با عملیات به روزرسانی اندروید 7.0 که روز گذشته برای چهار گوشی هوشمند دیگر از سونی صورت گرفت، تعداد تلفن های هوشمند سونی که در حال اجرای نوقا هستند به عدد 8 رسید. به تبع آن حالا کاربران زیادی از سونی در حال تجربه اندروید نوقای گوگل هستند.

پس از انتشار آپدیت اندروید نوقا برای گوشی های 8 هسته ای سونی که شامل اکسپریا Z5، اکسپریا Z5 Premium، اکسپریا Z5 Compact و اکسپریا Z3 Plus میشود، کاربران با یک مورد عجیب برخورد کردند که تا حدودی موجب نگرانی آنها شده است. این که تعدادی از هسته های پردازنده به ظاهر غیر فعال بوده و در عمل خاموش هستند.

در برنامه های مختلفی که اطلاعات پردازنده را نمایش میدهد، مثل CPU-Z که یکی از معروف ترین ها در این زمینه است، چهار هسته اول که 1.5 گیگاهرتزی هستند فعال بوده و چهار هسته دوم که 2.0 گیگاهرتزی است فعالیتی ندارند. حالا این سوال مطرح میشود که چرا سونی چهار هسته دوم را غیر فعال کرده و اصلا آیا واقعا این چهار هسته غیر فعال شدند یا داستان چیزی دیگری است؟

اگر بخواهیم با یک جواب کوتاه خیالتان را راحت کنیم جواب ما این است: هر 8 هسته فعال بوده و جای هیچ نگرانی نیست. این مشکل تنها برای سری Z5 و Z3 Plus نیست و مدل های دیگر مثل اکسپریا X و یا اکسپریا X Compact که شش هسته ای هستند نیز وجود دارد.

مشکل اینجاست که هنوز برخی از برنامه های شخص ثالث که وظیفه نمایش اطلاعات پردازنده را بر عهده دارند با نوقا به خوبی سازگاری نداشته و نمیتوانند اطلاعات تمام هسته ها را دریافت کنند. برنامه هایی مثل CPU-Z این مشکل را داشته و برنامه های دیگری مثل Multi-Core Observer میتواند فعالیت هر 8 هسته پردازشی را نشان دهد.

اگر 4 هسته اصلی پردازنده در اکسپریا Z5 غیر فعال باشد، دستگاه باید ضعف خود را در بازی ها، بنچمارک و یا سایر فعالیت های سنگین به وضوح نشان دهد. در حالی که اینگونه نبوده و عملکرد دستگاه در فعالیت های سنگین و یا بنچمارک کاملا ایده آل و قابل قبول است. در تصاویر زیر بنچمارک گرفته شده از اکسپریا Z5 Premium در اندروید 7.0 را مشاهده میکنید که نه تنها نسبت به مارشمالو کاهش نداشته، بلکه افزایش هم داشته است. در تصویر دیگر نیز فعالیت هر هشته پردازنده به صورت همزمان توسط برنامه Multi-Core Observer را تماشا میکنید که نشان میدهد، تمامی هسته ها در حال فعالیت هستند.

در نتیجه جای هیچگونه نگرانی نیست که پس از آپدیت، دستگاه با کاهش عملکرد مفید مواجه شود. همانطور که در بالا نیز گفتیم مشکل اصلی عدم نمایش فعالیت هسته ها توسط برنامه های شخص ثالث بوده و در عمل، تمامی هسته های پردازشی به درستی و بدون هیچگونه مشکلی فعال هستند. امیدواریم اگر هنوز تجربه اندروید 7.0 سونی را بدست نیاورید، به زودی از تجربه آن لذت ببرید.