بروزرسانی اَندروید 7.1 نوقا پس از طی کردن دوران آزمایشی خود در طرح مفهومی، حدود یک هفته ای است که برایِ گوشی هایِ اکسپریا XZ و اکسپریا X Performance منتشر شده است. اما اینبار برخلاف سنت گذشته سعی کردیم با بررسی کامل تمام قسمت هایِ نسخه جدید اَندروید، در 2 بخش کاملاً مجزا به موضوع بررسی نسخه جدید اَندروید گوشی هایِ اکسپریا بپردازیم.

پیش از این و در مطلبی بسیار جذاب، از تغییرات باطنی اَندروید 7.1 نوقا اطلاع یافتید و اَکنون وقت آن رسیده است که با یکدیگر نگاهی به تغییرات ظاهری این نسخه از اَندروید داشته باشیم. همانطور که گفته شد، سونی در نسخه جدید اَندروید نوقا ویژگی هایِ ذاتی اَندروید 7.1 را به گوشی پرچمدار خود آورده است، اما برخی از آنها را نیز بنابر آزمایش هایِ انجام شده و صلاحدید مهندسین خود از این نسخه اَندروید حذف کرده است.

این بروزرسانی با شماره ساخت 41.2.A.2.199 در دسترس کاربران گوشی هایِ محبوب اکسپریا XZ و اکسپریا X Performance قرار دارد، که شماره ساخت این گوشی ها را با شماره ساخت گوشی اکسپریا XZs سونی که در واقع نسل ارتقا یافتۀ آخرین پرچمدار کمپانی سونی میباشد همگام میکند، اما تمام ویژگی هایِ ظاهری رام گوشی مذکور را با خود به همراه ندارد.

سونی بر طبق سنت پیشین، در سال 2017 تغییرات ظاهری خاصی در رام گوشی هایِ اکسپریا ایجاد کرد. مهمترین تغییر ظاهری را شاید بتوانیم تغییر پس زمینه گوشی هایِ 2017 اکسپریا و مزین شدن پس زمینه صفحه خانگی و صفحه قفل به تصاویر زنده جدیدی بدانیم که پیش از این در دسترس کاربران سایر گوشی هایِ سونی قرار گرفته است. اما مورد دیگر، صفحه قفل جدید اکسپریاست.

سونی در گوشی هایِ سری 2017 خود از صفحه قفل بسیار جذابی رونمایی کرده است که قطعاً دل هر کاربری را برده است. بهتر است در همین نقطه شما را درباره اضافه شدن این ویژگی به رام گوشی هایی که اَندروید 7.1 را دریافت کرده اند نا اُمید کنیم، چون بر طبق تجربیات گذشته و اعلام قبلی، سونی هیچگاه تغییرات ظاهری گوشی هایِ جدید اکسپریا را در اختیار گوشی هایِ سال گذشته خود قرار نمیدهد.

اما به جز این موضوع بسیار کوچک، تغییرات و امکاناتی که در گوشی هایِ جدید اکسپریا شاهد آنها هستیم به نسل هایِ قبل انتقال یافته است. من باب مثال میتوان به صفحه قفل بهبود یافته، ناتیفیکیشن جدید، آیکون هایِ بسیار جذاب در بخش تنظیمات و لانچر اختصاصی اکسپریا، اضافه شدن قابلیت هایی چون دستیار هوشمند جدید اکسپریا، مدیریت بهتر حافظه داخلی و اضافه شدن ویژگی جالبی همچون اعلانات حالت استامینا اشاره کنیم.

سابقاً و در آخرین نسخه بخاطر تغییرات زیادی که در ظاهر اَندروید نوقا نسبت به نسل قبل خود ایجاد شده بود، ما از تمام بخش هایِ سیستم عامل تصاویری تهیه و آنها را با یکدیگر شانه به شانه مقایسه کردیم؛ اما اینبار سعی کرده ایم بخاطر صرفه جویی در وقت شما همراهان همیشگی، تنها تغییرات صورت گرفته را به روایت تصویر در کنار هم قرار دهیم، تا دچار سردرگمی نشوید. اگر کنجکاو هستید که بدانید سونی چه تغییرات ظاهری خاصی در این نسخه اعمال کرده است، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید…

[ در تمامی تصاویر عکس سمت چپ مربوط به اَندروید 7.0 و تصویر سمت راست مربوط به اَندروید 7.1.1 میباشد ]

( در اینجا Assist جایگزین Introduction & Tips شده است. Assist در واقع همان دستیار هوشمند جدید اکسپریاست، که در گوشی هایِ سال 2017 قرار دارد )

( گزینه بازگرداندن تنظیمات شبکه به حالت کارخانه از بخش Backup & Reset به بخش Wireless & Networks آمده است تا کاربران دچار سردرگمی نشوند )

( گزینه بسیار کارآمد Free Up Space جایگزین Uninstall Apps در Storage & Memory شده است )

( گزینه جدید اعلانیه هایِ هوشمند استامینا از گوشی اکسپریا XZs به گوشی اکسپریا XZ آمده است )

( همانطور که گفته شد بازگرداندن تنظیمات شبکه به حالت کارخانه از بخش Backup & Reset حذف شده است )