cathode ray tube یا لامپ پرتو کاتدی فناوری بود که باعث انقلاب در دنیای فناوری بود. با اختراع این فناوری، دیگر نیازی نبود تا افراد برای مشاهده ی یک فیلم به سینما بروند و می توانستند آن فیلم را در نمایشگرهای موجود در خانه ی خود مشاهده کنند. در دهه های گذشته، صفحه نمایش های CRT جای خود را به نمایشگرهای LCD دادند که در آن ها از کریستال مایع برای نمایش پیکسل ها استفاده می شد. اما حالا و پس از تثبیت موقعیت این نمایشگرها، آن ها در حال جایگزینی با OLED ها هستند که به مراتب عملکرد بهتری را از خود به نمایش می گذارند.

در تصویر زیر می توانید روند رو به رشد استفاده از پنل های OLED در گوشی های هوشمند را مشاهده نمایید. بدین ترتیب، در سال 2004 تنها چند عدد گوشی هوشمند وجود داشتتند که از پنل های OLED در آن ها استفاده شده بود اما حالا و در سال 2017 این تعداد به نزدیک صد مدل گوشی هوشمند افزایش پیدا کرده است.

اما در صورتی که بخواهیم آمار استفاده از پنل های OLED در گوشی های مختلف را بررسی کنیم، باید گفت که در بیشتر گوشی های هوشمند رده بالا مثل پرچمدارهای سامسونگ و اپل، از این پنل ها استفاده شده است در حالی که در گوشی های میان رده و ارزان قیمت تر هنوز استفاده از نمایشگرهای LCD مرسوم است.

اما یکی از مسائلی که در این زمینه وجود دارد، محدودیت تولید این پنل ها می باشد. بدین شکل که در حال حاضر کمپانی سامسونگ تقریباً انحصار تولید نمایشگرهای OLED اسمارت فون ها را به خود اختصاص داده است و سهمی بیش از 95 درصد را در این بازار دارد. اما به تازگی و با حمایت مالی اپل، کمپانی LG نیز به جمع تولیدکنندگان نمایشگرهای OLED پیوسته است.

اما یکی دیگر از مسائلی که در زمینه ی پنل های نمایشگر وجود دارد، استفاده ی حداکثری از پنل های OLED به جای LCD ها در نمایشگر اسمارت واچ ها می باشد. چراکه از نظر مصرف انرژی، OLED ها مصرف بهینه تری دارند که برای ساعت هوشمند یک امر بسیار مهم به شمار می رود.

اما با نگاه به سابقه ی تاریخی انواع پنل ها، این پرسش مطرح می شود که آیا خود نمایشگرهای OLED نیز با فناوری های جدیدی جایگزین خواهد شد یا خیر. در پاسخ باید گفت که حتماً اینطور خواهد بود و نمی توان انتهایی را برای این فناوری تصور کرد. در حال حاضر به نظر می رسد که اپل در حال کار بروی پنل های جدیدی با نام میکرو LED است که از فناوری مشابهی با OLED ها بهره می برد اما تفاوت هایی نیز در آن وجود دارد. از همین رو، این نمایشگرهای جدید قادر خواهند بود تا روشنایی به مراتب بیشتری را نسبت به OLED ها در اختیار کاربران قرار دهند و مصرف انرژی بهینه تری هم داشته باشند.

اما به نظر می رسد که کمپانی های بزرگی چون اپل، سامسونگ، ال جی، گوگل، هوآوی و … به این زودی ها قصد کنار گذاشتن پنل های باکیفیت اولد را ندارند.

منبع: