دقایقی پیش مطلع شدیم که کمپانی کوآلکام دعوتنامه هایِ مراسم اختصاصی معرفی چیپست جدید میان رده خود را برایِ اصحاب رسانه ارسال کرده است. گفته میشود چیپست اسنپدراگون 660 ادامه دهنده راه چیپست قدرتمند اسنپدراگون 652 خواهد بود، اما قدرتی در حد و حدود پرچمداران کمپانی کوآلکام دارد و به همین دلیل تمامی نگاه ها به سمت این مراسم معطوف است.

گفته میشود این چیپست از 8 هسته پردازشی و شخصی سازی شده Kyro 280 بهره میبرد، که پیش از این در چیپست پرچمدار این کمپانی، اسنپدراگون 835 از آن استفاده شده بود. اما این چیپست به جایِ فناوری ساخت 10 نانومتری به کار رفته در چیپست اسنپدراگون 835 از فناوری ساخت 14 نانومتری بهره میبرد، که تفاوت ها را در این قسمت به خوبی مشخص میکند.

البته نباید فراموش کنیم که در حال حاضر چیپست Kirin 960 هوآوی که چیپست A10 اَپِل را پشت سر گذاشته است از فناوری ساخت 16 نانومتری استفاده میکند. در بخش چیپ گرافیکی نیز گفته میشود کوآلکام در نظر دارد از آدرنو 512 در این چیپست استفاده کند، که نسبت به آدرنویِ 540 به کار گرفته شده در اسنپدراگون 835 قطعاً از قدرت کمتری برخوردار خواهد بود، اما تا چه میزان، مشخص نیست.

منبع معتبری اشاره کرده است که این چیپست 2 خوشه ای میباشد و هسته هایِ خوشه اول از آن نوع Cortex-A73 و هسته هایِ خوشه دوم از نوع Cortex-A53 میباشند. همچنین، گفته میشود این چیپست قدرتمند از حافظه هایِ رم LPPDR4X با حدأکثر سرعت 1866 مگاهرتز، مودم داخلی با فناوری LTE Cat 10 و دوربینی با حدأکثر رزلوشن 24 مگاپیکسل پشتیبانی به عمل می آورد.

کوآلکام در نظر دارد سه شنبه هفته آینده از این چیپست قدرتمند رونمایی کند و به این ترتیب در تاریخ 9 می 2017 میلادی به تمام این سوالات پاسخ درستی داده خواهد شد. احتمالاً سونی که از شرکایِ تجاری اصلی کوآلکام میباشد باز هم برایِ اولین بار در دنیا از این چیپست بر رویِ یک گوشی هوشمند اکسپریا همچون اسنپدراگون 835 استفاده خواهد کرد. نظر شما در این باره چیست؟

منبع: