قابلیت تغییر فونت گوشی هایِ هوشمند چیز جدیدی نیست و کمپانی هایِ مختلفی تا به امروز این قابلیت را بر رویِ گوشی هایِ هوشمند خود پیاده سازی کرده اند. اما شاید برایِ بسیاری از کاربران گوشی هایِ هوشمند سونی این موضوع بسیار مهم باشد که بتوانند فونت گوشی اکسپریایِ خود را تغییر دهند. حال، باید بگوییم که سونی پس از سالیان سال، بالأخره به صدایِ کاربران خود گوش داده است و در آخرین نسخه از رام یکی از گوشی هایِ هوشمند برتر خود، نهایتاً قابلیت تغییر فونت را به گوشی هایِ اکسپریا افزوده است.

سونی در بروزرسانی تازه ای که برایِ نسخه ژاپنی گوشی اکسپریا XZ که متعلق به اُپراتور معروف NTT DoCoMo میباشد، این قابلیت را افزوده است. نکته بسیار جالب اینجاست که این قابلیت با نصب یک فایل سیستمی بسیار ساده و کوچک قابل استفاده در سایر گوشی هایِ سری X سونی میباشد.

این پکیج تنها برایِ گوشی اکسپریا XZ و تنها اَندروید 7.0 نوقا توسعه داده شده است و خبر خوب اینکه با نصب این پکیج سیستمی بر رویِ گوشی اکسپریا XZ، توانستیم آنرا بر رویِ گوشی مذکور اجرا کنیم. شاید بسیار هیجان انگیز باشد که اعلام کنیم با نصب این فایل سیستمی توانستیم بخشی جدید به قسمت Display تنظیمات گوشی اکسپریا XZ اضافه کنیم و آنرا اجرا کنیم، اما زیاد هیجان زده نشوید!

بخش جدیدی که از آن صحبت میکنیم با نام Change Font ذیل قسمت View در Display ظاهر میشود و وقتی که وارد آن میشوید، یک فونت سیستمی که بر رویِ تمامی گوشی هایِ اکسپریا در حال اجرا میباشد به همراه 4 فونت شخصی سازی شده و بسیار زیبا دیده میشود، که با انتخاب یکی از 4 فونت شخصی سازی شده، سیستم پیغامی مبنی بر اِعمال آن بر رویِ گوشی شما پس از راه اندازی مجدد میدهد.

اما متأسفانه پس از راه اندازی مجدد گوشی تغییری مشاهده نمیشود و این موضوع یک منشأ فنی دارد. در حال حاضر به دلیل وجود نداشتن هیچ فونتی غیر از فونت اصلی گوشی هایِ اکسپریا، سیستم نمیتواند فونت هایِ شخصی سازی شده معرفی شده در برنامه مذکور را پیدا کند و به همین دلیل پس از راه اندازی مجدد گوشی، تغییری در فونت ها ایجاد نمیشود.

حال آنکه این خود خبری بسیار سرور آوری برایِ کاربران گوشی هایِ اکسپریا میباشد، چون سونی نهایتاً این قابلیت را برایِ نسخه ژاپنی گوشی اکسپریا XZ در دست آزمایش دارد و شاید در آینده ای نزدیک شاهد اضافه شدن این قابلیت به نسخه هایِ جهانی پرچمدار اکسپریا و سایر گوشی هایِ خانواده X سونی و حتی گوشی هایی که بروزرسانی اَندروید 7.0 را دریافت کرده اند باشیم.