08_Xperia_Z3_-_Copper_08
این روزها با بالارفتن قدرت سخت افزاری گوشی های هوشمند، به خصوص اسمارت فون های بالارده، بحث حرارت دستگاه نیز به یک مبحث پیچیده تبدیل شده است. در کنار مزایای گوشی های هوشمند، کم کم داغ نشدن و یا کمتر داغ شدن یک گوشی هوشمند را نیز باید به عنوان یک فاکتور اساسی در مقایسه ها وارد کنیم.

اکسپریا Z3 Plus جدیدترین دستاورد سونی از خانواده Z است که نمایی کامل از تکامل این خانواده نیز محسوب میشود. سونی به خوبی در این دستگاه خانواده Z را به اوج خود رسانده و از جدیدترین سخت افزار موجود نیز در آن استفاده کرده است. جدیدترین سخت افزار از خانواده کوالکام، چیزی نیست جز پردازنده اسنپدراگون 810 که در کنار تمام ویژگی های مثبت خود، با مشکلاتی نظیر داغ شدن همراه است.

مشکل داغ شدن دستگاه، این روزها نه تنها در اکسپریا Z3 plus بلکه در دیگر گوشی های هوشمند بالارده نیز مشاهده میشود. اما اینکه این حرارت تا چه اندازه به بیرون منتقل شود و کاربر تا چه حد حرارت را با دستان خود احساس میکند بحثی دیگر است.

جمعی از کاربران XDA در یک اقدام جالب، روشی ساده و ارزان را کشف کردند که بوسیله آن حرارت گوشی هوشمند تا حدی کنترل میشود. این آزمایش بر روی اکسپریا Z3 Plus انجام شده و توسط آن کاربران در سه حالت این دستگاه را مورد آزمایش قرار دادند. در حالت اول از اکسپریا Z3 Plus به صورت معمولی تست بنچمارک AnTuTu گرفته شده و عملکرد آن با محاسبه میزان حرارت بررسی شد. در حالت دوم تست بنچمارک از یک دستگاه اکسپریا Z3 Plus با کاور گرفته شده و در حالت سوم که ابتکار اصلی این کاربران میباشد، یک ورق فویل آلومنیومی آشپزخانه، در درون کاور و پشت بدنه دستگاه قرار گرفته و گوشی مورد آزمایش واقع شد.
Xperia-Z3-Throttling_2-640x360
جالب اینجاست که در این آزمایش، بهترین عملکرد ممکن برای زمانی است که فویل آلومینیومی در درون قاب و پشت دستگاه قرار گرفته است. پس از آن گوشی با قاب و در آخر نیز گوشی بدون هیچگونه قاب محافظ، عملکرد خود را نشان دادند. در نمودار زیر میزان کاهش عملکرد دستگاه را در حرارت های مختلف مشاهده میکنید.

آزمایش اول گوشی بدون قاب محافظ
Xperia-Z3-No-Case
آزمایش دوم گوشی با قاب محافظ
Xperia-Z3-With-Case
آزمایش سوم گوشی با قاب و فویل آلومینومی در درون آن
Xperia-Z3-With-Case-and-Foil

 

Xperiablog