baner_akasi_J.P.G
در روزهای اخیر تقریبا تمامی شما دوستان عزیز مراحل مختلف مسابقه عکاسی سایت تخصصی اکسپریا را دنبال کرده اید. این مسابقه در واقع اولین مسابقه ای بود که در سایت تخصصی اکسپریا و با همکاری فروشگاه کالاجانبی برگزار شد. این مسابقه ایده ای مشترک از سایت تخصصی اکسپریا و فروشگاه کالاجانبی بود که بتواند ضمن معرفی محصولات متنوع این فروشگاه، نمایشی پرقدرت از کیفیت دوربین های اکسپریا نیز باشد. این دوره از مسابقه به نوعی سرآغاز مسابقه های متنوع با جوایز بیشتر بود که به عنوان اولین قدم با اهدای سه جایزه به نفرات برتر برگزار شد.

سایت تخصصی اکسپریا همواره محور اصلی فعالیت های خود را بر مبنای احترام به کاربران قرار داده است. در این مسابقه نیز با وجود بررسی شرایط مختلف در نهایت تصمیم بر آن شد تا انتخاب تصاویر برتر تماما بر عهده کاربران باشد و تیم مدیریتی با انتخاب یک هیئت داوران تنها وظیفه گلچین کردن عکس های مورد نیاز از مجموع تصاویر را بر عهده گرفته باشد.

در مراحل اولیه این مسابقه انتخاب عکس های برتر به صورت رای گیری آنلاین و بر اساس آی پی و کوکی کاربران به انجام رسید. رای گیری مرحله نهایی نیز ابتدا به این صورت آغاز شد اما متاسفانه تغییر آی پی و حذف کوکی آنچنان دشوار نبود که به صحت این رای گیری لطمه وارد نکند. به همین خاطر و بنا بر درخواست مکرر کاربران مرحله نهایی پس از یک روز تعلیق مجددا و این بار به صورت پیامکی کار خود را شروع کرد.

ادعای ما به عنوان اولین سایت تخصصی اکسپریا این است که کاربران خود را جزوی از این خانواده بزرگ دانسته و پنهان کردن کوچکترین جزئیات روزمره سایت را از اعضای خانواده خلاف مرام خود میدانیم. به همین خاطر و به منظور شفاف سازی هر چه بیشتر با صرف هزینه در کمترین زمان ممکن سیستمی را در سایت راه اندازی کردیم تا نتایج مسابقه پیامکی به صورت لحظه به لحظه در سایت به نمایش گذاشته شود.

تغییر نحوه برگزاری مسابقه به حالت پیامکی با این هدف انجام شد تا صحت آرا را تضمین کرده و جلوی تقلب های احتمالی را بگیرد. اما متاسفانه این سیاست نیز جوابگو نبود به طوری که در دو روز برگزاری این مسابقه صحت رای گیری به شدت و توسط برخی از شرکت کنندگان زیر سوال رفت.

پس از بررسی دقیق تمامی پیام های دریافتی متاسفانه از بین 28 عکس راه یافته به مرحله نهایی در سه گروه تعداد 9 عکس مشکوک به تقلب تشخیص داده شدند. از این بین صحت آرای برخی از تصاویر به وضوح و با جمع آوری مدارک به طور کامل زیر سوال رفته و برخی دیگر نیز با وجود شبهات فراوان همچنان مدرکی دال بر ایجاد تقلب در آرای آنها بدست نیامده است. با این حال آرای بدست آمده برای برخی از تصاویر کاملا اختلال در مسابقه را به اثبات میرساند. ( برای نمونه ثبت 30 تا 40 رای در کمتر از نیم ساعت برای سه تصاویر و یا ثبت 80 عکس از یک پیشماره برای یکی از تصاویر)

عدالت در مسابقه آن هنگامی حاکم میشود که رای دهنده با مشاهده تصاویر عکسی را که زیبا به نظر میرسد انتخاب کند. نه این که بدون نگاه و بعضا حتی بدون اطلاع از برگزاری مسابقه اقدام به ثبت رای کند. جمع آوری رای به صورت های ناعادلانه در روزهای گذشته به وضوح دیده شد که در برخی از این موارد نیز کاربر از روشهای عجیب اقدام به جمع آوری رای کرده است.

photo_2015-05-28_17-44-46

photo_2015-05-28_17-44-59

photo_2015-05-28_20-28-45

هویت و شماره عکس شرکت کننده با احترام به آنها به نمایش گذاشته نمیشود.

متاسفانه تیم مدیریتی سایت تخصصی اکسپریا تمام تلاش خود را کرد تا این مسابقه در کمال صحت و با انتخاب کاربران عزیز برگزار گردد. اما عده ای محدود از کاربران ما را در رسیدن به این هدف یاری نکردند تا جایی که مجبور شدیم در این خصوص تصمیم دیگری اتخاذ نماییم. در ابتدا تصمیم به حذف تصاویر خاطی داشتیم ولی تشخیص دقیق تصاویر خاطی از غیر خاطی به درستی امکان پذیر نبود و در این راه احتمال تضییع حقوق برخی از شرکت کنندگان نیز میرفت.

ضمن احترام به تمامی کاربران فهیم و نیز صاحبان تصاویر راه یافته به فینال متاسفانه ادامه این مسابقه به این صورت امکان پذیر نیست. هدف ما اجرای مسابقه به صورت عادلانه است که نهایتا آن تصویری که به حق شایسته کسب رتبه اول بوده انتخاب گردد. اما ادامه این مسابقه به این صورت ما را به این هدف مهم نمیرساند. به همین خاطر رای گیری مرحله نهایی مسابقه از این لحظه متوقف شده و انتخاب تصاویر برتر به صورت سابق انجام نخواهد شد. ضمن عذرخواهی مجدد از تمامی کاربران عزیز عکس های برتر در نهایت با بررسی نهایی و از طریق یک هیئت داوری جدید انتخاب خواهند شد. در صورتی که شما نیز نظری برای نحوه انتخاب عکس برتر دارید با ما در میان بگذارید.

 

با تشکر و عذر خواهی مجدد از تمامی کاربران فهیم اکسپریانی

تیم مدیریتی سایت تخصصی اکسپریا