sony-logo
اگر به خاطر داشته باشید اواخر آبان ماه بود که سونی خبر از معرفی یک سنسور دوربین جدید با نام IMX230 داده بود که قابلیت عکسبرداری با رزولیشن 21 مگاپیکسلی را داشت. پس از آن شایعات در مورد استفاده یا عدم استفاده از این سنسور در پرچمدار آینده سونی بسیار زیاد شد. یکی از مهمترین ویژگی های این سنسور قابلیت فوکوس ۱۹۲ نقطه به صورت همزمان است که این قابلیت به خصوص در هنگام عکس برداری از اشیای در حالت حرکت کمک زیادی برای ثبت تصویر با کیفیت و وضوح بالا میکند.

سونی در هنگام معرفی سنسور IMX230 خبر از عرضه رسمی آن در ماه آوریل داد تا باعث شود ابهامات در خصوص استفاده از این سنسور در اکسپریا Z4 بیشتر شود. در مرحله اول و بر اساس تصورات قبلی ما که پیش بینی میکردیم مقصد نهایی اکسپریا Z4 کنگره جهانی موبایل خواهد بود، شانس کمی برای استفاده از این سنسور در اکسپریا Z4 قائل شدیم اما با وجود تاخیر در معرفی اکسپریا Z4 یکبار دیگر امیدوار به استفاده از جدیدترین سنسور دوربین در پرچمدار بعدی سونی شده ایم. با این حال به نظر میرسد امید ما بیهوده بوده و سونی همچنان برنامه ای برای استفاده از این سنسور در اکسپریا Z4 نخواهد داشت.

روز گذشته تصاویری از رابط کاربری اکسپریا Z4 منتشر شد که در یکی از آنها، تنظیمات دوربین حداکثر رزولیشن 5264×3960 را به تصویر میکشد. این رزولیشن مربوط به سنسور IMX220 سونی است که پیش از این در اکسپریا Z1 تا اکسپریا Z3 مورد استفاده قرار گرفته بود. سنسور IMX230 سونی قادر به ثبت تصاویر تا رزولیشن 5344х4016 میباشد که همین امر نشان میدهد اسکرین شات های درز کرده مربوط به یک گوشی هوشمند اکسپریا با سنسور 20.7 مگاپیکسلی است.

با این وجود هرگز نمیتوان به طور قطع عدم استفاده از سنسور IMX230 را در اکسپریا Z4 به تایید رساند. چرا که سونی معمولا تا معرفی نسخه نهایی یک گوشی هوشمند بارها تغییراتی را در ساختار آن ایجاد میکند. ممکن است تا هنگام معرفی نهایی سونی با تغییراتی سنسور دوربین آن را نیز ارتقا داده و دوربین را از این نظر از پرچمداران قبلی خود متمایز کند. نظر شما در این رابطه چیست ؟