اگر با ما همراه بوده باشید، حتماً مطلع هستید که صبح امروز در کمال ناباوری و بدون خبر قبلی اَندروید 7.0 نوقا به صورت گسترده برایِ گوشی هایِ اکسپریا X و اکسپریا X Compact منتشر شد. این بروزرسانی همانطور که اشاره کردیم، در همان ساعات اول در منطقه خاورمیانه در دسترس کاربران قرار گرفت و ما نیز با بروزرسانی گوشی اکسپریا X، اولین خبر مسرورکننده را ساعاتی پیش برایِ شما به اشتراک گذاشتیم.

اما حالا وقت آن رسیده است که مقایسه ای جزء به جزء از اَندروید 6.0.1 مارشمالو با اَندروید 7.0 نوقا بر رویِ گوشی اکسپریا X داشته باشیم، که به جرأت بزرگترین مقایسه دو نسخه از اَندروید گوشی هایِ سونی تا به امروز میباشد. به زعم بسیاری سونی تغییرات بنیادینی در رام هایِ رسمی خود ایجاد نمیکند، اما باید این موضوع را مد نظر داشته باشیم که سونی همیشه معتقد به تغییرات کوچک، اما اساسی در بخش هایِ مختلف اَندروید میباشد.

در بین تمامی گوشی هایِ هوشمند اَندرویدی، شاید گوشی هایِ اکسپریا از لحاظ نرم افزاری شباهت بسیار زیادی به گوشی هایِ گوگل داشته باشند. این موضوع هم منتقدینی دارد و هم طرفدارانی. منتقدین اعتقاد دارند کاربران برایِ تجربه کردن اَندروید خام میتوانند به سراغ گوشی هایِ گوگل بروند و کمپانی هایِ دیگر نیازی نیست رام گوشی هایِ خود را همچون رام خالص گوشی هایِ گوگل بسازند.

طرفداران رابط کاربری سونی اما اعتقاد دارند که رابط کاربری گوشی هایِ این شرکت شاید در ظاهر تا حدودی شبیه به گوشی هایِ گوگل باشند، اما در باطن داستان بسیار متفاوت است. سونی همیشه طرفدار سادگی بوده است و اگر بخواهیم انصاف را در نظر بگیریم، علارغم شباهت نسبی رام رسمی گوشی هایِ اکسپریا در نسخه هایِ بعد از اَندروید 5.0، تفاوت هایِ فاحشی بین اَندروید خام و اَندروید شخصی سازی شده سونی وجود دارد.

من باب مثال میتوان به موضوع بسیار ساده ای همچون موتور اختصاصی پردازش تصاویر اکسپریا، موتور قدرتمند پوسته هایِ اکسپریا و لانچر اختصاصی اکسپریا اشاره کرد. البته تفاوت ها تنها در همین 3 مورد خلاصه نمیشوند، اما ما سعی کردیم مهمترین موارد را برایِ شما بیان کنیم تا از بحث اصلی خود دور نشویم.

سونی در نسخه هایِ اَخیر اَندروید تا به امروز بسیار موفق ظاهر شده است و با انتشار سریع و البته بدون نقص اَندروید 7.0 نوقا برایِ 4 گوشی هوشمند سال 2016 خود، یکبار دیگر گویِ رقابت را از کمپانی هایِ رقیب ربوده است. علی ایحال اَندروید نوقا اَکنون اینجاست و قصد داریم این نسخه از اَندروید را با نسخه قبلی مقایسه کنیم تا ببینیم سونی چه چیزهایی را در این نسخه از اَندروید تغییر داده است. با ما در ادامه همراه باشید…

[ تصاویر سمت چپ مربوط به اَندروید 6.0.1 مارشمالو و تصاویر سمت راست مربوط به اَندروید 7.0 نوقا میباشند ]