سونی یکی از کمپانی هایی است که معمولا، توضیح دقیقی از وضعیت فروش گوشی های هوشمند خود ارائه نمیدهد و تنها به بیان آمار کلی فروش اکتفا میکند. با این حال حتی اگر سونی مثل برخی کمپانی های دیگر از اعداد دقیق برای فروش خود صحبت کند باز هم در بازار ایران نمیتوان به نتیجه ای دقیق در خصوص فروش گوشی های هوشمند دست یافت.

در بازار ایران با توجه به این که بسیاری از گوشی های هوشمند از مجاری غیر قانونی و خارج از نظارت شرکت ها وارد بازار میشوند، ارائه آمار دقیق از فروش گوشی های موجود تقریبا غیر ممکن است.

با این حال، فروشگاه های آنلاین، از میزان فروش دقیق گوشی های خود باخبر هستند و همین امر میتواند مصداق ضرب المثل مشت نمونه خروار باشد که با دقت به فروش گوشی ها توسط فروشگاه های آنلاین، از وضعیت نسبی فروش در کشور مطلع شد.

به همین منظور ما با همکاری سه فروشگاه آنلاین در کشور که در زمینه فروش گوشی های سونی فعالیت میکنند، جزئیاتی از وضعیت فروش گوشی های سونی در سه ماهه گذشته را بدست آوردیم که با شما به اشتراک میگذاریم. ما در ادامه 5 گوشی پر فروش سونی در پاییز را توسط سه فروشگاه نگین خاورمیانه، تکنولایف و سونی ایشاپ را مشاهده میکنیم.


فروشگاه تکنولایف
در فروشگاه تکنولایف، این اکسپریا XZ بود که توانست پرفروش ترین گوشی هوشمند سونی در سه ماهه پاییز لقب بگیرد. اکسپریا XZ حدوداَ نیمه های مهر ماه وارد بازار شد که از این نظر، عمر آن در فروشگاه های آنلاین کمتر از سایر گوشی های سونی بود، اما طرح های مختلفی که سونی برای این دستگاه در نظر گرفت، سبب شد گران قیمت ترین گوشی هوشمند سونی در پاییز، پر فروش ترین آنها هم باشد.

حدود 36 درصد کل فروش گوشی های هوشمند سونی در فروشگاه تکنولایف را اکسپریا XZ شامل میشود. این آمار تقریبا بیش از یک سوم کل گوشی های سونی است که برای اکسپریا XZ آمار بسیار خوبی محسوب میشود. بعد از اکسپریا XZ، فبلت اکسپریا Z5 Premium قرار دارد که حدود 16 درصد از کل فروش گوشی های سونی در پاییز را به خود اختصاص داده است. اکسپریا Z5 نیز در رده سوم قرار گرفته است.

فروشگاه تکنولایف، آمار دیگری در اختیار ما قرار داده که بد نیست آن را هم نگاه کنیم. دو گوشی پر فروش سونی در سه ماهه گذشته از نظر رنگ چه وضعیتی داشتند؟ برای اکسپریا XZ به ترتیب رنگ های آبی جنگلی، مشکی معدنی و پلاتینی بیشترین فروش را داشتند که البته آمار هر سه رنگ تقریبا نزدیک به هم بوده است. اما برای اکسپریا Z5 Premium، رنگ خاص آن بیشترین فروش را رقم زده است. نزدیک به سه چهارم فروش این دستگاه را رنگ کروم شامل شده و دو رنگ طلایی و مشکی نیز به ترتیب در رده های بعدی قرار گرفته اند. در پایین، وضعیت فروش دو گوشی اکسپریا XZ و اکسپریا Z5 Premium از نظر رنگ را به ترتیب مشاهده میکنید:

پر فروش ترین های تکنولایف رتبه
اکسپریا XZ اول
اکسپریا Z5 Premium دوم
اکسپریا Z5 سوم
اکسپریا Z3 Plus چهارم
اکسپریا X پنجم

فروشگاه نگین خاورمیانه
اکسپریا XZ، در فروشگاه اینترنتی نگین خاورمیانه هم رده نخست فروش را به خود اختصاص داده است. سهم این دستگاه نزدیک به یک سوم و یا به صورت دقیقتر، 30 درصد از کل فروش گوشی های سونی بوده است. اکسپریا Z5 Premium اینجا نیز رده دوم را در اختیار دارد و اکسپریا Z5 هم پشت سر آن قرار گرفته است. سهم این دو دستگاه هم تا حدودی شبیه به آن چیزی است که در فروشگاه تکنولایف دیده بودیم.

در رده های بعدی دو محصول میان رده از سونی، یعنی اکسپریا XA و اکسپریا XA Ultra قرار گرفتند و اکسپریا X پایینتر از آنها رتبه ششم را به نام خود ثبت کرده است.

پر فروش ترین های نگین خاورمیانه رتبه
اکسپریا XZ اول
اکسپریا Z5 Premium دوم
اکسپریا Z5 سوم
اکسپریا XA چهارم
اکسپریا XA Ultra پنجم

فروشگاه سونی ایشاپ
و اما فروشگاه سوم، سونی ایشاپ نیز مثل دو فروشگاه دیگر، اکسپریا XZ را در صدر فهرست خود میبیند. به نظر سونی ایشاپ استعداد خوبی در فروش گوشی های تازه وارد دارد. چرا که در سه ماهه تابستان نیز این فروشگاه بیشترین فروش خود را از اکسپریا X بدست آورده بود و در پاییز نیز، بیش از نصف فروش خود را مدیون اکسپریا XZ است.

سهم اکسپریا XZ از فروش در این فروشگاه، 66 درصد بوده که رقمی عجیب است. اکسپریا X در این فروشگاه رتبه دوم را در اختیار دارد و اکسپریا XA نیز در رده سوم قرار گرفته است. سه رتبه نخست همگی از خانواده X بودند و اکسپریا Z5 Premium به عنوان اولین اسمارت فون غیر از این خانواده در رده چهارم قرار دارد.

پر فروش ترین های سونی ایشاپ رتبه
اکسپریا XZ اول
اکسپریا X دوم
اکسپریا XA سوم
اکسپریا Z5 Premium چهارم
اکسپریا X Compact پنجم

از وضعیت فروش گوشی های سونی در سه فروشگاه فوق، میتوانیم به خوبی حدس بزنیم که اکسپریا XZ، با قاطعیت پر فروش ترین گوشی سونی در سه ماهه سوم سال بوده است. با اینکه این دستگاه گران ترین اسمارت فون سونی محسوب میشود، اما با توجه به اهمیت آن و نیز طرح های تشویقی که سونی برای آن در ایران قائل شده بود، فروش بسیار خوبی را تجربه کرد.

همینطور، اگر به طور دقیق به این آمار و وضعیت فروش گوشی های سونی در سه ماهه تابستان نگاه کنیم، کاملا مشهود است که اکسپریا Z5 بیشتر از هر گوشی دیگری سهم خود از بازار را به اکسپریا XZ واگذار کرده است. در سه ماهه گذشته اکسپریا Z5 بالاتر از اکسپریا Z5 Premium پر فروش ترین گوشی سونی بود اما در این سه ماهه، حتی با وجود اینکه اکسپریا Z5 Premium با افزایش ناگهانی قیمت همراه شد، اما اکسپریا Z5 فروش کمتری را نسبت به آن تجربه کرده است. به نظر، اکسپریا Z5 Premium با ویژگی های انحصاری خود، همچنان مشتریان خاص خود را دارد که حتی با وجود معرفی اکسپریا XZ، تمایلی به استفاده از پرچمدار جدید را در برخی از کاربران ایجاد نکرده است.