qualcomm-snapdragon

هیچ شکی در این موضوع نیست که چیپست اسنپدراگون 810 نه تنها برای کوآلکام، بلکه برای تمام شرکایِ تجاری این شرکت که از این چیپست در محصولات خود استفاده کرده اند مشکلات عدیده ای ایجاد کرده است. همانطور که شاید بدانید، از بدو معرفی این محصول تا به امروز، کوآلکام تحت فشارهایِ شدیدی از بابت حرارت زیاد ایجاد شده توسط آخرین محصول خود قرار گرفته است.

چیپست اسنپدراگون 810 کوآلکام چه قبل از عرضه و چه پس از عرضه همواره مورد انتقاد شدید اصحاب رسانه و کاربران واقع شده است. البته کوآلکام با تلاش هایِ اَخیر خود به واسطه باز طراحی چیپست مذکور توانست کمی از این بار انتقادها را از سر خود بردارد، اما هیچوقت نگرش جامعه دیجیتال دنیا نسبت به آخرین دستاورد کوآلکام تغییر نکرد.

علی ای حال، باید قبول کنیم که این موضوع مربوط به گذشته است و شاید باورش سخت باشد که خیلی زودتر از آن چیزی که فکرش را میکردیم داستان اسنپدراگون 810 در حال تمام شدن است. منابع خبری ما از چین خبر میدهند که کوآلکام قصد دارد هفته آینده از آخرین دستاورد قدرتمند خود پرده بردارد.

ماه گذشته شایعاتی در سطح وب منتشر شده بود مبنی بر اینکه کوآلکام ساخت نمونه هایِ آزمایشی چیپست اسنپدراگون 820 را به اتمام رسانده و نمونه هایِ از پیش تولید شده خود را برای تست در اختیار تولیدکنندگان عمده تلفن همراه من جمله سونی و اچ.تی.سی قرار داده است تا آزمایش هایِ لازم را بر رویِ چیپست مذکور انجام دهند.

البته این موضوع به معنایِ رونمایی از این محصول نبود و تا به امروز سخنی از این محصول معرفی نشده کوآلکام نبود. اما سرانجام امروز منابع چینی خبرهایِ تازه و داغی از رونمایی رسمی چیپست اسنپدراگون 820 کوآلکام در روز 11 آگوست 2015 میلادی و طی مراسمی در شهر لس آنجلس آمریکا میدهند.

snapdragon-820

تا به امروز گمانه زنی هایِ زیادی پیرامون مشخصات احتمالی این محصول انجام شده است، که منبع ما بعضی از این گمانه زنی ها را تأیید میکند. خبر میرسد که کوآلکام در نسل جدید چیپست هایِ خود بالأخره از معماری قدیمی big.Little و هسته هایِ ARM دست برداشته است و قرار است در این محصول از هسته هایِ شخصی سازی شده و پر قدرت « Kryo » خود استفاده کند.

همچنین تأیید شده است که هسته هایِ این چیپست به صورت موازی فعالیت خواهند کرد و چیپ گرافیکی توانمند آدرنو 530 با فرکانس 650 مگاهرتز با قابلیت رمز گشایی ویدئوهایِ 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه و رمزگذاری ویدئوهایِ 4K با سرعت 30 فریم بر ثانیه به همراه پشتیبانی از حـافظـه هــایِ رم LPDDR4 و مــودم داخی با فنــاوری LTE Cat.10 در قلب تپنده این محصول قدرت نمایی خواهند کرد.

در کنار همه اینها و در کمال تعجب، این منبع معتبر از 4 هسته ای بودن چیپست مذکور خبر میدهد، که با انتظارات اصحاب رسانه و کاربران دنیا کمی مغایر است. البته این شایعه از حدود 1 ماه پیش در بیشتر رسانه هایِ معتبر دیجیتال پخش شده بود و حالا نیز توسط منبع معتبر ما تأیید شده است.

در مجموع، باید تا هفته آینده منتظر بمانیم و ببینیم که چه اتفاقاتی رُخ خواهد داد. اگر این موضوع به حقیقت بپیوندد و کوآلکام هفته آینده از چیپست اسنپدراگون 820 رسماً پرده بردارد، شانس استفاده از این محصول برتر در گوشی آینده سونی که حالا چشم بسیاری به آن دوخته شده است بیشتر میشود.

منبع: