Z3 Power

وقتی برای اولین بار شرکت مدیاتک دست به معرفی سیستم رویِ یک چیپ هایِ نسل جدید خود با 8 هسته پردازشی زد، مسئول بازاریابی شرکت کوآلکام دستاورد این شرکت نوپا را به تمسخر گرفت و در جواب خبرنگاری که با وی مصاحبه میکرد اذعان کرد که کوآلکام قصد ساخت چیپستی با این تعداد هسته را ندارد و بالا بردن تعداد هسته هایِ یک چیپست به معنای قدرت بیشتر آنها نیست. اما دیری نپایید که کوآلکام هم با موج رُشد تعداد هسته هایِ پردازشی چیپست هایِ بازار همراه شد و با نقض صحبت هایِ مدیر بازاریایی خود رسماً اعلام کرد که باید برای عقب نماندن از سایر شرکت ها، فناوری هایِ نسل جدید را بر رویِ محصولات خود پیاده سازی کنند. حالا و پس از گذشت تقریباً 1 سال از معرفی و انتشار این محصول، درست یا غلط باید اذعان کنیم که آخرین دستاورد کوآلکام بهترین انتخاب برای محصولات امسال نبوده است. تا قبل از این نیز با انتشار 2 گوشی با چیپست اسنپدراگون 810 کوآلکام از مشکل گرم شدن این محصول با خبر شده بودیم؛ اما چرا سونی در آخرین پرچمدار نیمه اول سال 2015 خود از این محصول استفاده کرده است؟ این سوال شاید یکی از اساسی ترین پرسش هایِ کاربران محصولات سونی از این شرکت نام آشنا باشد. در ادامه با ما همراه باشید …

 

شاید داغ شدن بیش از اندازه چیپست اسنپدراگون 810 کوآلکام یکی از اصلی ترین دلایل استفاده نکردن بسیاری از شرکت ها از این محصول در پرچمدارن اَخیرشان باشد. همانطور که پیشتر نیز گذشت، امسال تنها 2 شرکت ال.جی و اچ.تی.سی در 2 محصول خود از این چیپست استفاده کردند؛ یکی گوشی هوشمند L.G G Flex 2 و دیگری HTC One M9. همین اَمر نیز باعث شد سامسونگ از آخرین چیپست ساخت خود در پرچمداران امسالش استفاده کند و ال.جی نیز تصمیم گرفت در آخرین پرچمدار خود از چیپست اسنپدراگون 808 کوآلکام بهره ببرد، که همزمان با چیپست اسنپدراگون 810 معرفی شده بود.

چندی پیش یکی از سایت هایِ معتبر آمریکایی، مقاله ای پیرامون داغ شدن بیش از اندازه چیپست مذکور منتشر کرده بود. این سایت در بررسی تخصصی چیپست اسنپدراگون 810 اینگونه نوشت : « مسئولین فنی شرکت هایِ ال.جی و اچ.تی.سی نهایت تلاش خود را کردند تا اسنپدراگون 810 آنطور که باید به نمایش دربیاید، ولی عملاً در این راه نتوانستند هیچگونه موفقیتی کسب کنند و با راهکارهایی که در محصولات این شرکت ها به کار بسته شد، تنها باعث شد عملکرد این چیپست پایین تر از چیپست هایِ اسنپدراگون 805 و حتی اسنپدراگون 801 قرار بگیرد ! »

Snapdragon-810-throttling-Xperia-640x480

اما میرسیم به اصل ماجرا؛ گوشی هوشمند اکسپریا +Z3. سونی پیش از این اعلام کرده بود که آخرین پرچمدارش از آخرین دستاورد کوآلکام بهره میبرد و همینطور هم شد. سونی به خوبی از گرم شدن بیش از اندازه اسنپدراگون 810 با خبر بود و پس از انتشار نسخه جهانی آخرین پرچمدارش و با اولین تست هایِ بنچمارک مشخص شد که سونی وقوع قبل از حادثه کرده است و پیش از اینکه مشکلات گوشی هایِ L.G G Flex 2 و HTC One M9 دامن گیر این شرکت شود، با به کار بستن الگوریتم خاصی، قدرت را فدایِ حرارت در آخرین پرچمدار خود کرده است.

شاید اصلی ترین دلیل سونی برای استفاده از این چیپست در آخرین پرچمدار خود، قدرت برتر این محصول در بخش چیپ گرافیکی و رم پرسرعت به کار رفته در آن باشد. بر هیچکس قدرت چیپ گرافیکی آدرنو 430 و رم هایِ نسل جدید LPDDR4 پوشیده نیست. شاید سونی هم میتوانست مثل شرکت ال.جی سراغ اسنپدراگون 808 کوآلکام با 6 هسته پردازشی برود؛ اما با این کار هیچوقت نمیتوانست از قدرت 2 فاکتوری که پیشتر اشاره کردیم بهره ببرد.

تا به این لحظه از سراسر دنیا بازخوردهایِ زیادی به دست سونی رسیده است که حکایت از عملکرد خوب این شرکت دارد، اما بعضی از کاربران از چیپست به کار رفته در این محصول برتر ناراضی هستند. برای ما جالب است که بدانیم آیا پایین بودن نتایج به دست آمده در تست بنچمارک این گوشی هوشمند عاملی تا این حد مهم است که کاربران را از خرید این محصول منصرف کند؟ و اصلی ترین سؤال ما از شما کاربران محصولات سونی این است که آیا استفاده از این چیپست در آخرین شاهکار سونی، شما را از خرید این محصول منصرف میکند؟ نظرات و دیدگاه هایِ خود را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

Xperia-Blog