xperia-xz-adaptive-charging-desktop-425f539f3b7dd78e2a3d6c95e59b15e0

صبح دیروز بود که سونی با انتشار قریب الوقوع اَندروید 7.0 نوقا همه ما رو شوکه کرد. سونی چند دوره ای است که بروزرسانی هایِ خود را در سکوت کامل خبری انجام میدهد و با توجه به اینکه زمان تقریبی انتشار اَندروید نوقایِ سونی را تا حدودی میدانستیم، باز از انتشار یکباره این بروزرسانی شوکه شدیم.

علی ایحال سونی بالأخره انتشار بروزرسانی اَندروید 7.0 را صبح دیروز با گوشی اکسپریا X Performance آغاز کرد و امروز پایِ این بروزرسانی به جدیدترین پرچمدار سونی، گوشی محبوب اکسپریا XZ نیز رسید. در اولین ساعات انتشار، این بروزرسانی در منطقه خاورمیانه، آن هم به صورت OTA در اختیار کاربران قرار گرفت، که نشان از اهمیت منطقه خاورمیانه برایِ سونی دارد.

امروز تا جایی که ممکن بود سعی کردیم خبرهایِ مربوط به بروزرسانی اَندروید 7.0 را برایِ شما همراهان همیشگی منتشر کنیم و در فرصت کوتاهی که در اختیار داشتیم، توانستیم نگاهی اجمالی و ویدئویی به اَندروید 7.0 نوقا بر رویِ گوشی اکسپریا XZ داشته باشیم و اَکنون وقت آن رسیده است که با بررسی تصویری مهم ترین تغییرات این نسخه از اَندروید در خدمت شما عزیزان باشیم.

سونی در اَندروید 7.0 نوقا تغییرات زیادی را در قسمت هایِ مختلف رام رسمی گوشی هایِ اکسپریا ایجاد کرده است، که سعی میکنیم حتی الامکان از تمام آنها برایِ شما سخن بگوییم. برخی بخش ها تغییر یافته اند و برخی دیگر تازه اضافه شده اند، که درباره همه این موارد صحبت خواهیم کرد و به توضیح قسمت هایِ تغییر یافته خواهیم پرداخت. پس بهتر است سخن کوتاه کنیم و هر چه سریعتر به سراغ ویژگی هایِ اَندروید 7.0 نوقا بر رویِ گوشی اکسپریا XZ برویم. با ما همراه باشید…


1. مولتی ویندوز
بدون شک، مهمترین تغییر ذاتی اندروید 7.0، وجود قابلیت مولتی ویندوز یا همان دو پنجره ای است. سونی پیش تر از قابلیت اسمال اپ در گوشی های خود بهره برده بود که امکان استفاده از چند برنامه به طور همزمان بر روی صفحه را در اختیار کاربر قرار میداد. با حذف این قابلیت در سری X بسیاری به سونی انتقاد کردند اما بدون تردید، سونی به دلیل وجود قابلیت مولتی ویندوز ترجیح به حذف قابلیت اسمال اپ از گوشی های خود گرفت.

مولتی ویندوز حالا کاری مشابه با همان اسمال اپ را به صورتی دیگر انجام میدهد. با مولتی ویندوز میتوانید صفحه نمایش دستگاه را به دو قسمت تقسیم کرده و از دو برنامه به طور همزمان استفاده کنید. البته یک نکته در اینجا قابل ذکر است که تمامی برنامه ها امکان استفاده در این حالت را ندارند. تنها برنامه هایی که از قابلیت مولتی ویندوز پشتیبانی میکنند در این حالت اجرا میشوند که البته اکثر برنامه های موجود در گوگل پلی که در چند ماه گذشته حداقل یک به روزرسانی داشتند خود را با این قابلیت تطبیق دادند.

اندازه پنجره ها در این حالت قابل تغییر است و شما میتوانید متناسب با نیاز خود یکی از پنجره ها را بزرگتر و دیگری را کوچکتر کنید. دکمه آخرین برنامه ها (دکمه سمت راست در بین دکمه های سه گانه) هنگامی که این قابلیت را فعال کنید به صورت دو پنجره کوچک در می آیند که با کلیک بر روی آن به صورت سریع بین حالت مولتی ویندوز و حالت معمولی (تک پنجره ای) جا به جا خواهید شد.


2. بخش مکالمه، تماس ها و مخاطبین

تقریباً میتوان این بخش را یکی از پر تغییرترین بخش هایِ اَندروید 7.0 نوقا دانست. سونی منویِ برنامه تماس و مخاطبین را به کُلی دچار تغییر و تحولاتی ساخته است و حالا پس از 2 نسخه مختلف از اَندروید، این بخش بسیار کارآمدتر از قبل شده است. اَکنون کُلاً 3 سربرگ در صفحه اصلی تماس هایِ شما وجود دارد. سربرگ اول مربوط به مخاطبین ستاره دار هستند؛ دومین سربرگ مربوط به لیست تماس ها و سومین سربرگ هم مخاطبین. سربرگ اول و آخر دچار تغییرات بنیادین نشده اند، اما سربرگ میانی که مربوط به لیست تماس هاست به کُلی تغییر یافته است. در این بخش، همچنین وقتی شماره ای ناشناس با شما تماس میگیرد، بر اساس کُد منطقه ای که آن تماس با شما گرفته شده است، به صورت بسیار هوشمندی منطقه تماس به شما نمایش داده خواهد شد.

حالا تمامی تماس هایِ گرفته شده با شکل بسیار خاصی و با فاصله بسیار مناسبی از هم نشان داده میشوند و وقتی هر مخاطب را لمس میکنید، در درون آن میتوانید جزئیات زیادی من جمله شماره تلفن، تماس هایِ دریافتی و ارسالی به همراه زمان دریافت یا ارسال و مدت مکالمه را مشاهده کنید. در این بخش میتوانید شماره مورد نظر خود را قبل از تماس ویرایش کنید، شماره مورد نظر را در حافظه موقت ذخیره کنید یا حتی شماره مورد نظر را مسدود کنید. ویژگی مسدود کردن تماس یکی از قابلیت هایِ بسیار حیاتی و مهمی است که پس از مدت ها دوباره به گوشی هایِ اکسپریا اضافه شده است. در بخش تماس ها، منویِ تماس تغییری نداشته است، اما جایِ آیکن شماره گیر تغییر یافته و لیست تماس ها به کُلی دچار تغییر و تحول شده اند.


3. منوی تنظیمات

این بخش یکی از کم تغییرترین بخش هایِ رام اَندروید 7.0 نوقا در گوشی هایِ اکسپریاست. سونی تغییرات زیادی در بخش منویِ اصلی تنظیمات دستگاه لحاظ نکرده است و تنها 2 بخش از یکدیگر تفکیک شده اند. بخش هایِ صدا و اعلانیه ها حالا از هم جُدا شده اند و هر کدام بخشی را به خود اختصاص داده اند.

همچنین، در این بخش وقتی از منویِ تنظیمات بیرون میروید، آخرین تغییر انجام شده در تنظیمات دستگاه به صورت سربرگی در بالایِ گوشی به نمایش در می آید.


4. اعلانیه ها

یکی از ویژگی هایِ ذاتی اَندروید 7.0 نوقا، نوار اعلانیه هایِ جدید است. سونی نیز همگام با این تغییر سیستمی، بخش اعلانیه ها را تا حدود بسیار زیادی متحول ساخته است. حالا با پایین کشیدن نوار اعلانیه میتوانید به برخی از ویژگی هایِ حیاتی دسترسی سریع داشته باشید و آنها را کنترل کنید. وقتی 2 بار اعلانیه را پایین بکشید صفحه ای کامل از دسترسی هایِ سریع به شما نمایش داده میشود، که در صورت زیاد بودن به صورت 2 صفحه ای بیرون می آید. در این بخش شکل اعلانیه هایِ دریافتی نیز تغییر یافته اند و اَکنون به شکل بسیار زیبایی در نوار اعلانیه نشان داده میشوند. ما برایِ نشان دادن پیام کوتاه دریافت شده یا تماس از دست رفته در بخش اعلانیه ها تصویری تهیه کرده ایم، که شکل و شمایل جدید این بخش را به خوبی برایِ شما به تصویر میکشد.

اگر ویدئویِ نگاه اجمالی بر اَندروید 7.0 نوقا را تماشا کرده باشید، حتماً میدانید که سونی در این بخش دسترسی سریعی به بخش داده ها و نمودار مصرف باتری را برایِ کاربران فراهم کرده است. این ویژگی بسیار به درد کاربران میخورد و برایِ تماشایِ نمودار مصرف باتری دیگر نیازی نیست حتماً به تنظیمات دستگاه مراجعه کرده و آنرا مشاهده کنند. همچنین، نمودار مصرف داده نیز به صورت بسیار جالبی در نوار اعلانیه ها نمایش داده میشود و کاربران میتوانند به سادگی داده مصرف شده خود را در اعلانیه ها مشاهده کنند.


5. کاربران و دسترسی کاربر میهمان

این بخش نیز تغییرات مناسبی به خود دیده است. حالا کاربر میتواند تا 5 کاربرا را به لیست کاربران مجاز گوشی هوشمند خود معرفی کند. در این بخش ویژگی جدیدی برایِ دسترسی برقراری تماس نیز به بخش کاربران میهمان افزوده شده است، که جایِ خالیش تا پیش از این احساس میشد و اَکنون در اختیار کاربران قرار دارد.

تغییر دیگری که در این بخش مد نظر میاشد، مربوط به اطلاعات حیاتی شخص یا در واقع همان اطلاعات اورژانسی صاحب گوشی میباشد. این ویژگی از دیرباز در گوشی هایِ اَندرویدی در بخش مخاطبین وجود داشته است و اَکنون بسیار پیشرفته تر از قبل به بخش کاربران اضافه شده است. حالا کاربران میتوانند اطلاعات حیاتی بسیار زیادی همچون گروه خونی، حساسیت ها، داروهایِ مصرفی و حتی توصیه هایِ پزشکی را در بخش اطلاعات اورژانسی وارد کنند تا در موقع نیاز از آنها بهره گرفته شود.


6. تنظیمات صفحه نمایش

در این بخش 2 گزینه بسیار جالب و البته جدید و کاربردی افزوده شده است که جایِ خالیش تا پیش از این احساس میشد. سونی در بخش تنظیمات صفحه نمایش گزینه ای برایِ تغییر اندازه فونت ها به صورت زنده ایجاد کرده است و برایِ تغییر غلظت صفحه نمایش نیز گزینه ای در دسترس کاربران قرار گرفته است که بدون نیاز به دسترسی روت یا هر گونه گرفتاری دیگری میتوانند غلظت صفحه نمایش خود را از بین 3 حالت پیشفرض انتخاب کنند. درباره ویژگی دوم در ویدئویِ بررسی اجمالی اَندروید 7.0 نوقا توضیحاتی را ارائه داده ایم.


7. سایر ویژگی ها و تغییرات

در نسخه جدید اَندروید، گوگل پشتیبانی از صفحه کلیدهایِ فیزیکی را به سیستم عامل محبوب خود افزوده است و اَکنون کاربران میتوانند به صورت رسمی از صفحات کلید فیزیکی بر رویِ گوشی خود با اَندروید 7.0 نوقا بهره ببرند. بخش پیام ها نیز با تغییراتی همراه شده است و اَکنون کاربران میتوانند عکس یا فیلمی را به صورت پیام چند رسانه ای از طریق برنامه پیام رسان اختصاصی اکسپریا به دوستانشان ارسال کنند. ظاهر این بخش اما دستخوش تغییر آنچنانی نشده است.

در بخش تنظیمات امنیتی نیز تغییراتی رُخ داده است و اَکنون بخش مربوط به سنسور اثر انگشت از دیگر راهکارهایِ امنیتی جُدا شده است. بخش مدیریت داده نیز بسیار پیشرفته تر از قبل شده است و همانطور که گوگل قول داده بود، بهینه سازی مصرف دیتا بسیار بهتر از قبل صورت میگیرد و کاربران میتوانند دیتایِ مصرفی خود را به صورت کامل مدیریت کنند. در تنظیمات شبکه بی سیم ( Wi-Fi ) نیز تغییراتی لحاظ شده است و کاربران میتوانند دسترسی به یک یا چند شبکه بی سیم را محدود کنند.


اینها تقریباً مهمترین تغییراتی بودند که سونی در اَندروید 7.0 نوقا برایِ گوشی اکسپریا XZ در نظر گرفته است. با این حال تغییرات دیگری نیز در جای جای رابط کاربری دستگاه نیز مشاهده میشود. بسیاری از برنامه ها در این نسخه به روزرسانی شدند که با خود تغییرات کوچک و بزرگی به همراه داشتند. اما از آنچه که به ظواهر بستگی دارد اگر بگذریم، بدیهی است که بررسی هایِ بیشتر پیرامون مسایلی چون بهبود مصرف باتری و تست هایِ مربوط به دوربین و بنچمارک نیازمند زمان بیشتری است و در آینده ای نزدیک با بررسی هایِ تخصصی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. این موضوع را نیز مد نظر داشته باشید که ما تنها تغییرات بسیار محسوس را برایِ شما در این بررسی لیست کردیم و تغییرات بنیادین زیادی در این نسخه از اَندروید صورت گرفته است که نمیتوان با عکس به آنها اشاره کرد و باید در عمل تجربه شود.