اگر به خاطر داشته باشید، حدود یک ماه قبل بود که مژده ورود هاردهای SSD جدید سونی به ایران را در آینده ای نزدیک دادیم. حال بعد از گذشت یک ماه، قیمت و تاریخ دقیق عرضه این هاردها که قرار است توسط شرکت ایران رهجو به عنوان نماینده رسمی سونی وارد کشور شوند مشخص شده است.

هاردهای فوق فشرده SL-BG1 و SL-BG2 دو مدل از SSD های جدید سونی هستند که به زودی در ایران عرضه میشوند. هر دو مدل قابلیت خواندن اطلاعات تا سرعت 450 مگابایت بر ثانیه را دارند. هر دو مدل تنها 35 گرم وزن داشته و فضایی کمتر از یک کارت اعتباری را اشغال میکنند. تنها تفاوت این دو مدل نیز فضا ذخیره سازی آنهاست که مدل SL-BG1 فضای 128 گیگابایت و مدل SL-BG2 نیز فضای 256 گیگابایت را در خود جای داده است.

اگر علاقه مند به خرید هارد های SSD سونی هستید نوید این راه میدهیم که این دو هارد قرار است از شنبه هفته آینده یعنی 9 بهمن به صورت رسمی در ایران عرضه شوند. از شنبه هفته آینده رنگ مشکی این هاردها و هفته بعد از آن رنگ نقره ای این هارد در فروشگاه های مجاز مثل سونی آنلاین قابل خرید خواهد بود. و اما قیمت تعیین شده برای مدل 128 گیگابایتی این هارد در ایران 399 هزار تومان و قیمت مدل 256 گیگابایتی نیز 575 هزار تومان اعلام شده که با توجه به ماهیت این هاردها و قیمت رقبای موجود بسیار ایده آل و مناسب به نظر میرسد.

شاید این سوال برای شما پدید آمده که چرا قیمت این هاردها تا این اندازه از هارد های اکسترنال و اینترنال گرانتر است؟ پس بد نیست در مورد ماهیت هاردهای SSD کمی بیشتر بدانیم. SSD همچون حافظه های فلش مموری از مدار های مجتمع به عنوان حافظه استفاده میکند و هیچ قطعه متحرکی نداشته و با وجود مصرف بسیار کمتر انرژی سرعت به مراتب بیشتری از HDD دارند. مزیت مصرف انرژی کمتر این هاردها هنگام اتصال به لپ تاپ ها خود را نشان میدهند که به مراتب نسبت به هاردهای اکسترنال باتری کمتری مصرف میکنند.

اما حافظه های سنتی HDD از یک یا چند دیسک مغناطیسی استفاده میکند که به وسیله یک هد اطلاعات از روی آن خوانده میشود که با توجه به سرعت چرخش هد و سازوکار کلی دستگاه حجم ذخیره سازی و سرعت خواندن و نوشتن میتواند متفاوت باشد.

حافظه SSD از HDD گران تر ولی در عوض سرعت SSD از HDD بیشتر است. از آنجایی که اساساً HDD از دیسک مغناطیسی استفاده میکند اثرات مغناطیسی بیرونی ممکن است اطلاعات را پاک کند اما SSD از این اثرات در امان است. SSD ها به خاطر قیمت بالای آن ها معمولا فضای ذخیره سازی کمتری دارند.

قسمت متحرک درون حافظه های HDD تا حدی زمینه ساز آلودگی صوتی است اما SSD هیچگونه صدایی تولید نمیکند. حافظه های SSD به علت سرعت بالای بارگذاری و خواندن و نوشتن اگر سیستم عامل از آن لود شود سرعتی به مراتب سریع تر از HDD در راه انداری سیستم دارد. البته SSD ها مزایای به مراتب بیشتری نسبت به HDD ها دارند که از جمله میتوانیم به عمر بیشتر آنها اشاره کنیم. در زیر میتوانید تصاویری از هاردهای SSD سونی را مشاهده کنید. ابعاد این هارد را با هارد اکسترنال و یک گوشی هوشمند مقایسه کنید تا ببینید این فضا در چه ابعاد کوچکی جای گرفته است.