SONY به تازگی XPERIA Z خود را معرفی کرد که رقیبی جدی با نام آیفون ۵ را در برابر خود می بیند.

با هم ویژگی های هر دو را مرور می کنیم.

اندازه

 

آیفون ۵ از مدل قبلی خود بزرگتر است، اما هنوز هم از اکسپریا Z کوچکتر می باشد. عده ای از کاربران سایز آیفون ۵ را بعنوان یک اسمارت فون قبول دارند و با آن راحت هستند ضمن اینکه آنها Xperia Z را دستگاهی بزرگ می دانند. از طرف دیگر بعضی صفحه نمایش بزرگتر را یک برتری برای دستگاه می دانند. به هر حال هر دو این محصولات در این بخش خوب هستند و انتخاب یکی از آنها کاملا به سلیقه شما بستگی دارد.

وزن

 

در بخش وزن دستگاه، آیفون ۵ به مراتب سبک تر است. پشت اسمارت فون اکسپریا Z شیشه وجود دارد که یکی از دلائل وزن اضافه آن می باشد و البته حس بسیار خوبی را به کاربر منتقل می کند (در هنگام در دست گرفتن)

صفحه نمایش

 

اکسپریا Z هم از صفحه نمایشی فول اچ دی بهره می برد که از نظر چگالی پیکسلی وضعیت بسیار بهتری نسبت به آیفون ۵ دارد،

پردازنده

اسمارت فون Xperia Z دارای  پروسسوری یعنی Snapdragon S4 Pro. از سوی دیگر A6 اپل وجود دارد.
رم و حافظه داخلی
رم اکسپریا Z دقیقا دو برابر مقدار رم آیفون ۵ می باشد یعنی ۲ گیگابایت. در بخش حافظه داخلی، کاربر میتواند گزینه های مختلفی در مورد آیفون ۵ انتخاب نماید، در حالیکه اکسپریا Z حافظه داخلی ۱۶ گیگابایتی دارد و البته دارای اسلات مایکرواس دی است.
وایرلس و باتری

هر دو قابلیت پشتیبانی از LTE را دارند. در بخش باتری، اکسپریا Z باتری بزرگتری دارد اما در برابر حدود ۱ میلیون پیکسل بیشتر هم نسبت به صفحه نمایش آیفون ۵ دارد که انرژی بیشتری را مصرف می کند. باتری برای هر دو دستگاه کافی به نظر می رسد.

دوربین
مگاپیکسل تنها یکی از عناصر خوب بودن دوربین می باشند، اما در بخش دوربین به نظر می رسد دوربین اکسپریا Z بهتر از آیفون ۵ است.
Xperia Z اسمارت فونی ضد آب +گرد و غبار است که میتواند یک ویژگی بسیار خوب برای آن باشد، اما از طرف دیگر جمع و جور بودن و سبکی آیفون ۵ هم میتواند برگ برنده این اسمارت فون باشد. شما کدامیک را برای خرید ترجیح می دهید؟ دلیل شما برای انتخاب دستگاه مورد نظر چیست؟