا X Performance بر اساس اطلاعاتی که تا این لحظه بدست آمده فاقد این ویژگی است.
مقاومت در برابر آب: پر بحث ترین قسمت مشخصات اکسپریا X Performance همین استاندارد مقاومت در برابر آب است. برخی منابع از وجود این قابلیت با استاندارد IP68 در اکسپریا X Performance خبر دادند اما سونی موبایل خود هنوز این ویژگی را تایید نکرده است. به فرض عدم تایید این ویژگی برای اکسپریا X Performance، در این زمینه که بسیار نیز مهم است اکسپریا Z5 بر دیگری برتری دارد.

به غیر از مواردی که در بالا ذکر کردیم، ممکن است در برخی جزئیات این دو دستگاه با هم تفاوت هایی داشته باشند. حالا با تمام این تفاصیل، سخت است که یکی از این دو دستگاه را بر دیگری برتر بدانیم. شاید بسیاری از فاکتورها در هنگام خرید سلیقه ای باشد و ما نتوانیم از هم اکنون برای همه یک انتخاب مشخص تصور کنیم. ما ادامه این بحث را به شما واگذار میکنیم. به نظر شما آیا اکسپریا X Performance، برای فروش اکسپریا Z5 تهدیدی جدی است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.