z3plus-featured
اولین بار روزهای آخر سال گذشته میلادی بود که خبر مشکل داغ کردن پردازنده اسنپدراگون 810 منتشر شد. در اولین روزهای سال تعداد معدودی از شرکت ها از این پردازنده در گوشی های هوشمند خود استفاده کردند که داغ شدن آن را برخی تایید و برخی تکذیب میکردند. سونی که از اوایل سال جاری در حال آماده سازی پرچمدار جدید خود بود، با آگاهی کامل به مشکلات مربوط به داغ کردن پردازنده اسنپدراگون 810 باز هم از این پردازنده در جدیدترین محصول خود استفاده کرد.

اکسپریا +Z3 با تمام کش و قوس های خود، در نهایت ماه گذشته و با قدرتگیری از پردازنده اسنپدراگون 810 به نمایش گذاشته شد. شاید از نظر قدرت و عملکرد نتوانیم بر روی این پردازنده انتقاد زیادی وارد کنیم اما از مشکلات مربوط به داغ کردن آن به سادگی نمیشود گذشت. شاید یکی از علل تاخیر در معرفی این دستگاه، تلاش سونی برای مبارزه با حرارت ایجاد شده توسط این پردازنده بود که در نهایت نتیجه رضایت بخشی را به دنبال نداشت. حالا که این دستگاه معرفی و عرضه شده چه راهی برای کنترل حرارت آن وجود دارد ؟

کمپانی وان پلاس که سال گذشته خود را با اسمارت فون OnePlus One مطرح کرده بود، در حال آماده سازی برای معرفی و عرضه نسل دوم گوشی های هوشمند خود است. این شرکت نیز همانند سونی قصد استفاده از پردازنده اسنپدراگون 810 را در این محصول دارد اما نکته ی عجیب خبری است که چندی پیش منتشر شد. گفته میشود وان پلاس قصد دارد تا توان پردازنده را کاهش دهد تا با این روش بتواند تا حدودی از حرارت ایجاد شده توسط آن بکاهد.

همانطور که مطلع هستید چیپست اسنپدراگون 810 از 8 هسته پردازشی در درون خود استفاده میکند. 4 هسته با توان 2.0 گیگاهرتز و 4 هسته نیز از توان 1.5 گیگاهرتز برخوردارند. اما وان پلاس تصمیم به کاهش توان و آندرکلاک قدرت پردازنده دارد به طوری که گفته میشود OnePlus Two با چهار هسته 1.8 گیگاهرتزی و چهار هسته 1.5 گیگاهرتزی به بازار عرضه خواهد شد.

این کاهش قدرت تا حدودی میتواند در کاهش حرارت دستگاه موثر باشد. البته باید ببینیم در عمل این مقدار چه تاثیری بر روی عملکرد دستگاه میگذارد. حال با توجه به مشکلات موجود در پردازنده اسنپدراگون 810، نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا با کاهش قدرت پردازنده در اکسپریا +Z3 که با یک آپدیت کوچک نیز امکان پذیر است موافقید؟ یا همچنان قدرت را به حرارت ترجیح میدهید؟ نظرات خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید.