Sony_Music_Walkman_App_Xperia-600x294
چه آنهایی که طرفدار متعصب اسمارت فون های سونی هستند و چه آنهایی که تعصبی نسبت به این شرکت ندارند، در یک زمینه نظر برابری دارند و آن هم طراحی خاص و بی نظیر اسمارت فون های اکسپریا است. طراحی امنی بالانس گوشی های خانواده Z واقعا تحسین بر انگیز است که باعث شده حتی مخالفان سونی موبایل نیز به تمجید آن بپردازند.

آن چیزی را که ما امروز در طراحی آخرین نسل اسمارت فون های اکسپریا مشاهده میکنیم، در واقع همان طراحی خاصی است که ابتدا در اکسپریا Z شکل گرفت و سپس نسل به نسل تکامل یافت تا اینکه امروز در آخرین اسمارت فون های اکسپریا شاهد یک طراحی پیشرفته و فوق العاده هستیم. اکسپریا Z شروع کننده طراحی امنی بالانس بود که بعد در اکسپریا Z1 و اکسپریا Z2 ارتقا پیدا کرد و پس از آنها نیز در اکسپریا Z3 به اوج خود رسید. با تصاویری که از اکسپریا Z4 تا به امروز در دست داریم تکمیل این طراحی کاملا قابل مشاهده است.

شاید برای ما و شما این سوال مطرح شود که این پله ها در نهایت به کجا ختم میشود؟ سونی تا چه زمانی به تکمیل این طراحی میپردازد ؟ آیا سونی همچنان قصد دارد تا همین طراحی خاص را ادامه دهد یا در آینده ای نزدیک یک انقلاب بزرگ در طراحی اسمارت فون های اکسپریا ایجاد میکند ؟

سونی در گذشته سابقه درز عمدی جزئیات خود را در تیزر ها، عکس ها و ویدئوهای تبلیغاتی خود داشته است. هنوز فراموش نکردیم که سونی سه ماه قبل و در هنگام معرفی تلویزیون جدید خود در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود در نمایشگاه CES 2015 ، قسمتی از رابط کاربری لالی پاپ اکسپریا را در یک ویدئوی کوتاه به نمایش گذاشت. سابقه سونی در این حیطه باعث میشود تا ما حالا از یک عکس کوچک به دنبال کشف رازهای بزرگی باشیم.

tv

سونی در گوگل پلی و در صفحه مربوط به برنامه TV SideView یک اسمارت فون از خانواده اکسپریا را به تصویر کشیده است. شاید در نگاه اول این تصویر عجیب به نظر نرسد، اما با دقت در تصویر نقاط مبهم این گوشی هوشمند یک به یک خودنمایی میکند.

اولین چیزی که در این دستگاه خودنمایی میکند، دکمه های سه گانه Home/Back/Menu است. بر خلاف تمامی اسمارت فون های اکسپریا در سه سال گذشته که از دکمه های مجازی بر روی صفحه بهره میبردند، این دستگاه دارای دکمه های سه گانه لمسی بر روی دستگاه است. در واقع همان قسمت حاشیه پایین دستگاه که برای بسیاری از طرفداران اکسپریا نیز مورد انتقاد بوده، در این دستگاه به طور کامل با دکمه ها پوشش داده شده است. عدم وجود دکمه های مجازی بر روی صفحه باعث بزرگتر شدن صفحه نمایش نیز شده است به طوری که کاربر میتواند از تمام صفحه نمایش استفاده کند.

نکته دیگری که در این تصویر خودنمایی میکند حاشیه های کم دستگاه است. چه در پایین و چه در گوشه ها حاشیه های دستگاه تا حد زیادی کاهش یافته است. محل قرارگیری اسپیکر های دستگاه در بالا و پایین بی شباهت به اکسپریا Z2 و اکسپریا Z4 نیست. با این حال میتوانیم به طور قاطعانه بگوییم این دستگاه اکسپریا Z4 نیست چرا که از تصاویری که تا به امروز از این دستگاه به بیرون درز کرده در سمت راست دستگاه هیچ پورتی قرار ندارد.

NA

این دستگاه از نظر ظاهری بسیار شبیه به اکسپریا Z2 است. حالا مشخص نیست که آیا این دستگاه نمونه ای ظاهری از نسل های بعدی اکسپریا است یا اینکه نمونه های آزمایشی از نسل های قبلی است که به مرحله تصویب نهایی نرسیده است. شاید هم دیواری کوتاه تر از فتوشاپ پیدا نکنیم و این عکس را یک تصویر دستکاری شده توسط سونی بدانیم… نظر شما در این رابطه چیست ؟