16510

به نقل از خبرگزاری فارس، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و اَرز با تشکیل کمیته‌ ای در صدد اجرای دوباره طرح رجیستر گوشی هایِ موبایل است. وزیر ارتباطات که وزارت‌ خانه متبوعش دو نماینده در این کمیته دارد، توضیح داده که این طرح با هدف جلوگیری از قاچاق گوشی و پیدا کردن گوشی‌ هایِ مسروقه اجرا میشود. در این پیشنهاد مطرح شده است وارد کنندگانی که اقدام به واردات قانونی موبایل میکنند، شماره سریال‌ کالاهای وارداتی خود را در گمرک و سازمان تنظیم مقررات ثبت کنند و  سیم‌ کارت‌ اُپراتورهای تلفن همراه روی دستگاه‌ هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌‌ اند فعال نخواهد شد.

سیدعلیرضا گلستانی در گفتگو با خبرگزاری فارس میگوید : از آغاز، ثبت IMEI گوشی‌ هایِ در دست مردم و وارداتی از ۱۵ مهر خبر داد و گفت : در مرحله بعد گوشی‌ هایی که به‌ صورت رسمی وارد نشده‌ اند دیگر فعال نخواهند شد. معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و اَرز با بیان اینکه اجرایِ دوباره طرح رجیستری دارایِ فازبندی است، اظهار داشت : فاز نخست تهیه بانک اطلاعاتی از IMEI گوشی‌ هایِ موجود است، که بر این اساس از ۱۵ مهرماه سال جاری گوشی‌ هایی که از مبادی قانونی گمرکی وارد شده‌ اند و وارد میشوند IMEI این گوشی‌ها در گمرک ثبت میشود. وی ادامه داد : همچنین IMEI گوشی‌ هایی که در دست مردم است نیز از طریق سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات در حال ثبت شدن است. گلستانی افزود : مرحله بعدی، فعال نشدن گوشی‌ هایی است که به‌ صورت رسمی وارد نشده‌ اند، که درباره زمان اجرای این مرحله هنوز تصمیم نهایی اعلام نشده است.

طرح رجیستر گوشی موبایل در سال‌ هایِ پیش نیز به اجرا درآمد، اما با شکست مواجه شد. بازخوانی تجربه‌ های سال‌ های نه چندان دور، دلایل شکست این طرح را نشان میدهد. طبق تجربه‌ هایِ فعالان بازار از آن روزها، یکی از تقلب‌ هایِ رایج در این طرح، کپی کردن کد IMEI (شماره سریال گوشی) بوده است. افرادی در اقدامی بسیار ساده و به صورت نرم افزاری، کد IMEI یک گوشی که به صورت رسمی وارد شده بود را برای تعدادی از گوشی‌ های قاچاق و حتی برای یک محموله از گوشی‌ های قاچاق کپی میکردند. سختی این کار تنها حدود 4 تا 5 هزار تومان هزینه بسته‌ بندی مجدد و لیبل زدن بود؛ از این رو کمکی به جلوگیری از قاچاق نکرد.

وحید صدوقی مدیرعامل همراه اول در گفت‌ و گو با خبرنگار فناوری اطلاعات فارس در پاسخ به این سوال که چه راه‌ حلی برای این مشکل وجود دارد گفت : تا زمانی که با دستگاه ساده‌ ای میتوان کد IMEI گوشی را تغییر داد و این دستگاه به وفور در بازار وجود دارد، اجرای رجیستری و موضوعات مربوطه بر اساس کد IMEI گوشی چگونه قابل اجراست؟

همچنین در حالی که طبق گفته تازه مسئولان یکی از کارکردهای رجیستر گوشی که از طریق ثبت شماره سریال انجام می‌شود، پیدا کردن گوشی‌های مسروقه و مفقوده است، اما اظهارات فعالان بازار نشان میدهد که طرح رجیستری در عمل یافتن گوشی‌ هایِ مسروقه را با مشکل مواجه کرده بود. زیرا به دفعات مشاهده میشد که از شماره سریال مسروقه گزارش شده، بیش از یک عدد گوشی در شبکه فعال است و تشخیص اینکه کدام دستگاه اصلی و کدام دستگاه سرقت شده، ممکن نبود. این شرایط حتی فضا را برای سارقان امن‌تر نیز کرده بود.

ایجاد رانت در ثبت سریال‌ هایِ قاچاق نیز از دیگر معضلات دورۀ سابق اجرایِ طرح رجیستری بوده است. آن زمان برخی افراد به واسطه آشنایی و ارتباط با کارمندان دولتی مخابرات، به صورت غیر مجاز سریال‌ های قاچاق را در سیستم فعال میکردند و به طور مستقیم به بی‌ تاثیر شدن این طرح کمک کردند. اینکه آینده چگونه رقم خواهد خورد و نهایتاً چه برنامه ای برای طرح رجیستر گوشی هایِ موبایل در نظر گرفته شده است هنوز مشخص نیست.