Sony-Xperia-Z5-Premium-Dual-SIM-Price-Specs-Availability-chrome

روزی روزگاری بود که مردم بیش از هر زمانی گوشی هایِ دو سیم کارته برایشان از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار بود، آن هم به یک دلیل ساده: وقتی دو سیم کارت داشته باشی و قصد استفاده از هر دو سیم کارت را داشته باشی، خیلی راحت تر است که هر دو سیم کارتت را در یک گوشی دو سیم کارته جای دهی تا اینکه دو بار هزینه کنی و دو گوشی با خود حمل کنی!

اما حالا اوضاع شاید به نحوی برای بعضی از کاربران متفاوت شده است. اینکه چرا برخی از کاربران گوشی هایِ هوشمند اصرار به خرید نسخه هایِ تک سیم کارته بعضی از پرچمداران دنیا دارند هنوز مشخص نیست. بعضی از این تفکرات نشأت گرفته از یک خاطره بد میباشد، یا شاید بسیاری به دلیل عدم آگاهی اصرار نابجایی برای تهیه نسخه تک سیم کارته گوشی هایِ پرچمدار دارند.

بهتر است کمی وارد جزئیات شویم. سونی برای اولین بار در پرچمدار نیمه دوم سال 2014 خود از یک نسخه دو سیم کارته در کنار نسخه تک سیم کارته بهره برد. اکسپریا Z3 اولین پرچمدار سونی بود که مجهز به نسخه ای دو سیم کارته شد. شاید بتوان مقصر اصلی شکل گیری خاطرات بد پیرامون نسخه دو سیم کارته پرچمداران سونی را همین گوشی دانست.

سونی به دلایل نامعلومی، قبل از عرضه بروزرسانی اَندروید 5.1 برای نسخه دو سیم کارته گوشی اکسپریا Z3، یک نوع تمایز اساسی بین نسخه دو سیم کارته و تک سیم کارته گوشی اکسپریا Z3 قائل شد. بروزرسانی محصولات برای کاربران محصولات اکسپریا از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است، چون سونی در بروزرسانی هایِ خود معمولاً بهبودهایِ زیادی را لحاظ میکند. از همین جهت و به مناسبت دیر عرضه شدن بروزرسانی هایِ پیش از اَندروید 5.1 برای نسخه دو سیم کارته گوشی اکسپریا Z3، بسیاری به نسخه هایِ دو سیم کارته پرچمداران بعدی سونی بدبین شدند. اما سونی پس از گوشی اکسپریا Z3 و در گوشی اکسپریا +Z3 این مشکل را به صورت کامل مرتفع کرد، تا جایی که نسخه دو سیم کارته گوشی مذکور در بسیاری از مواقع همراه نسخه تک سیم بروزرسانی هایِ مشابهی را دریافت کرد.

حالا و با عرضه محصولات خانواده Z5 سونی و با توجه به عرضه 2 محصول از دو نسخه دو سیم کارته از گوشی هایِ Z5 و اکسپریا Z5 Premium، تجربه نشان داده که مدل تک سیم کارته و دو سیم کارته تفاوت خاصی در دریافت آپدیت ها ندارند و معمولا فریمورهای مختلف را به طور همزمان دریافت میکنند. حتی سونی یک بار زودتر از نسخه تک سیم کارته یک بروزرسانی جدید برای نسخه هایِ دو سیم کارته اش عرضه کرد!

نکته دوم که شاید بعد از بروزرسانی برای انتخاب کاربران نسخه دو سیم کارته گوشی را جایگزین نسخه تک سیم کارته نکند، فاکتوری به نام مصرف باتری است. از لحاظ علمی و عملی ثابت شده است که دو سیم کارته بودن گوشی هایِ هوشمند امروزی به دلیل بهینه سازی هایِ سیستم عامل اَندروید و پشتیبانی رسمی از گوشی هایِ دو سیم کارته بعد از عرضه اَندروید 5.1 توسط گوگل، دیگر جایِ نگرانی پیرامون مصرف باتری از خود به جای نمیگذارد.

این نگرش بسیار غلط میباشد که بگوییم گوشی هایِ دو سیم کارته نسبت به نسخه هایِ تک سیم مصرف باتری بسیار بالاتری دارند، چون عملاً اینگونه نیست. چرا که مصرف روزانه باتری به صدها عامل بستگی دارد که یکی از آنها مصرف شبکه های موبایل است. به جز این عامل که نسخه دو سیم و تک سیم کارت با یکدیگر تفاوت دارند در تمامی موارد دیگر هیچ تفاوتی بین گوشی تک سیم و دو سیم وجود ندارد! همان صفحه نمایش، همان پردازنده و … در بین هر دو گوشی یکسان است.

در مجموع در بین سیکل ترکیبی مصرف باتری، شبکه های موبایل تاثیر آنچنان محسوسی ندارند. بر طبق آزمایشاتی که در لابراتوار تخصصی ما انجام شد، میزان مصرف باتری نسخه دو سیم کارته در هر 48 ساعت شاید 2 ساعت بیشتر باشد! یعنی نسخه دو سیم کارته با دو سیم کارت همزمان فعال اگر در باند کاری 3G تا 48 ساعت دوام بیاورد، نسخه تک سیم کارت 50 ساعت دوام خواهد آورد، که بسیار ناچیز است! به همین خاطر است که صحبت سونی در خصوص دو روز مصرف باتری برای گوشی ها چه برای مدل تک سیم و چه دو سیم همواره تاکید میشود.

علاوه بر این عوامل، در اکسپریا Z3، سونی یک تفاوت دیگر بین گوشی تک سیم کارت و دو سیم کارت خود قائل شده بود که آن هم عدم پشتیبانی از شارژر سریع برای گوشی دو سیم کارت است. اما از اکسپریا Z3 Plus به بعد ما شاهد این هستیم که سونی در این خصوص نیز هر دو نسخه تک سیم کارت و دو سیم کارت را به این فناوری مجهز کرده و در این خصوص نیز دیگر نباید نگران عدم پشتیبانی از شارژر سریع برای نسخه های دو سیم کارت اکسپریا Z3 Plus، اکسپریا Z5 Premium و اکسپریا Z5 باشیم.

در مجموع میتوان گفت این عوامل اصلی ترین دلایل برخی کاربران برای انتخاب نسخه تک سیم کارته پرچمداران سونی نسبت به نسخه تک سیم کارته بود و دلیل قانع کننده دیگری برای تمایز بین این 2 نیست؛ چه اینکه نسخه دو سیم کارته برتری هایِ من جمله استفاده از هر 2 سیم کارت به صورت همزمان را در اختیار کاربر قرار میدهد، که نسخه تک سیم از آن بی بهره است.

اگر به روند ساخت گوشی های پرچمدار در نسل های اخیر نگاهی داشته باشیم متوجه توجه بیشتر به نسخه دو سیم کارته در نقاط مختلف دنیا خواهیم شد. به طور مثال اکسپریا Z3 که اولین تجربه پرچمداران دو سیم کارته سونی بود، به جز کشورهای معدود آسیایی و آفریقا، تنها در دو کشور اروپایی یعنی روسیه و اوکراین عرضه شد. اما نسخه دو سیم کارته آخرین پرچمدار سونی یعنی اکسپریا Z5 هم اکنون در نزدیک به 10 کشور اروپایی مثل فرانسه، پرتغال، لهستان، روسیه، اوکراین و … عرضه شده است.

دلیل این پراکندگی بیشتر نسخه دو سیم کارته در سطح دنیا، میزانِ تقاضایِ بازار آن مناطق برای نسخه هایِ دو سیم کارته پرچمداران مطرح دنیاست. امروزه نه تنها سونی، بلکه شرکت هایِ بزرگ دیگری چون سامسونگ و ال.جی نیز نسخه هایِ دو سیم کارته پرچمداران خود را برای بازارهایِ خاصی که تقاضایِ بیشتری برای نسخه دو سیم کارت دارند عرضه میکنند.

روز به روز تعداد پرچمداران دو سیم کارته کمپانی ها در حال افزایش است و کمپانی هایِ بزرگ دنیا دریافته اند که نیاز بازار بر رویِ نسخه هایِ دو سیم کارته میچرخد، مگر در یک مورد نادر، که مربوط به اُپراتورهایِ بزرگ دنیا در برخی از کشورها میباشد و بر اساس ماهیت خود، گوشی هایِ با قرارداد و به صورت تک سیم کارته در اختیار کاربران خود قرار میدهند.

اما اگر بخواهیم نتیجه گیری کنیم، به این نتیجه میرسیم که سونی تلاش زیادی برای اعتبار بخشیدن به نسخه دو سیم کارته پرچمداران خود دارد و به مدل های Dual نیز همان توجهی را دارد که به نسخه های اصلی داشته که این موضوع را میتوانیم در به روزرسانی های همزمان این گوشی ها نیز به خوبی مشاهده کنیم. درباره مصرف باتری هم که گفته شد نسخه هایِ تک سیم و دو سیم کارته یک گوشی هوشمند تفاوت زیادی در عمر باتری ندارند و بخاطر بهینه سازی هایِ انجام شده در سیستم عامل اَندروید گوگل پس از اَندروید 5.1، دیگر جایِ هیچ نگرانی ای وجود ندارد.

پس میتوانیم چنین نتیجه گیری کنیم که گوشی های دو سیم کارته، نه تنها هیچ چیزی از نسخه های تک سیم کارته کمتر ندارند، بلکه در یک زمینه آن هم پشتیبانی از دو سیم کارت از مدل های تک سیم کارته برتری دارند. پس کاملاً معقول و منطقی است که در هنگام خرید گوشی های هوشمند پرچمدار، انتخاب گوشی دو سیم کارته میتواند گزینه مناسبتری برای کاربر باشد. اگر کاربر قصد استفاده از دو سیم کارت را دارد، کار برای او با انتخاب نسخه Dual راحت میشود و اگر هم قصد استفاده از یک سیم کارت را دارد، با انتخاب مدل دو سیم کارت چیزی را از دست نمیدهد! نظر شما همراهان همیشگی در این خصوص چیست؟