در فاصله 10 روز مانده تا کنگره جهانی موبایل 2018، آشکار شدن متن یک نامه از سوی سونی به کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا سبب آشفتگی طرفداران و هواداران این شرکت شد. این نامه سبب شد تا شایعاتی پیرامون کنسل شدن برنامه سونی برای معرفی پرچمدار جدید سونی شنیده شود.

این نامه چه بوده و سونی در آن چه درخواستی از کمیسیون ارتباطات فدرال داشته است؟ حتماً میدانید که گوشی های هوشمند پیش از رسیدن به دست من و شما باید از چند مرجع قانونی مجوزهای لازم را کسب کنند که یکی از آنها کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) است. سونی چند هفته قبل مجوز یک گوشی هوشمند جدید را از این مرجع دریافت کرده بود اما هفته گذشته با ارسال نامه ای به این مرجع درخواست لغو مجوز قبلی را داشته که دلیل این درخواست نیز تغییر در طراحی محصول عنوان شده است.

درخواست تغییر در طراحی اینگونه نشان میدهد که احتمالاً سونی در کنگره جهانی موبایل که هفته اول اسفند برگزار میشود، تصمیمی برای معرفی پرچمدار خود نخواهد داشت و یا به عبارتی با توجه به تغییر در طراحی پرچمدار جدید سونی شانسی برای حضور در این رویداد ندارد. اما ماجرا چیست؟ آیا سونی به کلی تصمیم به بازطراحی پرچمدار جدید خود خواهد داشت؟

در متن این نامه، دلیل لغو درخواست فقط عنوان تغییر طراحی (Design change) آمده است. تغییر طراحی واژه ای بسیار عمومی است که دامنه آن بسیار گسترده است. این واژه نه تنها طراحی ظاهری گوشی را شامل میشود، بلکه طراحی درونی گوشی نیز در محدوده همین عبارت قرار میگیرد. پس اصلا ممکن است که سونی در قلب این دستگاه قصد ایجاد یک تغییر کوچک را دارد که به همین خاطر نامه ای به کمیسیون ارتباطات فدرال برای لغو مجوز قبلی صادر کرده است.

انتشار این نامه و شایعات پیرامون سونی در هفته گذشته آنقدر زیاد بود که آقای Roland Quandt، از فعالان این حوزه و درز دهنده مشهور دنیای فناوری نسبت به آن واکنش نشان داد. او عنوان کرد که: امیدوارم مردم متوجه این موضوع شوند که تغییر طراحی لزوماً به معنای طراحی بیرونی دستگاه نیست، بلکه ممکن است به موارد ارتباطاتی در درون دستگاه بستگی داشته باشد که در ظاهر قابل مشاهده نیست.

اما نکته دیگری که در هیچ مرجع خبری پس از انتشار این نامه به آن اشاره نشده و ما لازم دانستیم که آن را بیان کنیم این است که کسب مجوز FCC برای معرفی یک محصول ضرورتی ندارد! بلکه این مجوز برای عرضه آن ضروری است. به عبارت دیگر فاصله کسب مجوز FCC تا معرفی محصول که احتمالاً 10 روز دیگر است، اصلا جای نگرانی ندارد. سونی حتی میتواند بدون کسب مجوز یک محصول را رونمایی کند و تا زمان عرضه آن به بازار مجوزهای لازم را بدست آورد.

از آنجایی که معمولاً فاصله معرفی تا عرضه پرچمداران نیمه اول سال برای سونی زیاد است، اصلا عجیب نیست که سونی یک نمونه اولیه از این محصول را معرفی کند و تا زمان عرضه رسمی چند تغییر کوچک را (به شرطی که کلیت محصول را دستخوش تغییر نکند) اعمال نماید. پس طبق روال گذشته ما میتوانیم منتظر باشیم که سونی در کنگره جهانی موبایل از محصولات جدید خود با قدرت و طبق یک برنامه ریزی دقیق رونمایی کند. هر چند که این موضوع قطعی نیست و حتی احتمال عدم معرفی در رویداد مذکور و به تاخیر افتادن آن هم همچنان وجود دارد.