در حالی که بیش تر تولیدکنندگان موبایل اهمیتی به رام های کاستوم نمی دهند بعضی با انجام فعالیت هایی شگفت انگیز در این مسیر تصویری قابل توجه از خود در  مقابل توسعه دهندگان به جای می گذارند و سونی به عنوان پیشگام این مسیر به تازگی آقای alin jerpelea توسعه دهنده اصلی رام های FreeXperia Project را به عنوان مدیر روابط عمومی انجمن توسعه دهندگان سونی استخدام کرده است که از زمانی که این فرد استخدام شده شاهد فعالیت های زیادی در تیم توسعه دهندگان سونی و همچنین افزایش اهمیت به پروژه متن باز اندروید یا همان AOSP بوده ایم.

پیش از این سونی کرنل واحدی برای گوشی های پرچمدار سری Z منتشر کرد که در ابتدا فقط شامل اکسپریا Z1 می شد. به تازگی با تغییرات ایجاد شده در کرنل جدید ترین پرچم دار سونی یعنی اکسپریا Z3 نیز توسط این کرنل واحد پشتیبانی می شود. این کرنل بر روی هر یک از دستگاه های سونی که بر پایه پلتفرم Qualcomm MSM8974 باشد سازگاری دارد. همچنین این کرنل بر پایه کد  Qualcomm’s LNX.LA.3.5.2.2-03010-8×74.0 است و شامل همکاری هایی در توسعه این کد از طرف کاربران XDA است.

دانستن این که تولیدکنندگان مویایل مثل سونی اینچنین اهمیتی به توسعه دهندگان می دهند بسیار خوشحال کننده و امیدوار کننده برای آینده اندروید و سونی می باشد. توسعه دهندگان برای پیشبرد و کمک به این پروژه باید ابتدا بوتلودر گوشی اکسپریا Z3 شان را باز کنند که باید خطر احتمالی خراب شدن عملکرد های پیشرفته دوربین(مثل AR Effect و Instant Editing و …) را بپذیرند. اطلاعات بیشتر در مورد خطرات احتمالی را از اینجا کسب کنید.

شما میتوانید کد این کرنل واحد را در  صفحه رسمی سونی در Github یعنی در اینجا پیدا کنید همچنین توصیه می شود برای دریافت اطلاعات در این باره به اینجا مراجعه کنید که توضیحات کاملی در مورد کرنل و AOSP و دیگر موارد مشابه ارائه نموده است.

xda-developers