Sony-Xperia-Z5-Premium-Special-Features-Pros-and-Cons

همانطور که در جریان هستید، یکی از بارزه ها و ویژگی هایِ خاص گوشی اکسپریا Z5 پرمیوم سونی، مجهز بودن این گوشی به اولین و تنها صفحه نمایش 4K دنیاست. صفحه نمایشی که وقتی خبر رسمی آن در دنیا منتشر شد، حتی طرفداران سونی نیز باور نمیکردند که این شرکت دست به چنین حرکتی زده است.

شاید در بدو معرفی این گوشی هوشمند بسیاری به سونی انتقاد کردند که استفاده از یک صفحه نمایش 4K آن هم در یک محدوده 5.5 اینچ کاری عقلانی نمیباشد و حتماً عواقبی برایِ طول عمر باتری این گوشی هوشمند در پی خواهد داشت و بالطبع بر رویِ تجربه کاربری صاحبان این گوشی تأثیر منفی خواهد گذاشت.

اما سونی پس از معرفی گوشی اکسپریا Z5 پرمیوم همگان را باز هم با درایت خود شگفت زده کرد. درست است که سونی خارق العاده ترین و با کیفیت ترین صفحه نمایش دنیا را در یک گوشی 5.5 اینچی با حجم باتری معقولی گنجانده بود، اما راهکار این شرکت برایِ کنترل مصرف باتری این صفحه نمایش غول پیکر بسیار جالب بود.

سونی در بیانیه ای رسماً اعلام کرد که عمر باتری گوشی اکسپریا Z5 پرمیوم مثل سایر اعضایِ خانواده Z5 است و این گوشی با استفاده عادی تا 2 روز دوام می آورد. اما چگونه این مهم محقق شد؟ حتماً پاسخ این سوال را به خوبی میدانید. سونی راز استفاده از این صفحه نمایش غول پیکر و کنترل مصرف باتری آن را اینگونه تشریح کرد: « گوشی اکسپریا Z5 پرمیوم که مجهز به اولین و تنها صفحه نمایش 4K دنیاست، به دلیل استفاده از تکنولوژی هوشمند و خاصی، تنها در نرم افزارهایِ آلبوم و ویدئو به بالاترین حد کیفی خود میرسد و در سایر قسمت ها صفحه نمایش این گوشی بر رویِ رزولوشن 1080p قفل شده است ».

این موضوع شاید تعجب بسیاری را برانگیخت و باعث شد اینبار عده ای از کاربران از این موضوع اظهار نارضایتی کنند، اما واقعیت این بود که یک گوشی هوشمند در بخش هایی به غیر از نمایش تصاویر و ویدئوهایِ با رزلوشن 4K، در جایِ دیگری نیاز به این فناوری ندارد. ما هنوز نرم افزار یا بازی خاصی بر رویِ گوشی هایِ هوشمند اَندرویدی نداریم که بتوانند بر رویِ این رزولوشن خارق العاده رندر شوند و از این رو 4K کردن تمام بخش هایِ رام گوشی اکسپریا Z5 پرمیوم کاری غیرعقلانی بود.

در همان زمان و با بررسی هایِ به عمل آمده به این نتیجه رسیدیم که اکسپریا Z5 پرمیوم حتی در تهیه تصویر از جای جایِ رام رسمی، تصاویر را با رزولوشن Full HD ذخیره میکند. اما امروز و به ناگاه متوجه موضوع بسیار بسیار جالبی شدیم، که بهانه ای به دستمان داد تا این خبر را برایِ شما همراهان همیشگی به اشتراک بگذاریم.

اکسپریا Z5 پرمیوم سونی مدتی است که به همراه سایر گوشی هایِ عضو خانواده Z5 به اَندروید مارشمالو ارتقا یافته است، اما نسخه اَندروید مارشمالویِ این دستگاه یک تغییر دیگر را با خودش به همراه آورده است. تغییری که شاید در چند هفته ای که از انتشار این بروزرسانی میگذرد کمتر کسی را متوجه خودش ساخته باشد.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، در اَندروید 5.1.1 اسکرین شات هایِ گرفته شده از این دستگاه در تمامی قسمت ها با رزولوشن 1080×1920 ثبت میشدند، اما امروز ما در کمال تعجب متوجه آن شدیم که در اَندروید مارشمالو اسکرین شات ها با نهایت رزولوشن ممکن، یعنی 2160×3840 گرفته میشوند. این رزولوشن موجب شده تا حجم اسکرین شات ها نیز به طرز عجیبی بالا برود.

[ برایِ مشاهده تصاویر و جزئیات دقیق آن، بر رویِ تصاویر کلیک کنید ]

حالا اینجا یک سوال بسیار بزرگ مطرح میشود، اینکه آیا سونی رزولوشن 4K را در تمامی قسمت های دستگاه فعال کرده است؟ مثبت بودن پاسخ این سوال کمی بعید است، چرا که اَبزارهای شناسایی سخت افزار همچنان رزولوشن صفحه نمایش اکسپریا Z5 پرمیوم را بنا به آن چیزی که سونی مقدر نموده 1080×1920 تشخیص میدهند و از طرفی نیز فعال بودن حدأکثر رزولوشن در تمامی قسمت ها باید اثرات منفی خود را بر باتری و حتی عملکرد دستگاه در بنچمارک ها نشان دهد، در حالی که اینگونه نیست.

اما اسکرین شات هایِ 4K نیز در نوع خود عجیب به نظر میرسد. به نظر شما هدف واقعی سونی از این کار در آخرین بروزرسانی موجود چه بوده است؟ آیا سونی میخواهد در آینده صفحه نمایش 4K را به تمامی قسمت هایِ دستگاه تعمیم دهد؟ یا اینکه همانند آلبوم یا ویدئو، فقط رزولوشن 4K را در هنگام ثبت اسکرین شات ها فعال میکند؟