Leaked-internal-Sony-renders-of-the-Xperia-Z4-and-new-UI-1

طی خبر های منتشر شده در روزهای اخیر،قطعا عکس هایی از محصول جدید سونی اکسپریا M5 را مشاهده کردید،گوشی میان رده ای که طراحی ای کاملا شبیه به Z3+ دارد. اما نکته عجیب برای اکثر هواداران این شرکت این بود که چرا یک میان رده باید طراحی ای کاملا شبیه به یک پرچمدار داشته باشد؟! در این صورت وجه تمایز خریداری که پول بیشتری به محصول بالارده یک شرکت میدهد نسبت به خریداری که بودجه کمتری برای یک محصول میپردازد در چیست؟! زیرا در اولین نگاه، این ظاهر یک گوشی است که خودنمایی میکند و حتی با نگاه دقیق به آن میتوان به این نتیجه رسید که گوشی مورد نظر یک پایین رده،میان رده و یا یک گوشی سطح بالا از برند مورد نظر است!

اما راز این تصمیم گیری به ظاهر اشتباه سونی در چیست؟! حال اگر بخواهیم نگاهی دقیق و موشکافانه و البته بسیار خوشبین به سونی موبایل داشته باشیم، باید گفت که احتمالا این شرکت در حال ایجاد یک زبان طراحی جدید در پرچمداران آینده اش است. هرچند که زبان طراحی محصولات سری Z به طور حتم، هنوز هم بسیار زیبا و خاص است ولی شاید بعد از 3 سال برای هواداران این شرکت کمی خسته کننده شده باشد!

البته اگر نظر شخصی مرا نیز بپرسید، هنوز مشکلی در طراحی پرچمداران این شرکت نمیبینم و البته به این نتیجه رسیده ام که در حال حاظر که اکثر گوشی های رده بالای شرکت های بزرگ دنیا به یک تکامل در طراحی گوشی ها رسیده اند توقع یک زبان طراحی کاملا متفاوت کمی غیر منطقی و تقریبا ناشدنی است مگر این که دلمان را با کمی انحنا دادن در بدنه گوشی و یا صفحه نمایش آن خوش کنیم که این به شخصه برای من جذاب به نظر نمیرسد!

شاید زدن یک مثال، توقع شما را نیز از ایجاد یک زبان طراحی کاملا متفاوت در محصولات جدید پایین تر بیاورد. همانطور که میدانید نه تنها در بخش اسمارتفون ها بلکه در اکثر محصولات شرکت های بزرگ دنیا، همواره حفظ زبان طراحی اولیه، در اولویت ساخت یک محصول قرار میگیرد. به عنوان مثال اگر شما یک مدل از خودروی 20 سال پیش شرکتی بزرگ ماند بنز یا ب ام و را در کنار جدیدترین مدل روز از همان شرکت، به فردی که هیچ علاقه ای به دنیای خودروها نیز ندارد نشان دهید، بلافاصله تشخیص خواهد داد که هر دو مدل ساخت یک کمپانی است. این دقیقا همان زبان طراحی است که همواره باید در تولید محصولات جدید نیز حفظ شود هرچند که دستخوش تغییراتی علی الخصوص در بخش امکانات شود.

حالا اگر از بازار خودرو و مثالی که به خاطر درک بهتر شما از این موضوع مجبور به بیان آن شدیم بگذریم و به بحث خودمان یعنی زبان طراحی اسمارتفون ها برسیم شاید هنوز عده ای باشند که با خودشان بگویند درست است که اصل زبان طراحی باید حفظ شود اما باید با تغییراتی نیز همراه باشد تا تفاوت بین هر سری به چشم بیاید، باز در جواب باید بگوییم حفظ زبان طراحی اصلی در کنار تغییرات جدید در زمانی که طراحی اکثر شرکت ها به تکامل رسیده است آن هم در یک محصول کمتر از 200 گرمی که در عالم مثال برابر با اندازه لوگوی یک شرکت خودروسازی است،کاری شدنی اما در واقع بسیار دشوار است که لازمه آن گذشت زمان است. گذشت زمانی که کاربران حرفه ای اکنون با بررسی سابقه سونی موبایل به آن میرسند!

 

معرفی اکسپریا Z3+ ،Z3 ،Z2 ،Z1 و عجیب تر این که حالا یک میان رده یعنی اکسپریا M5 در فاصله نه چندان زیاد از معرفی پرچمدار بعدی نیز به جرگه این زبان طراحی میپیوندد این جرقه را در ذهن ما ایجاد میکند که سونی در این مدت و در سکوت خبری در حال ایجاد تغییراتی در طراحی پرچمدار آینده سونی است. بر این اساس ما هم امیدواریم محصول بعدی سونی دستخوش تغییراتی البته معقول و منطقی باشد تا آن عده از طرفدارانی که شوق معرفی یک محصول انقلابی از این غول بزرگ ژاپنی را در سر می پرورانند به آرزوی خود دست یابند.
نظر شما در مورد طراحی پرچمدار آینده سونی چیست؟