بازار موبایل این روزها آنقدر متشنج است که هر کسی با هر خبری میتواند یک جو جدید در آن ایجاد کند. جوی که نه به نفع فروشندگان است و نه به نفع خریداران و تنها باعث رکود در بازار و افزایش قیمت ها خواهد شد. آخرین خبری که از بازار گوشی های هوشمند در روزهای اخیر شنیدیم، ماجرای اعطای ارز آزاد به برخی از وارد کنندگان بود که این شائبه را ایجاد کرد که بسیاری از گوشی های موجود در بازار، با قیمت ارز دولتی وارد کشور شدند اما با قیمت ارز آزاد به دست مشتریان میرسند.

ما پیش از این بارها در مورد گوشی های سونی در ایران توضیح دادیم که متاسفانه، در ماه های گذشته گوشی های سونی در کشور محروم از دریافت ارز دولتی بودند. طبیعی است که با این اتفاقات، مسئولیت فروش گوشی های هوشمند مستقیماً بر عهده فروشنده نهایی است که گوشی را به دست مشتریان میرساند. پس چه در شهرستان ها و چه در فروشگاه های آنلاین، در صورت مواجهه با گرانفروشی مشتریان میتوانند مستقیماً از فروشنده درخواست بازگشت مبلغ مابه التفاوت قیمت ارز دولتی و آزاد را داشته باشند.

فروشگاه تکنولایف که از بزرگترین عرضه کنندگان گوشی های سونی در ایران است، همیشه به دنبال شفافیت بوده و از آن استقبال کرده است. از همین رو تکنولایف با کمال‌ میل اعلام می‌دارد: چنانچه گوشی‌ خریداری شده از تکنولایف، در سامانه‌ی همتا استعلام شود و اعلام شود که با ارز دولتی وارد شده است (اما تکنولایف با قیمت ارز آزاد فروخته است)، خریدار می‌تواند گوشی خریداری شده را به تکنولایف مرجوع کند و تمام وجه پرداختی خود اعم از مبلغ گوشی و هزینه‌های ارسال آن را دریافت کند.

همچنین خریداران محترمی که قبل از این اطلاعیه گوشی از تکنولایف خریده‌اند (در سال 1397) و پس از استعلام در سامانه همتا، متوجه شوند که گوشی با ارز دولتی وارد شده است می‌توانند کالای خریداری شده (علیرغم اینکه استفاده شده است) را به تکنولایف مرجوع کنند. خریداران و بازدیدکنندگان تکنولایف این اطمینان را داشته باشند که قیمت‌های درج شده در تکنولایف و یا قیمت‌های درج شده در فاکتورهای خریداران تکنولایف در گذشته، قیمت‌ واقعی بوده و محصولات با ارز دولتی وارد نشده است.

لازم به ذکر است که تکنولایف، این اطمینان را نه تنها در خصوص گوشی های سونی، بلکه در مورد تمام گوشی های موجود در فروشگاه خود به کاربران میدهد که میتوانند در صورتی که گوشی آنها با ارز دولتی وارد شده باشد، نسبت به مرجوعی آن اقدام کنند.