سونی معمولا در پرچمداران خود از سنسورهای دوربین جدید استفاده میکند. در اکسپریا Z1 از سنسور IMX220 و در اکسپریا Z5 از سنسور IMX300 برای اولین بار استفاده کرده بود.

تجربه نشان داده سونی معمولا سنسورهای ویژه پرچمداران خود را یا در اختیار سایر شرکت ها قرار نمیدهد یا اینکه بعد از گذشت مدت زمان نسبتاً طولانی این کار را انجام میدهد. سنسور IMX220 حدود یک سال بعد از اکسپریا Z1 به کمپانی چینی Meizu داده شد و سنسور IMX300 هم به کلی در انحصار سونی قرار داشت.

حالا سونی در اکسپریا XZ Premium از نسل جدید سنسورهای Exmor RS با نام IMX400 استفاده کرده است. این سنسور که مجهز به DRAM بوده قابلیت های جذابی مثل فیلم برداری فوق آهسته و نیز Motion Eye را در خود جای داده است. به هر حال خبر معرفی یک سنسور جدید از سونی بسیار مسرت بخش است اما خبر دیگر احتمال واگذاری این سنسور به سایر شرکت هاست که شاید برای دوست داران سونی ناراحت کننده باشد.

امروز شایعات جدیدی از Xiaomi Mi 6 منتشر شد که در آن به استفاده از سنسور IMX400 سونی به عنوان یک احتمال اشاره شد. هنوز مشخص نیست که این شایعه تا چه اندازه صحت دارد اما واگذاری سنسور جدید سونی به سایر شرکت ها از طرفی موجب سودآوری سونی از بابت فروش بالای گوشی های آنهاست و از طرفی قابلیت های جذاب اکسپریا XZ Premium را از انحصار پرچمدار سونی خارج میکند. مخصوصاً قابلیت هایی که شاید اگر پای سونی در میان نباشد تا سال ها هیچ شرکت دیگری فکر دستیابی به آنها را در سر نپروراند. نظر شما در این رابطه چیست؟