Sony-Xperia-Z3-White-Deals

بدون شک سونی را میتوان یکی از برترین شرکت های حال حاضر جهان در زمینه طراحی گوشی های هوشمند دانست. سونی در طراحی گوشی های خود به آن درجه از بلوغ رسیده است که بسیاری از شرکت های معتبر دیگر سعی در الگوبرداری از طراحی سونی دارند. بدنه شیشه ای که سونی برای اولین بار در اکسپریا Z از آن استفاده کرد و ترکیب فلز و شیشه موجود در اکسپریا Z1 به حدی مورد پذیرش عموم بود که امروز ما شاهد استفاده از چنین طرحی در بسیاری از گوشی های هوشمند هستیم.

سونی با آن طراحی منحصر به فرد خود همواره مخالفانی نیز داشته است. زمانی مخالفان سونی، صفحه نمایش گوشی های اکسپریا و زاویه دید نسبتا پایین آن را مورد هدف قرار میدادند که سونی با رفع این مشکل منتقدان را سر جای خود نشاند.

این روزها سونی طراحی اسمارت فون های سری Z را به اوج تکامل خود رسانده که ما نمونه آن را در اکسپریا Z3 Plus مشاهده کردیم. با این حال عده ای باز هم به مخالفت با سونی برخواستند و از طراحی موجود در آخرین محصولات سونی ایراد میگیرند. این دسته از افراد اینبار حاشیه های دستگاه را نشانه رفته اند و معتقدند حاشیه های دستگاه در گوشی های اکسپریا بیش از حد معمول و زیاد است. حال آیا این انتقاد به جاست یا اینکه سونی را نمیتوان به خاطر چنین انتقادی سرزنش کرد؟

در بحث گوشی های هوشمند اصطلاحی با عنوان “screen-to-body ratio” یعنی نسبت صفحه نمایش به بدنه وجود دارد که در مورد اندازه صفحه نمایش و حاشیه های جلوی دستگاه کاربرد دارد. screen-to-body ratio به صورتی است که نسبت مساحت صفحه نمایش دستگاه را به کل دستگاه محاسبه کرده و رقمی را به درصد بیان میکند. به این صورت که اگر ما برای یک گوشی با عدد 60% برای screen-to-body ratio مواجه شدیم یعنی 60% از قسمت جلوی دستگاه را صفحه نمایش و بقیه آن را حاشیه های دستگاه تشکیل میدهد.

screen-to-body ratio واحد بسیار خوبی است که بتوانیم به جواب سوال خود برسیم. ما امروز اسمارت فون های 4.7 تا 5.2 اینچی موجود در بازار را به چالش کشانده ایم تا میزان نسبت صفحه نمایش به کل بدنه آنها را محاسبه کنیم. در این مقایسه پرچمداران اخیر چند شرکت شامل اکسپریا Z3 Plus از سونی، آیفون 6 از اپل، گلکسی S6 از سامسونگ و وان M9 از اچ تی سی را وارد کردیم تا میزان حاشیه های دستگاه را مورد سنجش قرار دهیم.
Sony-Xperia-Z3-Plus
در بین چهار اسمارت فون موجود، نسبت صفحه نمایش به بدنه در آیفون 6 عدد 65.8 درصد را نشان میدهد. این کمترین میزان نسبت صفحه نمایش به بدنه و یا به عبارتی بیشترین حاشیه موجود در بین چهار اسمارت فون نامبرده است. بعد از این دستگاه وان M9 از اچ تی سی است که با 68.4 درصد صفحه نمایش بیشترین حاشیه را دارد. اما در بین دو اسمارت فون باقیمانده رقابت نزدیکی است که در نهایت گلکسی S6 با نسبت صفحه نمایش 70.7 درصد به کل بدنه حاشیه بیشتری را در مقایسه با اکسپریا Z3 Plus دارد. نسبت صفحه نمایش اکسپریا Z3 Plus به کل بدنه 70.9 درصد است که نشان میدهد در بین اسمارت فون های هم رده خود کمترین حاشیه را دارد.

در بین چهار اسمارتفونی که مقایسه کردیم، گلکسی S6 و آیفون 6 در قسمت پایین دستگاه یک دکمه سخت افزاری دارند اما اکسپریا Z3 Plus و اچ تی سی M9 فاقد این دکمه هستند. شاید این سوال مطرح باشد که چرا گوشی هایی که در پایین آنها هیچ دکمه سخت افزاری وجود ندارد باز هم حاشیه ای در قسمت پایین خود دارند. جواب این سوال نیز کاملا واضح است. با بزرگتر شدن اندازه گوشی های هوشمند کار کردن با یک دست بسیار دشوار میشود. شما اگر یک گوشی هوشمند 5 اینچی را در دستان خود بگیرید، به طور حتم لمس پایینترین نقطه از دستگاه بسیار دشوار میشود. ضمن اینکه عدم وجود یک حاشیه منطقی در پایین دستگاه باعث لمس های ناخواسته میشود که بسیار آزار دهنده است. پس میتوان منطقی دانست اینکه تمامی شرکتها مقداری از پایین دستگاه را خالی بگذارند و به حاشیه دستگاه اضافه کنند.

نام محصول اندازه صفحه نمایش نسبت صفحه نمایش به بدنه
اکسپریا C5 Ultra  6.0 اینچ 75.9 درصد
گلکسی Note 5 5.7 اینچ 75.9 درصد
ال جی G4 5.5 اینچ 72.5 درصد
اکسپریا +Z3 5.2 اینچ 70.9 درصد
اکسپریا Z3 5.2 اینچ 70.9 درصد
گلکسی S6 5.1 اینچ 70.7 درصد
اکسپریا Z3 compact 4.6 اینچ 70.6 درصد
HTC وان M9 5.0 اینچ 68.4 درصد
آیفون 6 4.7 اینچ 65.8 درصد

اما اگر در مقایسه خود نگاهی به اسمارت فون های بزرگتر بیاندازیم مشاهده میکنیم که هر چه صفحه نمایش بزرگتر میشود حاشیه ها کمتر میشود. ال جی G4 یکی دیگر از پرچمداران حال حاضر بازار است که با اندازه 5.5 اینچی نسبت صفحه نمایش 72.5 درصدی از بدنه را به ثبت میرساند. طبیعی است که با بزرگتر شدن صفحه نمایش، کم کردن حاشیه های دستگاه به شدت احساس میشود تا کار کردن با یک دست آسان شود. سونی نیز به همین امر واقف است که نمونه آن را در اکسپریا C5 Ultra مشاهده میکنیم. صفحه نمایش اکسپریا C5 Ultra که به تازگی معرفی شده 75.9 درصد از کل بدنه را تشکیل میدهد که در بین گوشی های اکسپریا بیشترین و در کل بازار نیز یکی از کم حاشیه ترین گوشی های موجود محسوب میشود.
xperia-c5-ultra-gallery-4-1280x840-cef75f38c435fdf527781bec36401b08
در مقابل گوشی های کوچکتر نیز حاشیه های بیشتری دارند تا کوچک بودن صفحه نمایش زیاد به چشم نیاید. به طور مثال اکسپریا E3 از سونی نسبت صفحه نمایش به بدنه 58.6 درصدی دارد که حتی در مقایسه با برخی اسمارت فون های کوچکتر مثل آیفون 4s با نسبت 54.0 درصد حاشیه کمتری دارد.

با این مقایسه ها به جوابی که میخواستیم رسیدیم و مشاهده کردیم انتقاد به وجود حاشیه زیاد در گوشی های اکسپریا یک انتقاد بیجا و نادرست است. چرا که سونی در بین رقبای موجود، پرچمداران خود را با کمترین حاشیه تولید میکند و نسبت صفحه نمایش آخرین پرچمداران سونی به کل بدنه در مقایسه با هم رده های خود بیشتر است. پس ما حداقل به منتقدین سونی پیشنهاد میکنیم اگر قصد انتقاد به گوشی های اکسپریا را دارند، قبل از آن به دیگر گوشی های بازار هم نگاهی داشته داشته باشند.