سال 2017 کمپانی های مطرحی چون کوالکام که یکی از بزرگترین سازندگان پردازنده در دنیا می باشد، بخشی از فعالیت خود را بروی توسعه ی سنسورهای اثر انگشت متمرکز کردند. چراکه با روند فعلی تغییر طراحی گوشی های هوشمند، دیگر امکان استفاده از سنسور اثر انگشت در محلی مناسب وجود دارد و کمپانی های سازنده، ناچار به استفاده از این سنسور بروی قاب پشتی دستگاه هستند که ممکن است برای تمامی کاربران خوشایند نباشد. همچنین، از انجایی که این کمپانی پتنت های مربوط به فعالیت های جدید خود را به ثبت رسانده است، پیش بینی می شد که که پرچمداران سال 2018 شاهد استفاده از سنسورهای اثر انگشت یکپارچه شده با صفحه ی نمایش باشیم. اما حالا به نظر می رسد که کمپانی های بزرگ تولیدکننده ی گوشی های هوشمند قصد استفاده از معیارهای امنیتی جدیدی را در دستگاه های رده بالای خود دارند. از همین رو هم ممکن است پیش از این که اصلاً سنسورهای اثر انگشت زیر صفحه نمایش معرفی شوند، در پرچمداران به فراموشی سپرده شوند.

براساس اطلاعاتی که Ming-Chi Kuo منتشر کرده است، کمپانی های تولیدکننده ی اسمارت فون ها به دنبال استفاده از اسکن های سه بعدی در دستگاه های آینده ی خود هستند. این اسکن به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند قفل دستگاه خود را همانند آیفون 10 با استفاده از سیستم تشخیص چهره ی قدرتمند باز کنند.

از زمان معرفی آیفون 10 به وسیله ی اپل در ماه شهریور، تحقیق و توسعه ی کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند در مورد اسکن های سه بعدی در گوشی های هوشمند به بیش از سه برابر افزایش یافته است. علاوه بر امکانات امنیتی همانند بازکردن قفل دستگاه یا انجام پرداخت ها با استفاده از این سنسور امنیتی، کاربران می توانند از آن در قابلیت های واقعیت افزوده نیز استفاده نمایند. برای نمونه، کمپانی اپل در گوشی آیفون 10 از ایموجی های انیمیشنی رونمایی کرده است که این انیمیشن ها با استفاده از سنسور اسکنر چهره، حالت چهره ی شخص را شناسایی می کنند و یک ایموجی مناسب با چهره ی آن شخص را تهیه می کند. یا زمانی که کاربران اقدام به صحبت کردن کنند، ایموجی هم با حرکت دهان خود صحبت های شخص را شبیه سازی می کند.

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که پیش از معرفی آیفون 10، شایعه های گسترده ای مبنی بر تلاش اپل برای استفاده از سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر در این گوشی منتشر شده بود. با این وجود و علاقه ی بسیاری از کمپانی ها برای استفاده در گوشی های جدید، ممکن است در پرچمداران آینده ی کمپانی سامسونگ شاهد استفاده از یک نمایشگر OLED با سنسور اثر انگشت یکپارچه شده، باشیم.

بنابر اطلاعات منتشر شده از سوی Kuo، سامسونگ در حال کار بروی یک سنسور تصویر کامپکت بر استفاده در زیر صفحه نمایش گوشی گلکسی نوت 9 به عنوان سنسور اثر انگشت می باشد.

نظر شما در این باره چیست؟ به نظر شما، آیا کمپانی های بزرگ سازنده ی گوشی های هوشمند به کلی فناوری اسکنر اثر انگشت را کنار می گذارند و به استفاده از اسکنرهای سه بعدی روی می آورند؟

منبع: