بدون تردید، سونی را باید پیشگام عرصه تولید ساعت های هوشمند نوین دانست. اولین ساعت هوشمند جهان به دست سونی ساخته نشد، اما ساعت های هوشمند امروزی مدیون خلاقیت و نوآوری سونی در ساخت یک گجت همراه برای تلفن های همراه است.

سونی اولین نسل ساعت هوشمند خود را در آغاز سال 2012 به نمایش گذاشت. یک سال و نیم بعد از آن و در هنگام معرفی فبلت اکسپریا Z Ultra، سونی از دومین نسل ساعت هوشمند پرده برداشت. در نهایت 14 ماه بعد و در نمایشگاه IFA 2014 سومین و آخرین نسل از ساعت های هوشمند سونی معرفی شد تا از آن روز به بعد خبری از ساعت های هوشمند جدید از سونی نباشد.

سونی در طول این سال ها چندان بیکار هم نبوده و ساعت های نیمه هوشمند مثل Fes Watch و یا Wena را عرضه کرده بود. اما کم کم از فضای ساعت هوشمند اندرویدی که مخاطبان خاص خود را دارد دور شده تا اینکه حالا حدود دو سال و نیم از معرفی آخرین نسل ساعت هوشمند سونی گذشته است.

البته باید اعتراف کنیم که سرعت رشد ساعت های هوشمند در طول سه سال اخیر بسیار کند بوده به طوری که ساعت هوشمند 3 سونی، با گذشت سه سال از زمان معرفی هنوز دست کمی از ساعت های جدید که در بازار عرضه شدند ندارند. اما به چند دلیل ساعت هوشمند 3 دیگر نمیتواند ما را راضی کند.

اول طراحی این محصول است. طراحی نسبتاً قدیمی که نسبت به ساعت های جدید جذابیت خاصی ندارد. امروز ما شاهد عرضه ساعت های هوشمند با ظاهر کلاسیک هستیم که جذابیت به مراتب بیشتری نسبت به ساعت اسپورت سونی دارد. دوم اینکه گوگل به طور رسمی اعلام کرده آپدیت اندروید ور 2 که با امکانات و ویژگی های جذابی نیز همراه است را به ساعت هوشمند 3 سونی نمیدهد. به همین صورت ساعت هوشمند سونی از مجموعه ای از قابلیت های جدید محروم خواهد شد. و دلیل سوم این که شاید از نظر سخت افزاری نیز ساعت هوشمند جدیدی با ویژگی های جدید مثل حسگر ضربان قلب از سوی سونی نیاز باشد.

هر چند که ساعت های هوشمند آنگونه که انتظار میرفت در تسخیر بازار و رشد و توسعه موفق عمل نکردند، اما به نظر حالا زمان آن فرا رسیده تا سونی نسل چهارم ساعت هوشمند خود را معرفی کند. ساعت هوشمندی که حداقل تا یکی دو سال آینده نماینده ساعت های هوشمند سونی در بازار باشد. اتفاقی که امیدواریم در نمایشگاه MWC رخ دهد. نظر شما در این رابطه چیست؟