DSC_0279 (2)
Dxomark یکی از بزرگترین مراجع تخصصی دوربین در جهان هست که همواره بررسی های دقیقی از دوربین گوشی های هوشمند و نیز دوربین های عکاسی به عمل می آورد. همانطور که پیش از این نیز مطلع شدیم، اکسپریا Z5 در بررسی این مرجع موفق شد با کسب امتیاز مجموع 87 به صدر جدول برترین گوشی های هوشمند از نظر دوربین صعود کند.

هنگامی که سونی به آزمایشگاه Dxomark وارد شد، هنوز برخی از اسمارت فون های برتر سال مثل آیفون 6s و یا گلکسی نوت 5 به این بررسی وارد نشده بودند و اکسپریا Z5 در غیاب آنها موفق شد تا به صدر جدول برترین دوربین های موبایل صعود کند. البته پس از مدت کوتاهی این گوشی های آیفون 6s و آیفون 6s Plus را مورد ارزیابی قرار داد که هیچکدام از آنها موفق به شکستن رکورد اکسپریا Z5 نشدند.

با این حساب تنها پرچمداران نیمه دوم سامسونگ بودند که در بررسی این مرجع وارد نشده بودند. اما با گذشت چند ماه حالا گلکسی Note 5 و گلکسی S6 Edge Plus نیز مورد بررسی این مرجع قرار گرفتند و هرکدام امتیازات قابل قبولی را نیز در تست های متعدد به دست آوردند.

گلکسی Note 5 در مجموع امتیازات خود به عدد 86 رسید تا همچنان در رسیدن به رکورد اکسپریا Z5 ناکام مانده باشد. اما گلکسی S6 Edge Plus موفق شد تا امتیاز 87 را بدست آورد تا در کنار اکسپریا Z5 به صدر جدول برترین دوربین های موبایل راه پیدا کرده باشد. اما با وجود اینکه مجموع امتیازات گلکسی S6 Edge Plus عددی مشابه با اکسپریا Z5 را نشان میدهد اما ریز امتیازات این دستگاه نسبت به امتیازات اکسپریا Z5 کمتر است. گلکسی S6 Edge Plus در بخش عکسبرداری به امتیاز 87 و در بخش فیلم برداری به امتیاز 85 رسید در حالی که اکسپریا Z5 موفق شد امتیاز 88 را در بخش عکس برداری و امتیاز 86 را در بخش فیلم برداری بدست بیاورد.


در واقع این اکسپریا Z5 است که در نهایت و با بررسی تمامی گوشی های سال، هم در بخش عکسبرداری و هم در بخش فیلم برداری صاحب بالاترین امتیاز بوده و در مجموع نیز هم اکنون عنوان برترین گوشی هوشمند جهان از نظر دوربین را بدست آورده است.

نکته ای که میتوانیم به آن اشاره کنیم این است که Dxomark تنها به بررسی دوربین اکسپریا Z5 پرداخته و در بررسی خود اکسپریا Z5 Premium و اکسپریا Z5 Compact را وارد نکرده است. همانطور که در بررسی تخصصی اکسپریا Z5 Premium به آن اشاره کردیم این دستگاه با وجود سنسور مشابه با اکسپریا Z5، در عمل کمی برتر از برادر خود بود و عکس هایی شفافتر و با وضوح بالاتر را به ثبت رساند. چالش بسیار جالبی بود اگر این مرجع تخصصی، بررسی جداگانه ای از اکسپریا Z5 Premium نیز به عمل می آورد تا ما به عنوان یک اسمارت فون مستقل شاهد عملکرد این دستگاه نیز در بخش دوربین باشیم.

اما اگر از گوشی های هوشمند گذشته و به دوربین های عکاسی برسیم، باز هم نام سونی در صدر جدول بررسی های Dxomark میدرخشد. در بخش دوربین های عکاسی نیز از نگاه این مرجع، دوربین Sony A7R II در مجموع امتیاز 98 از صد را بدست آورده و عنوان بهترین دوربین عکاسی جهان تا به امروز را در اختیار گرفته است. رتبه دوم در اختیار دوربین Nikon D810 و رتبه سوم باز هم به نام یکی از دوربین های سونی و این بار Cyber-shot DSC-RX1R II ثبت شده است.

منبع: