Z5

در طی روزهایِ اَخیر آتش شایعات و گمانه زنی ها پیرامون پرچمدار آینده سونی کمی خوابیده است و درز دهندگان دنیایِ فناوری گویا خبر جدیدی برای ما نداشتند، تا اینکه دقایقی قبل به یک توئیت جالب از یکی از درزدهندگان مشهور دنیایِ فناوری به نام Ricciolo برخوردیم، که شاید برای بسیاری از طرفداران محصولات اکسپریایِ سونی جالب توجه باشد.

Ricciolo که همچون ViziLeaks یکی از مشهورترین درزدهندگان اَخبار دنیایِ دیجیتال و نزدیک ترین منبع موثق خبری به سونی موبایل است، دقایقی پیش در اکانت توئیتر خود با انتشار تصویر بسیار کوچکی از تیزر رسمی پرچمدار آینده سونی چشم همگان را به سویِ خود خیره کرد. Ricciolo در آخرین توئیت خود اینچنین مینویسد : « خُنَک یا خُنَک شده با آب سرد ؟ شاید هر دو … به زودی منتظر خبرهایِ بیشتر باشید ».

teas

همه به خوبی میدانیم که منظور Ricciolo چیست. سونی در پرچمداران نیمه اول و دوم سال 2014 خود برای خُنَک ماندن پردازنده دستگاه در استفاده هایِ سنگین از فناوری جدیدی استفاده کرده بود. حال به نظر میرسد با توجه به اینکه اسنپدراگون 820 کوآلکام آماده نیست و آخرین محصول قدرتمند این شرکت هنوز اسنپدراگون 810 میباشد، سونی به فکر راه چاره برای خُنَک نگه داشتن این سیستم رویِ یک چیپ اُفتاده است.

ساز و کار لوله هایِ خنک کننده مورد استفاده در پرچمداران سونی از گوشی اکسپریا Z2 تا به امروز به این صورت است که مایع خنک کننده ای در لوله های بسیار ریزی که در پشت دستگاه تعبیه شده اند و وظیفه دفع حرارت و خنک کردن CPU دستگاه را بر عهده دارند در جریان است. قطر این لوله ها تنها 0.02 اینچ است، که در مقایسه با لوله های خنک کننده 0.08 اینچی موجود در لپ تاپ ها بسیار کوچک تر است.

liquid cooling

اما خُنَک شدن با آب سرد چه معنایی میتواند داشته باشد؟ شاید برای اولین بار باشد که در دنیایِ گوشی هایِ هوشمند چنین واژه ای را میشنویم. سونی قبل از این و در آخرین پرچمدار خود، گوشی اکسپریا +Z3 از فناوری لوله هایِ خُنَک کننده مورد استفاده در پرچمداران سال گذشته خود بهره برده بود، اما گویا این فناوری کمی برای حرارت بیش از اندازه آخرین پرچمدار کوآلکام کافی نبوده است و به همین دلیل سونی رو به استفاده از لوله هایِ خنک کننده جدید با آب سرد آورده است.

همانطور که میدانید، چیپست اسنپدراگون 810 قدرتمندترین محصول 64 بیتی شرکت آمریکایی کوآلکام تا به امروز است و دارایِ قدرتی بینظیر است، اما متأسفانه حرارت تولید شده توسط این چیپست قدرتمند باعث تضعیف قوای آن میشود و در آن حد که باید و شاید نمیتواند قدرت نمایی کند. حال اگر سونی بتواند با فناوری جدیدی از این حرارت تولید شده بکاهد، به راحتی میتواند از تمام قدرت اژدهایِ خشمگین کوآلکام در پرچمدار آینده خود بهره ببرد.

البته بیان این مطلب شاید بسیار دور از ذهن باشد، اما از سونی باید انتظار هر کاری را داشت. از طرفی، همانطور که اشاره شد، Ricciolo نزدیکترین و معتبر ترین منبع خبری به سونی موبایل است و تا کنون هر موضوعی را پیرامون محصولات آینده شرکت سونی برملا ساخته به حقیقت پیوسته است. پس با این حساب باید منتظر بمانیم و ببینیم در روزهایِ آینده سونی چه سورپرایزهایی برای ما دارد.